natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Ante Gotovina: Mezi válečným hrdinou a zločincem

    15. prosince 2005  8:45
    Kým byl Ante Gotovina, že jeho zatčení ve čtvrtek 8. prosince dokázalo vehnat do ulic desetitisícové davy včetně 200 středoškoláků nesoucích znaky pronacistického hnutí ustašovců? Padesátiletý armádní generál je pro nemalou část chorvatské populace stále spíše válečný hrdina než válečný zločinec. Podle aktuálních průzkumů veřejného mínění považuje 53 % Chorvatů zatčení Gotoviny za špatnou zprávu pro Chorvatsko a jen pět procent se domnívá, že je vinný za zločiny, z nichž je obviněn.  

    Objevují se ale i jiné hlasy, které jsou stálým předhazováním Anteho Gotoviny mezinárodním společenstvím už znechucené. Přízrak z deset let staré války už pro ně nemá takovou váhu, aby bránil vstupu Chorvatska do Evropské unie. A byly to zřejmě tyto hlasy ve vládě Ivo Sanadera, které stojí za tím, že Chorvatsko si letos v říjnu vysloužilo pochvalu od prokurátorky Mezinárodního tribunálu pro bývalou Jugoslávii Carly del Ponte za zlepšení spolupráce s Tribunálem. Tato pochvala otevřela Chorvatsku dveře k pokračováním vstupních rozhovorů s EU poté, co byly právě kvůli neochotě Chorvatska vydat Gotovinu v březnu 2005 zavřené. Zdá se tedy, že padla poslední překážka před tím, aby na summitu EU 16. a 17. prosince přístupová jednání s Chorvatskem vstoupila do nové fáze. 

    Gotovina je obžalován ze zločinů proti lidskosti a porušení zákonů a obyčejů války, kterých se měli dopustit vojáci pod jeho velením v srpnu 1995. V průběhu čtyři dny trvající Operace bouře bylo tehdy vyhnáno téměř celé srbské 200tisícové obyvatelstvo z jihu Chorvatska. Gotovina je také shledán vinným z toho, že nezabránil zabití 150 krajinských Srbů jednotkami, kterým velel. Od roku 2001, kdy byl na něj vydán zatykač, byl do minulého týdne na útěku. Vydání zatykače na Gotovinu a další podezřelé provázely nepokoje od počátku. Hned v roce 2001 odstoupili čtyři ministři na protest proti rozhodnutí Račanovy vlády s Tribunálem spolupracovat. Posun nové chorvatské vlády je proto evidentní, její podíl na zatčení Gotoviny je výrazný. Ani veřejné protesty nedosahují 150tisícové zástupy jako v případě obvinění Mirka Norače o čtyři roky dříve. Říjnové pokračování v rozhovorech o členství v EU je proto zasloužené, třetí nejhledanější podezřelý válečný zločinec byl chycen.

    Na řadě je Srbsko
    Co znamená zatčení Anteho Gotoviny pro celý Balkán? Je to zejména ponaučení pro zbývajících šest podezřelých, že mohou být zadrženi, ať utečou kamkoliv. Pozornost se nyní přesune logicky na Srbsko, které by mělo zintenzívnit spolupráci při vydávání dvou nejhledanějších podezřelých – Ratka Mladiče a Radovana Karadžiče, obou obviněných z genocidy. I srbská společnost si pomalu začíná uvědomovat, že je její osud a evropské směřování už příliš dlouho rukojmím těchto dvou. K významnému posunu v reflexi srbské společnosti došlo v červenci, kdy byl uveřejněn záznam popravy bosenských Muslimů ve Srebrenici srbskými jednotkami. Karadžičova manželka následně vyzvala svého muže, ať se Tribunálu vzdá dobrovolně. V listopadu zase prezident Tribunálu Theodor Meron prohlásil, že jestliže nevydá Srbsko Mladiče do konce roku, bude vyloučeno z euroatlantické integrace. Konečně zadržení Ante Gotoviny představuje pro srbskou populaci na celém Balkáně jistou satisfakci. Stále je ale jisté, že při případném zatčení Karadžiče a Mladiče by se v Srbsku rozhořely podobné demonstrace, jaké můžeme dnes pozorovat v Chorvatsku.

    Zatčení Gotoviny je neocenitelný krok kupředu i pro samotný Tribunál. Posunul se tak zase blíž k dokončení své práce ještě před vypršením mandátu v roce 2010. Na svobodě stále ale zůstává ještě šest hledaných osob a bez zadržení dvou nejhledanějších osob nebude práce Tribunálu nikdy kompletní.

    Tlak EU zabírá
    Ponaučení si může odnést i Česká republika. Při Gotovinově zadržení na Kanárských ostrovech se totiž ukázalo, že čtyři roky trvající útěk byl pro něj zároveň i turistickým výletem. V jeho falešných pasech byla nalezena razítka z destinací, jako jsou Tahiti, Mauricius nebo Argentina. Při svých cestách se zřejmě dostal podezřelý válečný zločinec i do České republiky, ze které se ale zase stačil bezpečně vrátit. V situaci, kdy britská tajná služba vyšle do Chorvatska speciální jednotky, aby Ante Gotovinu vypátraly a chytily, on se podle všech informací může volně pohybovat v České republice. Na druhou stranu se ukazuje, že tlak EU a pozdržení v jednáních na březnovém summitu EU mohly být výrazným stimulem pro spolupráci Chorvatska s Tribunálem, proto může Česká republika podporovat podobnou praxi i v případě Srbska a Černé Hory. 

    Ľubomír Majerčík
    Autor vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně
    a ukončuje studium oboru Lidská práva na Central European University v Budapešti,
    přednáší na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity
    předmět Válečné zločiny a jejich stíhání

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media