natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Armáda oficiálně převzala nové stíhačky

    26. dubna 2005  15:42
    Představitelé armády oficiálně převzali na základně v Čáslavi nové švédské nadzvukové stíhačky Jas-39 Gripen. Od dnešního dne tak jsou součástí výzbroje českých vzdušných sil. Dosluhující letouny MiG-21 nahradí při ochraně vzdušného prostoru od poloviny června.  

    "Dnes máme opravdu velký den, jeden z nejslavnějších v historii armády. Dneškem otevírají vzdušné síly novou kapitolu," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

    ČR se tak podle něj stala prvním členským státem NATO, jehož letectvo bude k plnění úkolů používat nadzvukový letoun čtvrté generace. Štefka připomněl, že dosud bojoví piloti využívali jen letouny sovětské výroby - od MiG-15 až po MiG-29.

    "Cesta Gripenu na české nebe nebyla lehká," konstatoval ministr obrany Karel Kühnl. Pronájem letounů přirovnal k literárnímu příběhu, který měl řadu peripetií, zvratů a dramatických okamžiků, ale "skončil happyendem".

    Švédská ministryně obrany Leni Björklundová označila celý projekt Jas-39 Gripen pro Českou republiku za významný krok spolupráce obou zemí. "Švédsko dodalo české armádě platformu, která se hodí ke všem bojovým úkolům," uvedla.

    Ceremoniálu přihlíželi politici i vojáci
    Slavnostnímu ceremoniálu na letecké základně v Čáslavi, odkud budou nové stíhačky operovat, přihlížely zhruba tři stovky čestných hostů - vojáků i politiků. Mezi nimi se objevil i bývalý premiér Stanislav Gross a jeho čerstvý nástupce Jiří Paroubek.

    "Nastartovali jsme novou etapu zajištění ochrany vzdušného prostoru České republiky," řekl Paroubek.

    Mezi hosty se objevili i váleční veteráni včetně legendárního letce Františka Peřiny. "Jdu se podívat na ty nové mašiny," řekl elitní stíhač z druhé světové války.

    Armáda vyvrátila údajné selhání systémů
    Armádní špičky dnes znovu vyvrátily zprávy o tom, že by během přeletu ze Švédska minulý týden selhaly novým letounům systémy. Ministr obrany Karel Kühnl uvedl, že záznamy po letu ukázaly drobný problém v mapě.

    "Pak se ukázalo, že je vše v pořádku, ale pro jistotu se mezitím mapa přehrála," konstatoval.

    Náčelník generálního štábu Pavel Štefka poznamenal, že letouny jsou vybaveny záznamovými zařízeními, která nepřetržitě monitorují všechny důležité údaje. "Během letu může dojít k odchylce, ale počítač si problém sám opraví," řekl Štefka.

    Během přeletu ze Švédska podle něj přístroje ukázaly problém u jednoho ze šesti letounů. "Problém byl okamžitě odstraněn a druhý den byl letoun předán bez závad," dodal.

    Jak potvrdil jeden ze zkušených pilotů Petr Mikulenka, bezpečnost letounu
    ani pilota však nesrovnalosti během přeletu nijak neohrozily.

    Do služby nastoupí gripeny v červnu
    "Máme všechno za sebou, včetně oslav. Teď nás čeká tvrdá práce, odpoledne pokračujeme v přebírání logistického zázemí a chceme co nejdříve začít s docvičováním pilotů a technického personálu," řekl velitel 21. základny taktického letectva Jiří Verner.

    Nové stíhačky nahradí dosluhující letouny MiG-21, které dosud nepřetržitě zajišťují ochranu vzdušného prostoru v rámci aliančního systému NATINEADS. Velitel vzdušných sil Ladislav Minařík naznačil, že by operačně měly nové letouny začít působit od poloviny června.

    "Předpokládám, že do systému NATINEADS nasadíme dva letouny, ale je možné, že tam necháme i nějakou rezervu," řekl Minařík.

    Dosud v systému kolektivní ochrany NATO působily až čtyři letouny MiG-21. "S MiGy jsme měli určité problémy s náhradními díly, jsou zastaralé a dosluhují. Proto stavíme do hotovosti více letounů," vysvětlil.

    Stíhačky potřebujeme, tvrdí vojáci i politici
    Pronájem letadel dlouhodobě kritizuje opozice. Pronájem považuje za neuvážený krok bez ohledu na skutečné priority armády. "Není to hračka pro vojáky, ale pro ochranu obyvatel České republiky," řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka na adresu kritiků.

    Podle ministra Karla Kühnla je nadzvukový letoun "bezpochyby jediným prostředkem", který dokáže zajistit ochranu vzdušného prostoru. Letoun Jas-39 Gripen pak představuje pdle jeho slov určitý technický pokrok a patří mezi letouny takzvané čtvrté generace. "Představuje to nejlepší, co je v současnosti na trhu k dispozici," řekl Kühnl.

    Štefka: Za deset let se uvidí
    Nové letouny pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika pronajme od Švédska na deset let přibližně za 19,6 miliard korun. Celkem budou mít vzdušné síly k dispozici 12 stíhaček Jas-39 Gripen C a dva dvoumístné cvičné letouny s označením D. Zbývajících osm získá Česká republika do srpna.

    Každý rok bude Česká republika splácet stanovenou sumu ze celkových 19,6 miliardy korun. "Jde asi o desetinu z celkové částky ročně, což odpovídá možnostem státního rozpočtu," uvedl náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva.

    Možnost, že by Česká republika po desetiletém pronájmu letouny případně odkoupila, náčelník generálního štábu Pavel Štefka nevyloučil. "To je otázka, jak bude celý systém fungovat. Pokud budeme spokojeni, budeme pochopitelně pokračovat," řekl.

    Ministr obrany Kühnl nastínil i smluvní ošetření v případě, že by byl některý z pronajatých letounů poškozen. "Kdyby nastal problém výrobní, ponese náklady švédská strana. Kdyby došlo k poškození například vinou pilota, poneseme náklady my," konstatoval.

     

    Představitelé armády 26. dubna oficiálně převzali na základně v Čáslavi nové švédské nadzvukové stíhačky Jas-39 Gripen.

    Od 26. dubna tak jsou nové letouny Jas-39 Gripen součástí výzbroje českých vzdušných sil. Dosluhující letouny MiG-21 nahradí při ochraně vzdušného prostoru od poloviny června.

    ČR se stala prvním členským státem NATO, jehož letectvo bude k plnění úkolů používat nadzvukový letoun čtvrté generace. Dosud bojoví piloti využívali jen letouny sovětské výroby - od MiG-15 až po MiG-29.

    Od dubna má armáda k dispozici prvních šest letounů Jas-39 Gripen.

    Armádní špičky vyvrátily zprávy o tom, že by během přeletu ze Švédska 18. dubna selhaly novým letounům systémy. Ministr obrany Karel Kühnl uvedl, že záznamy po letu ukázaly drobný problém v mapě.

    Nové letouny pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika pronajme od Švédska na deset let přibližně za 19,6 miliard korun. Celkem budou mít vzdušné síly k dispozici 12 stíhaček Jas-39 Gripen C a dva dvoumístné cvičné letouny s označením D.

    Jas-39 Gripen.

    Švédská ministryně obrany Leni Björklundová označila celý projekt Jas-39 Gripen pro Českou republiku za významný krok spolupráce obou zemí.

    Nové stíhačky nahradí dosluhující letouny MiG-21, které dosud nepřetržitě zajišťují ochranu vzdušného prostoru v rámci aliančního systému NATINEADS. Velitel vzdušných sil Ladislav Minařík naznačil, že by operačně měly nové letouny začít působit od poloviny června.

    Švédská ministryně obrany Leni Björklundová hovoří s českými piloty Michaelem Borůvkou a Petrem Mikulenkou, kteří se školili na nové stíhačky od srpna loňského roku přímo ve Švédsku.

    Slavnostnímu ceremoniálu převzetí na letecké základně v Čáslavi, odkud budou nové stíhačky operovat, přihlížely zhruba tři stovky čestných hostů. Mezi hosty se objevili i váleční veteráni včetně legendárního letce Františka Peřiny.

    Možnost, že by Česká republika po desetiletém pronájmu letouny případně odkoupila, náčelník generálního štábu Pavel Štefka nevyloučil.

    Ministr obrany Karel Kühnl si prohlíží kokpit nového letounu Jas-39 Gripen.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media