Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Moskva kontruje a připravuje žalobu proti německé firmě Rheinmetall

6. srpna 2014  11:01
Ruský prezident Vladimir Putin. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Moskva kontruje a připravuje žalobu proti německé firmě Rheinmetall

Analýzy

Ruské ministerstvo obrany připravuje podklady pro podání žaloby proti německému výrobci automobilových součástek a vojenského vybavení Rheinmetall. K tomuto kroku se ministerstvo uchýlilo poté, co německá vláda zakázala firmě Rheinmetall dokončit projekt na vybudování bojového výcvikového střediska v Rusku. Náměstek ruského ministra obrany Jurij Borisov upozornil, že zrušení dodávky nijak neovlivní kompletaci tréninkového zařízení ve městě Mulino. Namísto německých komponent bude použit materiál vyrobený v Rusku.

„Příliš v důsledku tohoto rozhodnutí neztratíme. Zařízení nezůstane nevyužito – všechno potřebné vybavení dodáme,“ dodal Borisov.

Kam dál?
Berlín zakázal německé firmě dokončit vojenské výcvikové zařízení v Rusku (5.8. 2014)

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Americký generálmajor se stal obětí “vnitřního útoku“ v Afghánistánu

Muž v afghánské uniformě zaútočil na vojáky NATO na základně Camp Qargha v Afghánistánu. Při jeho útoku zemřel americký generálmajor a bylo zraněno patnáct vojáků.  Mezi nimi byl kromě několika Američanů také německý brigádní generál. Ten je podle německé armády mimo ohrožení života. Mrtvý Američan se stal doposud nejvýše postaveným aliančním vojákem, který v Afghánistánu zemřel.

Mluvčí afghánského ministerstva obrany Mohammad Zahir Azimi k incidentu uvedl, že „terorista ve vojenské uniformě“ začal střílet na afghánské a mezinárodní vojáky. Podle Azimiho byl útočník při své akci zabit.

Zdroj: Toronto Star (Kanada), Der Spiegel (Německo)

---

NATO je znepokojeno eskalací napětí mezi Arménií a Ázerbájdžánem

Severoatlantická aliance je znepokojena rostoucím napětím na kontaktní linii mezi armádami Arménie a Ázerbájdžánu. V Baku to uvedl představitel styčného úřadu NATO pro jižní Kavkaz William Lahue. Rostoucí napětí totiž podle něj představuje hrozbu nejen pro obě země, ale pro celý region.

Lahue zároveň upozornil na to, že Aliance podporuje mírové řešení konfliktu v Náhorním Karabachu s tím, že NATO bude i nadále podporovat teritoriální integritu Ázerbájdžánu.

Během posledních čtyř dnů byly ázerbájdžánské pozice na hranici s Arménií pod neustálou palbou, při níž zahynulo 13 ázerbájdžánských vojáků. Ztráty na arménské straně jsou ještě vyšší.

Zdroj: Trend (Ázerbájdžán)

---

Představitelé Aliance volají po zvýšení vojenské síly na východě Evropy

Návrhy na posílení Sil rychlé reakce NATO a zřízení vojenského velitelství v Polsku již získaly stoupence v řadách Severoatlantické aliance. Představitelé NATO tak dali najevo, že Aliance je připravena přijmout konkrétní opatření při setkání na summitu ve Walesu příští měsíc.

„Musíme summitu využít také k demonstraci, že NATO je připraveno okamžitě reagovat na jakoukoli hrozbu vůči jakémukoli členu aliance, včetně malého varování,“ uvedl britský premiér David Cameron po setkání s nejvyšším velitelem aliančních sil v Evropě generálem Philipem Breedlovem. „To znamená nadnárodní, perfektně připravenou sílu, která může být okamžitě použita ke cvičení na území spojence, který se cítí ohrožen.“

Kam dál?
Lavrov: Nebýt Ukrajiny, NATO by si pro zhoršení vztahů s Ruskem našlo jinou výmluvu (5.8. 2014)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Hranice mezi komerčním a obranným sektorem pomalu mizí

Žebříček

V době, kdy firmy začínají hledat obchodní příležitosti na Blízkém východě a v Asii, můžeme pozorovat nový trend: postupné smazávání hranice mezi firmami věnujícími se komerčnímu a obrannému obchodu . Hned devět z TOP 10 firem prodávajících obranný a vojenský materiál zaznamenalo v minulém roce propad nebo jejich zisky zůstaly beze změny. Jedinou firmou, která zaznamenala výraznější nárůst příjmů z prodeje vojenského materiálu, je francouzská firma Thales.

Firmy orientované na prodej těžkého obranného materiálu, jako je americký gigant Lockheed Martin, proto diverzifikují své portfolio. Lockheed tak vstupuje na trh v oblastech, jako je management letecké dopravy, letecký výcvik a simulace nebo energetika.

Zdroj: Defense News (USA)

koc; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.