natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • V Čáslavi se zacvičuje mladý orel, ohlídá Gripeny

    18. srpna 2005  8:37
    Vojenské letiště v Čáslavi má novou posilu. Tříměsíční mládě orla skalního bude mít po speciálním výcviku náročný úkol. Chránit nové stíhačky Jas-39 Gripen během startů a přistání před ptáky a zvířaty.  

    Mládě orla skalního získali vojáci Biologické ochrany letiště v Čáslavi teprve v úterý.

    "Koupili jsme ho z ověřeného umělého odchovu, protože všichni dravci jsou dnes u nás zákonem chráněni," řekla mluvčí čáslavské základny Magdaléna Dvořáková.

    O ceně podle ní ošetřovatelé neradi mluví. Řádově však podle tabulkových cen dravci stojí desetitisíce korun.

    Mládě orla nyní čeká několik dní karantény. Pak dravce čeká základní sokolnický výcvik. "Bude se učit snášet lidi, psy a letadla, aby si zvykal na civilizační ruch základny," konstatovala Dvořáková.

    Během základního výcviku se bude orel učit lovit a zvykat si na svého osobního chovatele, který s ním v to čase bude trávit prakticky čtyřiadvacet hodin denně. Výcvik potrvá asi rok, pak začne pro dravce 'vojenská služba'.

    Stejně jako dosavadní dravci na čáslavské základně bude orel chránit především nové nadzvukové stíhačky Jas-39 Gripen před ptáky a zvířaty, které v prostoru letiště žijí. Do akce vyrážejí dravci před každým startem i přistáním letounu.

    Střet ptáka s letadlem totiž může znamenat velké nebezpečí jak pro samotné letadlo, tak pro pilota. Například při rychlosti letounu 900 kilometrů v hodině představuje náraz dvoukilového opeřence energii 25 tun. Nebezpečí přitom představuje prý i takový špaček, který po nasátí do motoru dokáže vylámat lopatky rotoru.

    Podle velitele biologické ochrany Jiřího Rybáře, se dříve k plašení ptactva využívalo celé řady metod, od dělobuchů a záblesků přes hlasitou hudbu až po imitaci hlasu dravých ptáků. Všechny však byly velmi málo účinné.

    Ptáci se totiž dokáží přizpůsobit i hlasitému zvuku motorů letadel, a proto je nevyplaší ani výstřel. Naopak dobře vycvičený dravec dokáže podle Rybáře zahnat i tisícové hejno havranů.

    Celosvětově se škody po srážkách s ptáky odhadují řádově na stovky milionů dolarů ročně. Na všech vojenských a větších civilních letištích v České republice proto fungují stanice biologické ochrany.

    Na základně taktického letectva v Čáslavi používají dravce už od roku 1984. "Používáme především sokoly, rarohy a káně harisovo," řekla mluvčí Dvořáková.

     

    Velitel biologické ochrany letiště Jiří Rybář s mládětem orla skalního. (Autor: 21. Základna taktického letectva Čáslav)

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media