natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Černý vrtulník piloti tajili

    10. května 2005  8:14
    Neobvyklý černý vrtulník s motivem tygra na boku dosedá na plochu základny. Přerovská 231. letka s ním v Turecku zvítězila v jedné z kategorií prestižního cvičení tygřích letek NATO, které platí za elitu letectva. Originální kamufláž vojáci do poslední chvíle tajili.  

    Tygří vrtulníková letka z Přerova se v pondělí večer vrátila z prestižního cvičení NATO v Turecku se dvěma trofejemi.

    Na základně Balikeshir v klání nejlepších armádních pilotů Evropy čeští letci uspěli hned ve dvou ze šesti kategoriích, ve kterých se během náročných leteckých manévrů soutěžilo. "Za sportovní výkony a za nejlepší tygří kamufláž vrtulníku," řekl velitel 231. letky Ivan Pospíchal.

    Spojujícím prvkem letců z různých zemí je motiv tygra nebo jiné kočkovité šelmy, kterou mají letky ve znaku. Ta se také odráží na kamufláži letounů i vrtulníků, na kterých létají.

    Černý tygr zabodoval
    Když v šedesátých letech minulého století hledali piloti něco společného a zjistili, že anglická, francouzská a americká letka měla ve znaku tygra. Pak přicházely další letky, které měly ve znaku nějakou kočkovitou šelmu. Na každoročním setkání se vyhlašuje soutěž o nejlepší neobvyklou kamufláž.

    Pro letošní cvičení Tiger Meet přerovští letci připravili netradiční černý vrtulník Mi-24, který zdobí na bocích motiv tygra. "Bylo to úplně něco jiného, než na co jsou všichni zvyklí," vysvětlil jeden z pilotů Martin Vaniš hlavní důvod, proč trofej putuje do České republiky.

    Novou kamufláž vojáci do poslední chvíle tajili. I novináři ji mohli prakticky poprvé vidět při pondělním návratu letky z Turecka domů. - více zde

    "Na každý Tiger Meet je kamufláž nová. Vrtulník byl připraven až den před odletem kvůli posledním údržbám," uvedl Vaniš. Zástupce velitele letky Vilém Geršl, který měl během cvičení v Turecku na starosti veškeré technické zázemí, k tomu dodal: "Na ocasní ploše vrtulníku je žlutý půlměsíc, který osvětluje motiv tygra v noci."

    Už loni přerovští piloti zabodovali z jiným motivem tygra, který jakoby svými drápy protrhával bok vrtulníku.

    Češi plnili mise v horách
    Během cvičení, které se každoročně účastní až šest desítek letounů z víc jak desítky zemí, elitní letky absolvovaly několik realistických misí. Piloti plnili různé náročné letové manévry, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím.

    "Letošní manévry byly velmi specifické. Létali jsme v úplně neznámém terénu v hlubokých údolích tureckých hor," řekl velitel letky Ivan Pospíchal.

    Ve cvičných operacích spolupracují stíhači, piloti vrtulníků i speciálních průzkumných letounů včasné výstrahy AWACS a taktického letectva. "Celý balík vrtulníků v horách naváděla stíhačka F-16, nelétali jsme proto klasicky podle koordinátů. Stíhači kroužili nad námi a říkali nám - tímhle údolím doleva, teď uvidíte dým," popsal Pospíchal.

    Čeští letci se specializují hlavně na takzvaný Combat SAR, což je například záchrana sestřeleného pilota z nepřátelského území. Přerovská letka bitevních vrtulníků se pak často podílí na krytí záchranných konvojů nebo zajišťuje palebnou podporu během přepadových akcí.

    "Létání v horách je ale pro nás něco netypického a to kvůli navigaci, navíc v Turecku. Letíte třeba dvacet minut a nevidíte jedinou cestu, jediný dům, nic tam prostě není. Navigace je pak ztížená," konstatoval pilot Martin Vaniš.

    Jak dodal, během manévrů tradičně přichází řada i na cvičné vzdušné souboje stíhačů nebo pilotů vrtulníků.

    Stříbrnou sošku získali Britové
    Tradice tygřích letek vznikla už za druhé světové války mezi americkými piloty. V šedesátých letech minulého století se piloti tygřích letek armád členských států NATO začali na několikadenních manévrech setkávat, aby společně procvičili nové způsoby leteckého boje, vyměnili si zkušenosti či otestovali stroje svých kolegů. - více zde

    Dovednosti pilotů přitom nehodnotí žádná komise. Každá letka boduje ostatní kolegy. Hodnotí se prakticky všechno - od letového nasazení, jak byl úkol splněn, jak spolupracovaly jednotky, bezpečnost letu, vojenské vystupování a třeba i komunikace.

    Celkově nejlepší letka pak na rok získává do držení stříbrnou sošku Silver Tiger Trophy z dílny světoznámého londýnského zlatnictví Mappin and Webb. Čeští piloti vrtulníků ji získali rok po svém vstupu mezi tygří letky v roce 2002 při cvičení v Portugalsku.

    "Letos hlavní trofej Stříbrného tygra, udělovanou nejlepší letce, vybojovali Britové," uvedl mluvčí přerovské základny Milan Kouřil.

    Přerovská 231. vrtulníková letka patří mezi elitní tygří letky NATO od roku 2001.

    Během cvičení, které se každoročně účastní až šest desítek letounů z víc jak desítky zemí, piloti elitní letky absolvovali několik realistických misí. Piloti plnili různé náročné letové manévry, jako je například doprovod vrtulníků s výsadkáři nad nepřátelským územím.

    Přerovská 231. vrtulníková letka je právoplatným členem vybrané tygří společnosti od roku 2001. Od té doby mohou vojáci nosit tygrované šátky, symbol letek.

    Z Turecka se vrátila elitní vrtulníková tygří letka z Přerova. Na prestižním cvičení NATO uspěli čeští piloti mimojiné i s touto kamufláží bitevního vrtulníku Mi-24.

    Tygři se vracejí z Turecka.

    Čeští letci se specializují hlavně na takzvaný Combat SAR, což je například záchrana sestřeleného pilota z nepřátelského území. Přerovská letka bitevních vrtulníků se pak často podílí na krytí záchranných konvojů nebo zajišťuje palebnou podporu během přepadových akcí.

    Na základně Balikeshir v klání nejlepších armádních pilotů Evropy čeští letci uspěli hned ve dvou ze šesti kategoriích, ve kterých se během náročných leteckých manévrů soutěžilo.

    Pro letošní cvičení Tiger Meet přerovští letci připravili netradiční černý vrtulník Mi-24, který zdobí na bocích motiv tygra. "Bylo to úplně něco jiného, než na co jsou všichni zvyklí," vysvětlil jeden z pilotů Martin Vaniš.

    Dovednosti pilotů nehodnotí žádná komise. Každá letka boduje ostatní kolegy. Hodnotí se prakticky všechno - od letového nasazení, jak byl úkol splněn, jak spolupracovaly jednotky, bezpečnost letu, vojenské vystupování a třeba i komunikace.

    Pro letošní cvičení Tiger Meet přerovští letci připravili netradiční černý vrtulník Mi-24, který zdobí na bocích motiv tygra.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media