natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Armády pracují na 'Společném nebi'

    28. května 2003  17:43
    Bratislava, Praha - Projekt společné česko-slovenské obrany vzdušného prostoru bude podle premiéra Mikuláše Dzurindy reálný až po vstupu Slovenska do NATO. Slovenský premiér to oznámil po jednání z českým ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem.  

    O projektu Společné nebe hovořil na sklonku minulého týdne z Dzurindou i první místopředseda poslanecké sněmovny Jan Kasal.

    Jak uvedl zpravodajský portál SME on-line, podle Dzurindy na projektu nyní pracují ministerstva obrany a armády obou zemí.

    Ministři obou zemí jednali o záměru vybudovat společnou protivzdušnou obranu jako náhradu za zrušenou dodávku stíhaček Gripen pro českou armádu už loni v listopadu. "Obě země zahajují reformu armády, měli bychom postupovat společně," řekl tehdy ministr Tvrdík.

    Z jednání ministra Tvrdíka se svým slovenským protějškem Ivanem Šimkem vyplynulo, že česká a slovenská strana utvoří speciální konzultační tým, který projedná všechny možné alternativy.

    Podle Tvrdíka tak v úvahu připadá například i takzvaný nizozemsko-belgický model, kdy jeden týden má pohotovost belgická letka a další týden nizozemská.

    Podobných návrhů, jak zajistit ochranu vzdušného prostoru obou zemí je pak podle obou ministrů několik.

    Slovensko stojí před podobným problém jako Česká republika, zda koupit nové, či použité stíhačky. Jak prohlásil slovenský ministr Šimko, společná ochrana vzdušného prostoru je zatím jen ideou, ale jde nicméně o velmi zajímavou alternativu pro obě strany.

    Tvrdík má čtyři varianty obrany
    Jak oznámil ministr obrany Jaroslav Tvrdík koncem dubna, pro zajištění českého vzdušného prostoru zvažuje v současnosti čtyři varianty.

    Tou první je podle něj možnost, že by Česká republika vůbec nové stíhačky nepořizovala, o ochranu by pak Česká republika požádala NATO. Další variantou je transparentní nákup nových strojů ve veřejném tendru nebo zajištění obrany staršími stíhačkami, například britské armády.

    Jak Tvrdík nastínil, Česká republika by mohla uvažovat i o starších britských letounech Tornado, které by později nahradilo 24 zbrusu nových stíhaček z výběrového řízení.

    Právě letouny Tornado by mohly na nějaký čas sloužit k ochraně českého vzdušného prostoru. Kvůli možnosti využít starších stíhaček přiletěl vyjednávat s českou stranou i britský ministr Geoff Hoon. Konkrétní rozhodnutí nepadlo, ministr Tvrdík však ujistil, že britská strana dostane brzy ve zvláštní zprávě požadavky české strany. Hoon naopak ujistil, že Británie bude na české podmínky reagovat.

    MiGy dosluhují, Gripeny neprošly
    Současná letadla ve výzbroji českých vzdušných sil nejsou podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka kompatibilní s letouny NATO. Armáda už musela kvůli zastaralosti vyřadit poslední ruské bombardéry Su-22. Prostor nad Českem tak střeží jen pár strojů MiG-21, jejichž životnost však končí v roce 2005.

    O přezbrojení českého letectva stíhačkami západní výroby se hovoří již od roku 1997. Výrazný posun ve výběrovém řízení však nastal předloni. V květnu 2001 z něj totiž odstoupily nejprve firmy Lockheed Martin a McDonell-Douglas/Boeing, poté i konsorcium EADS a společnost Mirage Dassault Aviation. Z původních uchazečů tak zůstal jen výrobce letounu Jas-39 Gripen. Ještě v prosinci 2001 vláda rozhodla, že zahájí s tímto konsorciem jednání o dodávce letounů.

    Vzhledem k loňským ničivým záplavám však vláda nákup nových strojů zrušila. Důvod byl prý jediný - nedostatek financí. S nákupem Gripenů však nesouhlasil ani Senát a řada poslanců dolní komory Parlamentu. Nakup nových nadzvukových letounů pro armádu odložila na neurčito. Znovu by se kabinet měl ochranou vzdušného prostoru zabývat v červnu.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media