natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Výhra Gripenu nepřekvapila

    5. prosince 2003  22:52
    Poté, co meziresortní komise předložila ministru obrany vyhodnocení nabídek na dodávku nadzvukových letadel pro armádu, se v České republice opět rozproudila odborná i laická diskuse nejen o nejvhodnějším typu, ale o (přinejmenším stávající) potřebě nadzvukových letadel v ČR vůbec.  
    Rozhodnutí komise není samozřejmě konečné, protože definitivní slovo bude mít vláda.

    Výhra švédského stroje JAS-39 Gripen nebyla překvapivá, avšak v podstatě znamená  alespoň částečný návrat do minulých problémů spojených s výběrovým zřízením.

    Gripeny již jednou vyhrály, byť tehdy se jednalo o nákup, nikoliv pronájem. Je však pravděpodobné, že typ, který bude za výhodných podmínek pronajat, a jehož výrobci mají v určitých kruzích v ČR dobré konexe, výrazně zvýší svoji šanci být za několik let vítězem tendru při nákupu.

    V souvislosti s výběrem britsko-švédského stroje se objevují pochyby o strategické výhodnosti takovéhoto obchodu, jímž vznikají důležité bezpečnostně-politické vazby. Vztahy s neutrálním Švédskem nejsou pro ČR natolik důležité jako podpora USA a jejich technologické zázemí.

    Je nepochybné, že z hlediska technologické konstrukce stroje jsou letouny Gripen z nabízených typů nejmodernější.

    Avšak pokud se týká avioniky (včetně počítačového vybavení), která hraje v soudobém leteckém boji hlavní roli, nemusí být v případě modernizace vybavení starší americké stroje vůči Gripenu v nevýhodě, leckdy právě naopak.

    Na rozdíl od Gripenů navíc prošly mnoha ostrými konflikty, což se o JAS-39, ani o jeho předchůdcích JAS-37 a JAS-35 (nepočítáme-li nepříliš úspěšné vzlety rakouských Drakenů proti jugoslávským narušitelům vzdušného prostoru v roce 1991 v kontextu slovinské války) říci nedá.

    Výběrem amerických strojů by se utvořila vazba k nejvyspělejšímu leteckému průmyslu světa, protože ve většině ostatních států nejsou pro perspektivní rozvoj tohoto odvětví dostatečné finanční a technologické kapacity.

    V současnosti je však třeba hlavně zvážit, zda je třeba v přechodném období, kdy území ČR s vysokou pravděpodobností nebude vystaveno masivnějšímu leteckému útoku, vydávat nemalé prostředky na udržování nadzvukového letectva.
    Miroslav Mareš, autor je bezpečnostní expert

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media