natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Budoucnost česko-německé spolupráce

    6. října 2004  12:13
    Evropské členské státy Severoatlantické aliance se potýkají s neadekvátní strukturou vojenských kapacit, které z velké části neodpovídají potřebám současného mezinárodního bezpečnostního prostředí. Jednou z cest při odstraňování evropské vojenské slabosti je užší spolupráce evropských států ve vojenství.  

    Evropské země se snaží o lepší koordinaci svých výzbrojních plánů, společné nákupy, provoz a pronájmy vojenské techniky, spolupráci v obranném průmyslu, zlepšování interoperability jednotek, lepší výměnu zkušeností z výcviku i ostrého bojového nasazení atp. Jednou z forem intenzivně se rozvíjející spolupráce evropských zemí ve vojenství je i vytváření společných jednotek. Nejedná se o trend nový, protože byl zahájen již v období studené války a v současnosti pouze nabývá na síle.

    Jednou z nejvíce aktivních evropských zemí ve vytváření společných vojenských jednotek  je Německo, které již vícekrát v minulosti opatrně sondovalo možnost vytvoření společné německo-české jednotky.  Jednou z nejvíce pasivních zemí v této oblasti je zatím Česká republika. Vytvoření společné německo-české jednotky by tedy z tohoto úhlu pohledu znamenalo zapojení české armády do obecného trendu v evropském vojenství.

    Případná německo-česká společná vojenská jednotka má svůj význam  politický i vojenský. V obou dvou státech dosud existují politické síly, které rozdmýchávají nenávist mezi oběma národy na pozadí složité historie společného a bohužel často konfliktního soužití ve středoevropském prostoru. Z tohoto úhlu pohledu by společná vojenská jednotka mohla přispět k prohlubování důvěry mezi oběma národy, přestože nelze vyloučit politické útoky radikálů na obou stranách. Důležitý (a možná klíčový) je ale také aspekt vojenský. Dle mého soudu by tento projekt byl užitečný pro oba státy pouze tehdy, pokud přinese reálné navýšení vojenských kapacit obou zemí. Jde tedy o to, aby vznikem společné jednotky byly skutečně zvýšeny vojenské možnosti Německa a České republiky a aby tato společná jednotka nebyla vytvořena pouhým přeskupením již dnes existujících vojenských kapacit do nového organizačního rámce.

    V Německu i v České republice probíhají zásadní vojenské reformy, které se potýkají se setrvačností v myšlení vojáků, politiků i veřejnosti a v neposlední řadě i s nedostatečnými výdaji na obranu. Probíhající reformy armád na straně jedné mohou vytvořit prostor pro obdobné projekty, avšak na straně druhé je mohou svým obtížně předpověditelným vývojem i pohřbít. Spekulovat o tom, jaký bude osud tohoto projektu je ale zatím předčasné.     

     

    Zdeněk Kříž, autor je politolog natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media