natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Letectvo získalo 58 bitevníků L-159

    13. ledna 2003  7:36
    Náměšť nad Oslavou - Armádní letectvo má již většinu z celkem 72 bitevních letounů L-159 Alca z Aera Vodochody. Na základnách v Náměšti nad Oslavou a v Čáslavi tak má armáda k dispozici celkem 58 nových podzvukových letounů. Zbývajících 14 strojů, které si armáda u výrobce objednala, obdrží vojáci během letošního roku.  

    "Další nové letouny jsme převzali již v prosinci, ale kvůli špatnému počasí probíhaly přelety z továrny na letiště v Čáslavi a Náměšti nad Oslavou až v lednu," uvedl mluvčí Vzdušných sil Petr Sýkora.

    Podle oficiálního prohlášení Aera Vodochody, dodala společnost armádě v prosinci celkem 12 strojů. Osm z nich přelétlo na základnu v Náměšti nad Oslavou, zbylé čtyři do Čáslavi. "Zbývajících 14 letounů L 159 z celkově objednaného množství je v programu dodávek pro rok 2003," píše se v prohlášení společnosti.

    Armáda by tak měla letos disponovat všemi objednanými letouny, veřejně však přiznává, že pro všechny stroje pravděpodobně nebude mít využití. "Zatím je předčasné hovořit o počtu strojů, které si armáda ponechá, ale je jisté, že pro část budeme hledat nového kupce," konstatoval mluvčí Vzdušných sil Petr Sýkora.

    Pořízení 72 letounů dlouhodobě zatěžuje rozpočet ministerstva obrany, armáda objednala stroje L-159 původně za odhadovaných 23 miliard korun. Částka se však prodražila kvůli neošetřeným kursovým rizikům a zpoždění dodávek na asi na 50 miliard.

    V roce 2003 by česká armáda chtěla mít k dispozici dva letouny L-159 ve dvoumístné verzi. Na oficiálním představení cvičného letounu L-159B v továrně Aero Vodochody loni v červenci to oznámil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. L-159B je dvoumístná cvičná verze lehkého podzvukového bitevníku L-159 Alca

    "Konečný počet strojů, které si armáda ponechá, ukáží až úkoly, které bude muset české vojenské letectvo plnit a zavedení bitevníku do výzbroje. Uvažuje se i tom, že část letounů mohla sloužit k výcviku pilotů při případném nákupu nadzvukových letounů. L-159 Alca totiž disponuje vyspělou avionikou a je velmi vhodným pro přechod k nadzvukovým stíhačkám," informoval Sýkora.

    Rozporuplný projekt letounů L-159, které se měly stát páteří českého letectva, komplikuje i situace vsetínské společnosti Idet, výrobce kanónu Plamen. Aero navíc zatím dodává letouny pouze české armádě a nutně potřebuje získat dalšího odběratele.

    Podle posledních informací hodlá armáda do definitivního rozhodnutí o podobě vojenského letectva disponovat celkem 48 jednomístnými L-159 a nejméně dvěma dvoumístnými. Polovina strojů má být na základně v Čáslavi a polovina v Náměšti nad Oslavou. V případě nákupu nadzvukových stíhaček se počet L-159 o 12 snížil.

    inc (natoaktual.cz)

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media