natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Ambice Nizozemí v transatlantických vztazích

    20. října 2005  13:49
    V současných euroamerických debatách platí, že jednotlivé státy Evropské unie koexistují paralelně s nadnárodní strukturou zvláště v mezinárodních vztazích. Pro Českou republiku může být zajímavé srovnání s Nizozemím, zakládajícím členem NATO i EU a politickým vzorem pro mnoho středoevropanů. Nizozemí podobně jako Česko prosazuje transatlantickou vazbu dlouhodobě.  

    Stoupenec mezinárodního práva: z nouze ctnost?
    Nizozemí je ekonomicky vyspělou zemí s bohatou tradicí mezinárodního práva a mezinárodní rozvojové pomoci. Tato země je však omezená svojí rozlohou, což řadí Nizozemí mezi malé státy. Z pozice pacifistické tradice malého státu, který nemá dostatek kapacit pro vlastní obranu, dbali vždy Nizozemci na dodržování mezinárodního řádu. Po dlouhou dobu se snažili uniknout tradiční mocenské politice v mezinárodních vztazích a orientovali se spíše na obchod. 

    Avšak právě malý prostor a realita vztahů po druhé světové válce předurčili Nizozemí členství v mnohých mezinárodních organizacích (Evropská společenství, Organizace spojených národů, NATO atd.) Aktivní členství v NATO umožnilo Nizozemcům udržet si nezávislost nad hlavními kontinentálními mocnostmi, jakými byly Německo a Francie, na druhou stranu se postavili do pozice věrného vazala USA. Nizozemci tuto nově vzniklou situaci, ve které se po druhé světové válce ocitli, nazvali afzijdigheid in afhankelijkheid, tedy neúčast (na kontinentální politice) v závislosti (na USA).

    Atlantismus je základem nizozemské bezpečnostní politiky 
    Jako jeden ze zakládajících členů NATO si Nizozemí vytyčilo kurz atlantismu, kterého se drží, po menších peripetiích a snaze reorientovat se v 90. letech, až dodnes. NATO se stalo základním kamenem nizozemské bezpečnostní politiky. Přestože použití ozbrojených sil nebylo nikdy nizozemskou prioritou a důraz byl kladen zejména na mezinárodní právo a mezinárodní organizace, neměl tento pacifistický národ mnoho na výběr a postupem času se stal více méně závislým na USA. Tuto závislost pak doplnila osa Haag – Londýn.

    Nizozemí se tak účastnilo na straně USA například korejské války, první války v zálivu 1990-91, války v Kosovu, při níž byla použita nizozemská letadla F-16, pobyt nizozemských vojáků v Iráku je stále prodlužován a tak bychom mohli pokračovat dále. Přes účasti ve válečných konfliktech i přes domácí krizi a obrovské protesty v 80. letech ohledně raket Pershing II (s jejímž v konečné fázi neuskutečněným rozmístěním nizozemská vláda souhlasila, a Nizozemí se tak stalo jedinou zemí aliance, která rozmístění povolila) se NATO mezi nizozemským obyvatelstvem těší stabilní vysoké podpoře.
       
    Nizozemí podporuje bezpečnostní dimenzi Unie
    Na konci 80. a na počátku 90. let nizozemský atlantismus postupně ustupoval do pozadí s tím, jak se měnilo bezpečnostní prostředí. S reorientací NATO se Nizozemí snažilo najít novou pozici v evropské politice a v NATO samotném – začalo se orientovat zejména na peacebuilding and conflict management. Postoj k Evropské unii (EU), respektive skepticismus vůči budování bezpečnostní dimenze, zůstal zpočátku beze změny. Pro Nizozemí představovala EU vždy především ekonomickou integraci, a proto se stavělo zdrženlivě k aktivnější podpoře evropské bezpečnostní a obranné dimenze.

    Tato pozice vyplynula z obav, že by hlubší evropská bezpečnostní spolupráce negativně ovlivnila transatlantické vztahy. Teprve na konci 90. let se Nizozemí rozhodlo více zdůrazňovat bezpečnostní dimenzi EU, aniž by došlo k většímu omezení atlantismu. Vláda se rozhodla podpořit vznik evropských sil rychlého nasazení. Přetrvává názor, že ani EU, ani USA nemůžou čelit současným hrozbám izolovaně. EU by při svých operacích měla zvážit i nasazení hard powers společně se soft powers, USA by zase neměly zapomínat na soft power. EU by podle Nizozemců měla aktivněji přispívat na budování mezinárodní bezpečnosti a stability. Dále je ochotno přenechat některé odpovědnosti Evropské unii s tím, že bude pokračovat i přítomnost NATO v daném regionu. Krize v domácí politice v roce 2002 však utlumila započaté debaty a stočila pozornost opět na vnitřní problémy, pokračovalo se v krácení rozpočtu na obranu a diskuze o bezpečnostních otázkách ustoupila do pozadí. Ani dnes se vážnější bezpečnostní debaty nevedou kvůli řešení přetrvávajících ekonomických a společenských problémů.
     
    Závěrem lze konstatovat, že transatlantické vztahy zůstávají pro Nizozemí i nadále jádrem jeho bezpečnostní politiky, skromné pozornosti se dostává i vztahům s kontinentální Evropou, která byla po dlouhou dobu opomíjena. S reorientací NATO na mimoevropské oblasti se stává bezpečnostní dimenze EU pro Nizozemí postupem času důležitější. Jeho transatlantická hra na straně USA ho však i nadále dostatečně odlišuje od zbývajících evropských zemí.  

    Jaroslava Pošvářová
    Autorka studuje na Katedře politologie
    a evropských studií Univerzity Palackého v Olomouci

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media