natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Vojáci trénují potlačování nepokojů

    25. května 2005  7:19
    Ulicemi procházejí rozvášněné davy. Těžkooděnci mají jasný úkol, nedovolit znepřáteleným stranám, aby se střetly. Na takové situace se ve Vyškově připravují čeští vojáci, které v Kosovu čeká historický úkol. Poprvé budou velet mnohonárodní brigádě.  

    Těžkooděnci rozhánějí rozvášněné demonstranty. Cvičná akce končí. I když je to jen trénink na podobné situace, které mohou v Kosovu nastat, vojáci v přilbách a se štíty v rukou vždy utrží od kolegů v rolích demonstrantů nějakou opravdovou ránu.

    "Každý má nějaké modřiny i přes výborné vybavení. Je to nanečisto, ale kluci, co dělají demonstranty, to berou stejně jako my velmi vážně," konstatuje po ukázce z výcviku jeden z vojáků. Situaci, kdy se na skupinku vojáků řítí rozzuřený dav demonstrantů, popisuje jako velmi nepříjemnou záležitost.

    "Musíte stát a zvládnout to, i když se na vás přes štíty sápou a bijí vás klacky. Odplaty nebo agresivní bití lidí z davu je nepřípustné," říká. Jméno nesmí prozradit, v červenci vystřídá kolegy v kosovské misi. Na otázku, zda ví, co ho v Kosovu čeká, pohotově odpoví: "Nebojte, víme co dělat, už jsme tam byli."

    Ve vyškovském vojenském výcvikovém centru právě vrcholí příprava českých vojáků na velení části mezinárodních sil KFOR v srbské provincii Kosovo.

    Vojáky čeká další historická mise
    Po první bojové misi prostějovských speciálních sil v Afghánistánu čeká české vojáky další historická mise, tentokrát v Kosovu. 

    Češi 31. července slavnostně převezmou od Finska velení mnohonárodní vojenské brigády operující v centrální části Kosova. Budou zastoupeni i v hlavním velitelství KFOR. Čeští velitelé budou mít rok na starost vojenské kontingenty Slovenska, Irska, Lotyšska, Švédska a Finska.

    Česko má své vojáky v Kosovu od roku 1999. Vojáci doposud podléhali velení francouzské mise, poté Německu, Rusku a naposledy Finsku.

    Česká armáda nikdy v historii neměla takový úkol. Budeme řídit i plánovat operace a velet vojákům ze šesti zemí," řekl náčelník štábu 4. brigády rychlého nasazení Aleš Vodehnal, který byl pověřen sestavením a přípravou nového kontingentu. - více zde

    Přípravy začaly už v lednu
    Pod velením plukovníka Vodehnala se čeští profesionálové připravují na kosovskou misi prakticky už od ledna letošního roku.

    Budoucí velitelé absolvují od psychologické testy, procvičují angličtinu, učí se navigovat vrtulníky na přistání nebo zvládání složitých psychologických situací, jako například právě masové etnické nepokoje.

    Vojáci pro kosovskou misi se připravují na krizové situace a zvládání davu především od loňského března, kdy kosovští Albánci napadli srbskou menšinu v této jihosrbské provincii. Vypalovali kostely i domy. Při nepokojích tehdy zemřely na tři desítky lidí.

    "Při potlačování veřejných nepokojů, se učí vojáci disciplinovanosti. Musí chránit dav, proti kterému působí. Musí být razantní, ale ne agresivní," popsal stručně vedoucí skupiny výcviku pro pořádkové operace.

    "Takový zásah proti davu je až tou poslední možností, kterou vojáci k uklidnění protestujících lidí mají," konstatoval Vodehnal.

    Češi budou zásobovat základny vodou
    Jednotka zhruba 500 vojáků, kteří nahradí stávající kontingent v Kosovu, bude působit hned na několika místech. Hlavní část sil bude operovat z české základny u městečka Šajkovjac.

    Zhruba stovka českých vojáků pak z dalších třech základen. Velitelé brigády budou působit na základně Camp Villa, asi 30 kilometrů od správního města Prištiny.

    Vojáci se začnou do Kosova přesouvat od 11. do 17. července. Česko má i po převzetí velení plnit obdobné úkoly jako dosud, například monitorovat území, likvidovat nevybuchlou munici a chránit vojenské objekty.

    Čeští a slovenští vojáci střeží území o rozloze přes 1150 kilometrů, včetně prostoru kolem města Obilič, kde je několik srbských enkláv. Hlavním úkolem dosud stále zůstává chránit etnické menšiny, především Srby, kteří se stali terčem útoků při loňských jarních nepokojích.

    "Půjde o střežení objektů, potlačování davů, policejní práce, vyhledávací operace, kontrolu vozidel a osob. Většinu se budeme snažit postupně předat mezinárodní správě Kosova," uvedl Vodehnal.

    Novým úkolem podle něj bude zásobování všech základen v oblasti pitnou vodou. Ze základny v Šajkovjaci budou nepřetržitě jezdit cisterny s vodou na další tři místa v zóně, které budou Češi velet. "Nemůžeme si dovolit využívat místní rozvody pitné vody. Každá základna má nádrže a bude zásobována z ověřeného zdroje," řekl Vodehnal.

     

    Těžkooděnci mají jasný úkol, nedovolit znepřáteleným stranám, aby se střetly. Na takové situace se ve Vyškově připravují čeští vojáci, které v Kosovu čeká historický úkol. Poprvé budou velet mnohonárodní brigádě.

    Voják na střeše speciálně upraveného automobilu dává povely jednotce zasahující proti demonstrantům. Čeští vojáci v červenci převezmou velení multinárodní brigády v Kosovu.

    "Česká armáda nikdy v historii neměla takový úkol. Budeme řídit i plánovat operace a velet vojákům ze šesti zemí," řekl náčelník štábu 4. brigády rychlého nasazení Aleš Vodehnal, který byl pověřen sestavením a přípravou nového kontingentu.

    Náčelník štábu 4. brigády rychlého nasazení Aleš Vodehnal, který byl pověřen sestavením a přípravou nového kontingentu pro kosovskou misi.

    Ve vyškovském vojenském výcvikovém centru vrcholí příprava českých vojáků na velení části mezinárodních sil KFOR v srbské provincii Kosovo. Součástí přípravy je i potlačování demonstrací.

    Pod velením plukovníka Vodehnala se čeští profesionálové připravují na kosovsku misi prakticky už od ledna letošního roku. Budoucí velitelé absolvují psychologické testy, procvičují angličtinu, učí se navigovat vrtulníky na přistání nebo zvládání složitých psychologických situací, jako například masové etnické nepokoje.

    "Musíte stát a zvládnout to, i když se na vás přes štíty sápou a bijí vás klacky. Odplaty nebo agresivní bití lidí z davu je nepřípustné," říká. Jméno nesmí prozradit, v červenci vystřídá kolegy v kosovské misi.

    Vojáci pro kosovskou misi se připravují na krizové situace a zvládání davu především od loňského března, kdy kosovští Albánci napadli srbskou menšinu v této jihosrbské provincii.

    Čeští a slovenští vojáci střeží území o rozloze přes 1150 kilometrů, včetně prostoru kolem města Obilič, kde je několik srbských enkláv. Hlavním úkolem dosud stále zůstává chránit etnické menšiny, především Srby, kteří se stali terčem útoků při loňských jarních nepokojích.

    Češi 31. července slavnostně převezmou od Finska velení mnohonárodní vojenské brigády operující v centrální části Kosova. Budou zastoupeni i v hlavním velitelství KFOR.

    Češi budou od srpna velet jednotkám o síle zhruba 1600 vojáků v jedné z nejdůležitějších oblastí provincie Kosovo. Kromě České republiky jsou součástí brigády i vojáci Finska, Švédska, Slovenska, Irska a Lotyšska.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media