natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Přichází soumrak Islámského státu?

    29. října 2014  10:32
    Martin Dunaj, Univerzita Karlova
    Organizace Islámský stát (IS) se za poslední rok stala často skloňovaným fenoménem. IS se zformoval a získal územní kontrolu a moc v Iráku a Sýrii bezprecedentní rychlostí. Nyní se zdá, že podobně rychle, jako svůj vliv nabyl, by ho mohl také pozbýt. Nebude to však snadné.  

    Radikálové Islámského státu | foto: You Tube

    Když byl americký novinář James Foley v prosinci roku 2012 unesen, organizace, jež upoutala světovou pozornost jeho brutální popravou, ještě ani ve své současné podobě neexistovala. Vícefázový proces obnovy, růstu, expanze a konsolidace byl dlouhodobě a strategicky plánovaný.

    Od roku 2012 probíhala operace Bourání zdí, při níž IS osvobodil z iráckých věznic několik stovek sunnitských radikálů. Následující rok vyhlásil operaci Vojenská sklizeň, jež byla metodickou likvidací členů iráckých ozbrojených složek. V tomto období se dostalo IS největšího územního rozmachu, jenž byl završen letos v červenci vyhlášením chalífátu pod hlavičkou přejmenované organizace Islámský stát. Jeho exponenciálnímu růstu a expanzi napomohly dva nezanedbatelné faktory.

    Čečenská klika

    Skutečnost, že IS do svých řad od počátku integroval bývalé důstojníky Husajnovy armády, je relativně dobře známá. Ze dvaceti vojenských velitelů jich hned devatenáct působilo za éry Saddáma Husajna na vysokých pozicích v republikánských gardách nebo u iráckých zpravodajských služeb. IS však při rekrutování bojovníků nespoléhá pouze na místní obyvatelstvo. Vojenské úspěchy znamenající exkluzivitu, bohatství představující atraktivitu i snadná realizace způsobily, že se do září letošního roku podle odhadů CIA k IS přidalo 30 tisíc zahraničních bojovníků z více jak 80 zemí světa.

    Ačkoliv ti jsou většinou využíváni k podřadným úkolům či sebevražedným atentátům, věhlas na bojišti si získali především váleční veteráni z Čečenska, kteří tvoří jednu z největších (až 800 dobrovolníků) a zároveň nejhouževnatějších zahraničních bojových skupin v celé Sýrii. Díky bojové prestiži si údajně čečenský původ přivlastňuje většina bojovníků z bývalých republik Sovětského svazu.

    Nezávislost finanční i operační

    Vedle vojenských kvalit představuje naprostá finanční soběstačnost a nezávislost na zahraničních donorech další přednost Islámského státu. Kriminální aktivity jako nelegální obchod s ropou, únosy, vydírání, výpalné, korupci či pašování artefaktů praktikuje Islámský stát, tehdy ještě al-Káida v Iráku, již osm let.

    Prominentní postavení si v IS vydobyl především Tarkan Tajmuzarovič Batirašvili, svým nom de guerre Umar Šísání, který se stal jak členem Šúry, nejvyššího orgánu IS, tak vrchním vojenským velitelem IS. Batirašviliho přívrženci z Čečenska také tvoří elitní brigádu IS al-Aksá, jež je například v současnosti nasazena do bojů o město Kobani. Sám Batirašvili tam byl pár dní před vydáním tohoto článku kvůli nesnázím IS město dobýt převelen. Islámský stát také v prosinci loňského roku oznámil, že od čečenského vůdce Doku Umarova obdržel finanční obnos i tamní bojovníky. Právě srdnaté, vysoce výkonné, v guerillových bojích zkušené čečenské jednotky jsou jednou z páteří vojenských úspěchů IS. Ne všichni Čečenci se však s ideologií Islámského státu ztotožňují. Koncentrováni v čečenských brigádách al-Muhádžirín nebo Džumud aš-Šám bojují i po boku Džabat al-Nusra proti syrskému režimu.

    Finanční soběstačnost

    Vedle vojenských kvalit představuje naprostá finanční soběstačnost a nezávislost na zahraničních donorech další přednost Islámského státu. Kriminální aktivity jako nelegální obchod s ropou, únosy, vydírání, výpalné, korupci či pašování artefaktů praktikuje Islámský stát, tehdy ještě al-Káida v Iráku, již osm let. Po nedávném rozšíření územní domény IS kontroluje bohaté zdroje ropy (60 procent produkce v Sýrii), vody i obilí. Na obsazeném území navíc vybírá daně a celní poplatky. IS momentálně okupuje teritorium s osmi miliony obyvatel, hlavní zdroj příjmů tak realizuje na vnitřním trhu jím dobytého území. Prodejem ropy si IS každý den přijde až na dva miliony dolarů.

    Proti Islámskému státu stojí obří koalice, bojují jen někteří

    Odhaduje se, že nyní IS hospodaří s rozpočtem až dvě miliardy dolarů, což z něj dělá hráče nezávislého na okolním světě . S tím souvisí i téměř úplná operační autonomie, kdy IS nemá potřebu hledat v regionu žádné partnery. Pokud některá lokální skupina složí slib věrnosti IS, je to buď z popudu IS omezit tak konkurenci (alternativou by byla její likvidace), nebo z popudu dané skupiny získat vyšší statut na poli povstaleckých uskupení. Někdy je možné zaznamenat vyřčení loajality ze strany zahraničních skupin, reálný dopad na situaci v Iráku a Sýrii to má však takřka nulový.

    Začátek konce IS?

    Nicméně neuběhly ani čtyři měsíce od vyhlášení chalífátu a skupina Abú Bakra al-Bagdádího, samozvaného vůdce všech muslimů světa, čelí irácké armádě, kurdským silám, sunnitským kmenům, spojeneckým náletům, šíitským milicím i íránským jednotkám. Svou bezbřehou expanzí, brutalitou, náboženským radikalismem i medializovanými popravami podnítil IS zformování nebývale široké koalice více jak 60 zemí, které nyní participují na operaci Bytostné odhodlání, jež má za cíl IS porazit.

    Zatímco v průběhu celého jara se IS šířil regionem jako nezastavitelná vlna, nyní byl jeho postup zastaven a iniciativu převzaly spojenecké letouny a místní ozbrojené složky. Jednotky Pešmerga ve spolupráci s konfederací lokálních sunnitských kmenů přebírají otěže na severu Iráku, jiná sunnitská konfederace zase v součinnosti s iráckou armádou a šíitskou (!) milicí Kata‘ib Hizballáh vytlačuje IS z jeho pozic na sever od Bagdádu. U města Kirkúk se formuje spolupráce sunnitských kmenů, šíitských turkmenských kmenů a kurdských bezpečnostních sil. Vedle toho spojenci doposud podnikli přes 600 leteckých útoků na cíle IS, ať už jeho vojenské pozice, nebo objekty pro zpracování a přepravu ropy.

    Úspěch závisí na sunnitech

    Pokud se podaří na vládní stranu dostat - podobně jako před šesti lety - sunnitské kmeny, IS bude vytlačen z území místními silami a irácká vláda začne podporovat dlouhá léta marginalizované sunnity, mohla by se i společnost odklonit od propagandistické rétoriky IS.

    Mobilizace sil proti Islámskému státu ze strany mezinárodního společenství je masivní. Americký Kongres v září jako součást strategie boje proti IS schválil poskytnutí 500 milionů dolarů na výcvik a vyzbrojení vybraných povstaleckých skupin v Sýrii. Území pro realizaci výcviku nabídla již Gruzie, Jordánsko a Saudské Arábii. Spojené státy také plánují vytvoření 15tisícové Irácké národní gardy, jejíž členové by se rekrutovali ze sunnitské provincie Anbar. Pozitivně v tomto směru bude jistě fungovat jmenování nového ministra obrany, sunnity Chálida Ubajdího, původem z IS dobytého Mosulu.

    Na obzoru je také opětovný výcvik irácké armády, do jejíhož vybudování USA v minulosti investovaly 25 miliard dolarů. Z celkem padesáti brigád jich bylo nyní hned 24 vyhodnoceno jako neschopných čelit bojovníkům IS. Nová výcviková mise bude pravděpodobně vyžadovat až tisíc vojenských školitelů, jež by měly většinově poskytnout členské státy NATO.

    Do vojenského výcviku jsou již nyní zapojeny kurdské jednotky Pešmerga, jejichž školení probíhá i v Německu. Do rukou kurdských bojovníků pravidelně směřují dodávky zbraní i jiného vojenského vybavení a materiálu, intenzivně také probíhá jednání o spolupráci a finanční podpoře Kurdské regionální vlády ze strany USA. Právě irácký Kurdistán a jeho bezpečnostní síly by měly být jedním z klíčových elementů pro vytlačení bojovníků Islámského státu ze severu Iráku.

    Úsvit stále v dáli

    I přes to, že proti IS nyní stojí koalice daleko přesahující jeho vojenské kapacity, důvody, které vedly k jeho růstu a expanzi, jen tak nezmizí. Naději na změnu vnitropolitického i společenského klimatu v Iráku přináší odstoupení sunnity nenáviděného Núrího Málikího z premiérské pozice, kde ho po osmi letech vystřídal kosmopolitní Hajdar Abádí. Pokud se podaří na vládní stranu dostat - podobně jako před šesti lety - sunnitské kmeny, IS bude vytlačen z území místními silami a irácká vláda začne podporovat dlouhá léta marginalizované sunnity, mohla by se i společnost odklonit od propagandistické rétoriky IS. To však nemusí oslabit takticky velice zdatné a bojovně bezskrupulózní oddíly IS od přetrvávajících útoků na náboženské či vládní cíle v Iráku.

    Přečtěte si související analýzy na natoaktual.cz:

    I nadále navíc zůstává IS silně etablovaná na východě Sýrie, kde je v současnosti i její správní centrum. Jak bude řešena občanská válka v Sýrii, při níž na víc jak polovině země vzniklo mocenské vakuum a naprostý politický chaos, stále není jasné. Západ sice i tam zahájil útoky proti IS a skupinám napojeným na al-Káidu, syrský režim, který má na rukou krev většiny z 200 tisíc (sunnitských) obětí tamního konfliktu, však zůstává netknutý. A to radikály motivovat ke složení zbraní rozhodně nebude.

    Západ bude muset nadále flexibilně řešit další problematické oblasti jako mohutné finanční zásoby IS, jeho výjimečnou útočnou agilitu, komplikovanou pozici Turecka, přes jehož značně propustnou hranici proniká do Sýrie obrovské množství radikálů, či bezpečnostní situaci v Jordánsku a Libanonu. Pokud nebude aktivní zapojení Západu do situace na Blízkém východě dostatečně komplexní a dlouhodobé, není nemožné, že se bude imploze bezpečnosti mezi Sýrií a Irákem v budoucnu opakovat. Protentokrát se ale zdá, že se nad Islámským státem, minimálně v Iráku, počaly stahovat mračna.

    Martin Dunaj
    autor studuje na Institutu politologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media