natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Mise bojovníků zůstane navždy utajena

    20. září 2004  9:57
    První bojová operace českých vojáků od druhé světové války skončila. O víkendu se vrátila z Afghánistánu většina ze 111 bojovníků speciálních sil, kteří v horách pátrali po teroristech. Podrobnosti o misi ale zřejmě zůstanou veřejnosti navždy utajeny.  

    Jedinou jasnou informací o působení českých speciálních sil v operaci Enduring Freedom v Afghánistánu zůstává i po jejich návratu prohlášení, se kterým do operace před šesti měsíci odjížděli.

    "Zapojí se do pátrání po teroristech a zbytcích bývalého vládního hnutí Taliban," proklamovali několikrát představitelé armády.

    Informace o tom, jak takový "lov teroristů" vypadá, jsou ale velmi sporadické. "Dělali klasickou věc, kterou takové průzkumné jednotky mají v popisu práce. To znamená pozorování, předávání informací a zpráv. Když je možnost, tak i osvobozování zajatců či vyzvedávání dokumentů," nastínil náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

    "Operovali v nesmírně náročném horském terénu, kam jiné jednotky ani nechodily," dodal.

    Američané byli překvapeni
    Stovka českých vojáků z prostějovské 601. skupiny Speciálních sil působila v Afghánistánu zhruba šest měsíců pod americkým velením. O pomoc českých vojáků požádaly Spojené státy už před půl druhým rokem.

    "Naši vojáci mají za sebou naprosto špičkové výkony. Všichni si je chválili," zhodnotil misi Štefka.

    Američané podle jeho slov chtěli, aby Češi v Afghánistánu zůstali. "Udělali si tam obrovské jméno. Američané vůbec netušili, jak dobře vycvičená tato jednotka je. Chvilkami si říkali, že jsou lepší, než ti jejich vojáci," konstatoval náčelník generálního štábu.

    Výcvik každého vojáka speciálních sil stojí statisíce i miliony korun. "To vědí i lidé na druhé straně, proti kterým tyto jednotky potenciálně působí," uvedl ministerský mluvčí Andrej Čírtek. Proto podle něj není možné ohrozit bezpečnost vojáků a jejich blízkých tím, že by byla zveřejněna jejich identita.

    Stejně tak je důležité, aby potenciální protivník neznal z filmových záznamů či fotografií jejich fyzickou podobu. Proto se podle Čírtka podobné jednotky prezentují na veřejnosti jen velmi sporadicky.

    INFOGRAFIKA:

    Dohady a spekulace
    Skupina speciálních sil z Prostějova, kterou donedávna armáda přísně tajila a o jejíž existenci neměli tušení ani politici, snese ta nejpřísnější srovnání s obdobnými skupinami, jakými jsou například američtí Delta Force či britští SAS.  Více čtěte ZDE

    Je fakt, že ani tyto americké respektive britské speciální složky o svých misích nemluví.

    Podrobnosti či detaily tajných operací, kterých mají Američané či Britové na kontě daleko více, se dostanou na veřejnost většinou o desítky let později. Ale ani tehdy není jisté, zda je to skutečně pravda. Většinou jde patrně o spekulace nebo dobou velmi zkreslené či poupravené zprávy.

    Malou výjimkou je nedávná účast polských elitních jednotek GROM v Iráku během prvních dní spojeneckého útoku proti režimu Saddáma Husajna. Fotoagentura tehdy zcela nevědomky vydala fotografie vojáků, kteří obsazují přístav Umm Kasr. Za nimi vlála americká vlajka. Důslední nadšenci a experti však zjistili, že na fotografiích ve skutečnosti nejsou američtí vojáci, ale příslušníci polských speciálních sil.

    Polští představitelé pak museli s pravdou ven, když do té doby veřejnost prakticky o účasti v Iráku nevěděla.

    Velitel GROMu Roman Polko pak v ojedinělém rozhovoru prozradil, že šlo jen o velkou souhru náhod. To, co je možno zveřejnit o speciálních silách, se podle něj zveřejňuje ve vhodné době. Většinou po, nikoli před akcí. "O některých misích neuslyšíte nikdy. Dosud nebyly odtajněny ani všechny archivy z druhé světové války," konstatoval.

    Fakt, že jsou příslušníci speciálních sil tak "tajní", vysvětlil: "Pro vlastní bezpečí. Při provádění nebezpečných úkolů a aktivním boji s teroristy se sami stávají cílem jejich útoků. O tom, že voják slouží v jednotce ví nejčastěji pouze jeho manželka. Pro děti, rodinu a přátele si vymýšlejí různé historky a příběhy." Více čtěte ZDE

    Utajený návrat domů
    Příslušníci speciálních jednotek plní ty nejdůležitější a také nejutajovanější úkoly, konstatoval mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Po celých šest měsíců, kdy byli čeští bojovníci z prostějovské 601. skupiny speciálních sil v Afghánistánu, ministerstvo o jednotce mlčelo.

    Až před týdnem armádní špičky potvrdily, že mise končí a vojáci poletí domů. "Návrat je plánován v rozmezí od 15. do 20. září," potvrdil tehdy zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš.

    Z Afghánistánu se zhruba stovka českých výsadkářů vracela po skupinkách v několika etapách. První část přistála v Brně v pátek, další v sobotu a v neděli. Žádné impozantní vítání a slavnostní nástupy se pochopitelně nekonaly.

    Televizní kamery zachytily jen přistání letounu. Na improvizovanou tiskovou konferenci pak přišel velitel jednotky Ondrej Páleník. Ten hrstku novinářů informoval, že jednotka plnila po dobu šesti měsíců úkoly zaměřené na speciální průzkum, získávání informací a vyhledávání osob.

    Psycholog Jaroslav Zeman, který po celou dobu působil s vojáky v Afghánistánu, pak potvrdil, že vojáci byli psychicky a fyzicky připravení na extrémní podmínky v afghánských horách. Dodal jen, že duševnímu zdraví vojáků bude nadále věnována velká péče ve speciálním programu, který má napomoci k regeneraci především jejich psychiky.

     

    Jednotka speciálních sil. Různé typy výstroje jsou pro specifické úkoly.

    Lubomír Světnička natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media