natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Problém mírových operací NATO

    15. srpna 2005  8:04
    Němečtí vojáci v Kosovu loni v květnu nezabránili vyplenění srbského kostela, protože nesměli střílet a neuměli potlačovat nepokoje. Tamní mnichové nechápou, proč vojáci nepoužili zbraně, když by zničení kostela zabránila třeba jen "jedna kulka do nohy". Mírovým misím NATO se věnuje komentář deníku Wall Street Journal.  

    Chybí jednotná pravidla
    Mírové operace Severoatlantické aliance, které nyní probíhají v Kosovu a Afghánistánu, jsou často omezeny problémem specifickým pro mezinárodní síly: vojáci z různých zemí se neřídí stejnými příkazy. Státy svým vojákům často říkají, které operace mohou vykonávat. Vojáci z několika států tak v Kosovu nemohli zasáhnout proti nepokojům.
     
    V době, kdy se chce NATO stát celosvětovým ochráncem míru, vojenští plánovači přiznávají, že právě omezení od jednotlivých států jsou faktorem, který nejvíce omezuje společné operace. V Kosovu se už největší problémy podařilo vyřešit, nicméně některé státy stále vyžadují ohlášejí o vyjetí jednotek mimo svou určenou oblast s dvanáctihodinovým předstihem či zakazují používat slzný plyn či vodní děla. Stát od státu se též liší pravidla pro použití zbraní.

    Vojáci si nemohou pomáhat
    "Je to jako basketbalový tým, který trénuje a trénuje, po šest měsíců," řekl americký ministr obrany Donal Rumsfeld letos na schůzce ministrů NATO ve Francii. "Když ale začne hra, tak jeden nebo dva hráči prostě řeknou, že nebudou hrát."

    Když v květnu 2004 v Kosovu vypukla nejhorší vlna etnického násilí, síly KFOR tvořené 18 tisíci vojáky z téměř 40 zemí nemohly poskytnout dostatečnou ochranu. Jedním z hlavních problémů bylo geografické omezení. Jednotky z různých oblastí si nemohly přijet na pomoc, aby nedošlo ke zmatení velení. Kontingent, který se ocitl v potížích, tak nemohl počítat s pomocí od sousedících jednotek.

    Například v rozdělené Mitrovici, kde je tradičně napětí mezi Albánci a Srby velmi vysoké, dav Albánců vyraboval a vypálil srbskou vesnici hned vedle Francouzi vedené vojenské základny. Francouzští vojáci sice obyvatele evakuovali, ale už nechránili jejich domovy, protože prý, jak řekli místním, neměli dost vojáků. "Lidé se tu na KFOR velmi zlobí," řekl jeden z členů místní městské rady.

    Kosovo jako vzor pro další operace
    V reakci na tyto incidenty tak nyní vojáci trénují podpůrné mise a posílají jednotky přes různá území. Rovněž byla vyznačena citlivá území, kde mohou vojáci použít jakoukoli sílu potřebnou k odvrácení útočníků. Podobné změny provedné v Kosovu by mohly pomoci Západu ke zvládnutí budoucích společných mírových misí.

    Němečtí vojáci ujišťují mnichy, že se mohou vrátit do svého zpustošeného kostela, který je obklopuje ostnatý drát a strážní stanoviště. Vojáci by nyní už byli schopni odvrátit případný útok. Mniši tomu ale stále moc nevěří.

    Zdroj: Wall Street Journal (USA)

     

    ivn natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media