Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Na cvičení NATO v hlavní roli autonomní systémy

8. října 2018  15:17
Ilustrační foto. Cvičení NATO - Ample Strike. | foto: AMSE

Na cvičení NATO v hlavní roli autonomní systémy

Expediční logistika si získává v armádě Spojených států stále větší pozornost, v zájmu zajištění agilnějších a schopnějších jednotek pro bojové prostředí 21. století a časy soupeření velmocí. Tyto dovednosti nyní prověřuje americká námořní pěchota na manévrech Severoatlantické aliance v Norsku, kde nasadí také několik autonomních zbraňových systémů, které demonstrují svou schopnost snížit potřebu lidské síly při často nebezpečných zásobovacích misích.

„Cílem experimentu je předvést možnosti autonomních zbraňových systémů při ochraně jednotek, výstavbě a zásobování izolovaných sil skrze nebezpečné území,“ uvádí Spojené velitelství NATO pro transformaci.

Kam dál?
NATO chystá rozsáhlé vojenské cvičení na severu Evropy (5.10. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Německo a Británie podepisují vojenský pakt pro dobu po Brexitu

Na rozšíření desítky let starého vojenského spojenectví se dohodlo Německo s Velkou Británií v době, kdy se oba spojenci připravují na odchod Británie z Evropské unie. Vojenskou přítomnost v Německu zachováme i po odchodu z EU, uvedla již dříve Británie. Jedná se o „symbolický podpis německo-britského přátelství“, uvedla německá ministryně obrany Ursula von der Leyen a dodala, že obě strany chtějí posílit „dobrou spolupráci a dále ji prohloubit v oblastech námořnictva, letectva a kyberschopností“.

Za britskou stranu podepsal dohodu s cílem „dosáhnout společné obrany a bezpečnostních cílů“ ministr obrany Gavin Williamson.

Kam dál?
USA a Velká Británie se mohou zapojit do vojenských projektů EU (2.10. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Proč chtějí státy nakupovat ruský systém S-400?

Ruský systém protivzdušné obrany S-400 je jedním z nejpokročilejších a nejobchodovatelnějších zbraňových systémů Moskvy. Pro jeho schopnosti se o něj zajímají země jako například Čína, Saúdská Arábie, Turecko, Indie a Katar. „S-400 je jedním z nejpokročilejších dostupných systémů, srovnatelný s nejlepšími systémy, jaké může nabídnout Západ,“ uvádí výzkumník Stockholmského institutu pro výzkum míru (SIPRI) Siemon Wezeman. „Systém je přesný, velmi mobilní a dokáže sledovat mnoho potenciálních cílů, včetně těch vybavených technologií stealth,“ dodává Wezeman.

„Systém byl vyvíjen s cílem universálního nasazení, může být vybaven zbraňovými komponenty s různým dosahem, záleží pouze na konfiguraci každého zákazníka,“ říká vojenský analytik spolupracující s think tankem Rada pro zahraniční vztahy (CFR) Kevin Brand.

„Pokud si ovšem představíte ruský systém S-400 ve strukturách Severoatlantické aliance, musíte počítat s celou řadou obtíží při integraci do většího obranného systému,“ připomíná Brand.

Kam dál?
Rusko začne dodávat obranné systémy S-400 do Turecka v roce 2019 (22.8. 2018)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

USA nabízí NATO technologii pro boj v kybernetickém prostředí

Svou technologii pro boj v kyberprostoru, včetně softwarových výpočetních nástrojů, nabízí armáda Spojených států Severoatlantické alianci, uvedla zástupkyně tajemníka ministra obrany USA Katie Wheelbarger. NATO by získalo pomoc při vyrovnávání se s kybernetickými hrozbami z Ruska a Číny.

USA jsou připraveny pro spojence z Aliance využít obranné i útočné operace v kybernetickém prostoru, uvedla Wheelbarger. Ovšem pod podmínkou, že vedení vlastních sil a operací zůstane pod kontrolou USA.

Kam dál?
USA poskytnou své kyberschopnosti pro NATO (3.10. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Polští vědci pracují na robotické ‘špionážní rybě’ pro armádu

Na mechanismu pohonu pro robotickou rybu, která by odhalovala podvodní aktivity cizích námořnictev, pracují polští vědci. Cílem je využít chytrých materiálů, aby byla umělá ryba ve vodě nezachytitelná vyhledávacími zařízeními, uvedla polská agentura PAP.

Výzkumem byla pověřena Univerzita Mikuláše Koperníka v Toruni, projekt spadá pod námořní akademii baltského přístavu v Gdyni.

Kam dál?
Polsko potřebuje více vojáků NATO, tvrdí polský ministr obrany (1.10. 2018)

Zdroj: The News (Polsko)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.