natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Češi v Afghánistánu: Proti drogám nemůžeme

    29. června 2005  9:25
    Heroin z afghánského opia zaplavuje Evropu. Přes 85 procent celosvětové produkce opia pochází z Afghánistánu. Z úrodných kopců severu a severovýchodu země, kde v mírových silách ISAF operují čeští průzkumníci. "Drogy jsou tady opravdu všude, nic však proti nim dělat nemůžeme," tvrdí vojáci.  

    Políčka v kopcích kolem severoafghánského města Fayzabád v provincii Badakšan se touto dobou zelenají. "Když se pořádně podíváte dalekohledem, uvidíte i ta maková," říká velitel kontingentu českých průzkumníků Miroslav Vybíhal a ukazuje směrem k horám.

    Od března, kdy tady jeho čtyřicetičlenná jednotka prostějovských průzkumníků působí pod německým velením v rámci takzvaných provinčních rekonstrukčních týmů, jeho vojáci objevili bezpočet makových polí. Makovice jsou hlavní surovinou pro výrobu opia a poté heroinu. - více zde

    Protidrogových operací se však Češi ani další vojáci mírových sil ISAF nezúčastňují. "Nemáme mandát a nikdo by si to nedovolil," říká Vybíhal.

    Jeho vojáci mají rozkaz jen velmi diskrétně podporovat operace afghánských speciálních sil, které do boje s pěstiteli máku vyrážejí. "Předáváme informace o polích objevených při našich patrolách," konstatuje Vybíhal.

    Kvůli máku sprcha kamení
    Kvůli máku se čeští průzkumníci už dostali do nebezpečí. Při doprovodu pracovníků rekonstrukčního týmu je dav Afghánců při vjezdu do vesnice začal kamenovat. Mysleli si totiž, že vojáci přijeli zničit jejich makovou úrodu. - více zde

    Pro afghánské zemědělce představuje pěstování máku snadný výdělek. Podle údajů OSN totiž na opiu z jediného hektaru makového pole lze vydělat až 4500 dolarů, zatímco za obilí zemědělec vyinkasuje jen necelých 400 dolarů.

    Podle Marka Štyse z humanitární organizace Člověk v tísni, která v Afghánistánu působí, místní zemědělci nepovažují pěstování máku a produkci opia za nic špatného. "Celé vesnice z produkce opia žijí. Kdo nemá alespoň malé políčko máku, bývá považován za blázna," tvrdí.

    Sami Afghánci přitom problémy s opiem a heroinem nemají. Prakticky všechna produkce putuje přes černé drogové trhy a pak přes hranice do Evropy a Ameriky. "Mezi Afghánci těžko najdete narkomana závislého na heroinu," konstatuje další z humanitárních pracovníků Člověka v tísni Ondřej Zapletal.

    Jinou otázkou je podle něj produkce hašiše, který však neopouští hranice Afghánistánu. "Kouření hašiše je běžné, ale produkci Afghánci prakticky celou spotřebují sami," dodává.

    Karzáí vyhlásil drogám válku
    Afghánistán je největším světovým vývozcem opia. Podle OSN afghánští pěstitelé vyprodukovali loni 4200 tun této drogy, jenž slouží k výrobě heroinu. Afghánský prezident Hámíd Karzáí už několikrát slíbil, že úřady vyhlásí drogám válku.

    Bez pomoci západu a výnosnějších programů, které by zemědělce donutily přestat pěstovat mák, však podle něj takovou válku vyhrát nelze.

    Na vyhledávaní a ničení makových polí se zatím podílí speciální afghánské jednotky. Úspěchy drogových razií jsou však sporné. - více zde

    Například během květnové akce zabavily jednotky na takzvaném drogovém bazaru u města Garmser v provincii Helmand skoro šest tun narkotik a substancí pro jejich výrobu. "Průměrný producent opia má však ve stodole třeba čtyřicet tun," konstatuje Marek Štys z Člověka v tísni.

    Mírové síly ISAF mají striktní zákaz se operací účastnit. "Jde jen o velmi diskrétní podporu zvláštních afghánských jednotek, především o logistické zabezpečení," potvrzuje nemohoucnost mezinárodních jednotek velitel základny ve Fayzabádu Olaf Manhenke. Práce vojáků se tak v tomto směru omezuje pouze na hlášení o výskytu makových polí.

    Zkušenosti se všudypřítomnými drogami mají i čeští armádní specialisté, kteří se podílejí na odminovávání letiště v metropoli Kábulu. Už několikrát se jim stalo, že po hlášení vyrazili k likvidaci bomby. Místo plastické trhaviny však nakonec objevili kus opia. - více zde

    Ve stanu přilepeném na jednu z ochranných zdí přebývají prakticky každý den tlumočníci z řad místních obyvatel.

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media