natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co přijde po nadvládě Euro-Atlanticismu

    12. července 2005  11:24
    Těžiště světového dění se přesouvá z Evropy a Severní Ameriky dále na východ směrem do oblasti Pacifiku. Západ je na ústupu a naopak země jako Rusko, Čína a Indie pomalu získávají na důležitosti, píše expert orientálního ústavu při ruské akademii věd Vladimir Maximenko ve svém komentáři pro agenturu RIA Novosti.  

    Maximenko rozebírá zahraniční politiku USA v 90. letech minulého století a poukazuje především na její stinné stránky. Od roku 1991 se Spojené státy řídily doktrínou zformulovanou bývalým poradcem prezidenta Cartra pro národní bezpečnost Zbigniewem Brzezinskim.  Podle této doktríny se USA musí snažit zabránit vzniku dominantní mocnosti v Eurasii, protože jedině tak si může udržet své dominantní postavení ve světě. To se však podle Maximenka Spojeným státům nepodařilo. Ba co víc, tvrdí autor ve svém článku, výsledky americké doktríny preventivních válek a snah o šíření demokracie se ukázaly být jako kontraproduktivní. V této souvislosti Maximenko upozorňuje na rozhodnutí Severní Koreje veřejně se přiznat k vlastnictví jaderných zbraní a neochotu Íránu se vzdát svého jaderného programu.

    Pro Maximenka tak nadvláda toho, co nazývá Euro-Atlanticismem, končí po šedesáti letech trvání od svého vzniku symbolizovaného utužením spojenectví mezi USA a Británií v roce 1941. Euro-atlanticismus je charakterizován podle autora tím, že na mezinárodní scéně dominují vyspělé země ze severoatlantické oblasti. Velkou vinu za pád Euro-atlanticismu nese Bushova zahraniční politika inspirovaná ideály neo-konzervatismu, píše Maximenko. Aby podpořil svou teorii, upozorňuje na článek bývalého amerického ministra zahraničí Henryho Kissingera věnovaného Číně. Kissinger se též domnívá, že v 21. století bude pro světové dění rozhodující oblast Pacifiku.

    Kissinger si též všímá nedávné schůzky představitelů Indie, Ruska a Číny ve Vladivostoku a ptá se, do jaké míry můžou tyto tři mocnosti Asie spolupracovat. Nebudou to tedy americko-čínské vztahy, ale právě schopnost zmíněných asijských mocností spolupracovat, která může rozhodnout o světě, ve kterém budou žít naše děti, uzavírá Maximenko.

    Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

     

    jak natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media