natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • USA a Indie: Strategické partnerství

    9. března 2006  8:28
    Vztahy Indie a Spojených států vstoupily do nové fáze, která bývá označována jako globální „strategické partnerství“. Nejvyšší představitelé obou zemí vydávají prohlášení o společném boji proti terorismu a šíření demokracie, indické a americké ozbrojené síly pořádají vojenská cvičení a Indie má zájem o moderní americké zbraně. Jaké jsou příčiny tohoto spojenectví? A jaký další rozvoj těchto vztahů lze očekávat?  

    Proti Číně a terorismu
    Za studené války byly vztahy USA a Indie celkem korektní, ovšem o přátelství nešlo. Indie se prohlašovala za „nezúčastněný“ stát a udržovala normální vztahy s Východem i Západem. To lze ukázat na výzbroji indických ozbrojených sil; Indie byla (a stále je) největším odběratelem ruských zbraní, ale koupila i řadu západoevropské techniky. Jen americké zbraně v Indii zatím chybějí, protože USA jasně stranily Pákistánu.

    Ale v 90. letech se situace začala pomalu měnit. Během druhého volebního období prezidenta Clintona se indicko-americké vztahy značně zlepšily. Oficiálně byly tyto změny zdůvodněny tím, že Indie a USA jsou největší demokratické státy na světě, a tak by měly podporovat šíření demokracie. Má se ale za to, že ve skutečnosti chtěly USA získat spojence proti rostoucí moci a ambicím Číny. V tomto ohledu nemohou spoléhat na Pákistán, protože ten s Čínou udržuje vztahy velmi nadstandardní. Ale miliardová Indie s tradiční nedůvěrou vůči „žlutému obrovi“ by tímto spojencem mohla být.

    Další prohloubení vztahů Indie a USA pak přišlo za vlády prezidenta Bushe. Po teroristických útocích 11. září 2001 byla Indie jedním z prvních států, který USA vyjádřil podporu a nabídl pomoc v boji proti terorismu. Indie totiž má s teroristy své vlastní problémy. Jde samozřejmě o kašmírské separatisty, kteří se těší neskrývané podpoře Pákistánu. USA a Indie tedy jednají na základě přísloví o „nepříteli mého nepřítele“.

    Priority partnerství
    Spojenectví USA a Indie se odrazilo v tzv. společném prohlášení (Joint Statement) prezidenta Bushe a indického premiéra Manmohana Singha z 16. června 2005. Obě země se zavázaly ke všestranné spolupráci v politické, ekonomické i vojenské oblasti. Mezi priority patří boj proti terorismu a šíření zbraní hromadného ničení, spolupráce na využití vesmíru, rozvoj moderních technologií pro energetiku a zemědělství, boj proti AIDS a vytvoření varovného systému proti přírodním katastrofám.

    Vojenskou spolupráci obou států představují společná cvičení vojenských letectev Cope India, z nichž první proběhlo v únoru 2004 a další v listopadu 2005. Je zajímavé, že v obou dokázali Indové zvítězit nad americkými stíhačkami F-15 a F-16. Američany údajně překvapila vysoká úroveň výcviku indických pilotů. V letošním roce by se mělo konat další cvičení Cope India a Američané určitě budou chtít Indům tyto porážky oplatit. Hovoří se i o tom, že US Air Force pošle proti indickým letounům Su-30 nejmodernější stíhače F-22 Raptor.

    Americké zbraně pro Indii
    O vzrůstající úrovni americko-indických vztahů svědčí i zájem Indie o americkou vojenskou techniku. Zejména americká vojenská letadla mohou v Indii slavit velké úspěchy. Výběrového řízení na 126 bojových letadel pro indické letectvo se účastní i americké typy F-16 a F/A-18E a Indie jeví zájem o špičkový americký letecký radar AESA. Očekává se i zahájení konkurzu na 80 bitevních vrtulníků, do kterého se patrně přihlásí americké vrtulníky AH-1Z a AH-64D. USA nabízejí Indii rovněž dopravní letouny C-130J, letouny včasné výstrahy E-2C a námořní hlídkové letouny P-8A.

    Snad nejpozoruhodnější je ale zájem Indie o vyvíjený bojový letoun F-35 Joint Strike Fighter. Američané hodlají zástupce Indie pozvat na první let F-35, který se má uskutečnit v letošním roce, a otevřeně prohlásili, že jsou připraveni Indii tento nový letoun prodat. Firma Lockheed Martin už dokonce vystavila model F-35 s indickými výsostnými znaky.

    Rýsuje se i spolupráce v oblasti protiraketové obrany. Indie chce koupit nový raketový systém schopný zasahovat balistické střely a bude vybírat mezi ruským S-300P a americkým PAC-3. Jednání USA a Indie o prodeji PAC-3 v červnu 2005 a účast Indů na testech PAC-3 naznačují, že americký systém má velké šance.

    Moskva vyčkává
    Otázkou je, jak bude na sbližování USA a Indie reagovat dosud hlavní spojenec Indie, Rusko. Indie je totiž členem „globální aliance“ BRIC (Brazílie, Rusko, Indie, Čína), kterou vyjednal prezident Putin a která má být protiváhou USA a Evropské unie, jenže současná politika Indie svědčí o tom, že toto členství nebere jako klíčový faktor. Letecké a vojenské projekty Ruska a Indie však zatím pokračují. Indie se sice zřejmě nezapojí do projektu nového ruského těžkého bojového letounu PAK FA, ale už spolupracuje na lehkém bojovém letounu a patrně se zapojí i do vývoje nového dopravního letadla. Obě země také pokračují ve výrobě a zdokonalování společné protilodní řízené střely BrahMos.

    O dalším vývoji vztahů USA a Indie hodně napoví výsledky zmiňovaných výběrových řízení, v nichž se patrně nebude rozhodovat jen podle technických parametrů, ale i podle politického zadání. Významnou událostí byla návštěva, kterou na počátku března 2006 uskutečnil v Indii prezident Bush. Jednání se týkala hlavně historické smlouvy o spolupráci na mírovém využití jaderné energie. V každém případě je už jasné, že rok 2006 bude pro „strategické partnerství“ USA a Indie nanejvýš důležitý.

    Lukáš Visingr
    Autor je spolupracovníkem redakce
    Armádního technického magazínu.

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media