Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ministři zahraničí oslavili ve Washingtonu 70. výročí NATO

5. dubna 2019  23:19
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto.
Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

Ministři zahraničí oslavili ve Washingtonu 70. výročí NATO

Ministři zahraničí členských států Severoatlantické aliance se sešli ve Washingtonu, aby společně oslavili 70 let od jejího založení. NATO po sedmdesát let chránilo naše lidi a bude pokračovat v předcházení konfliktům a zachování míru, prohlásil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

Ministři schválili nový balíček opatření týkající se bezpečnostní situace v oblasti Černého moře, který by měl podpořit Ukrajinu a Gruzii jako partnery v regionu. Dále bylo diskutováno ruské porušování jaderné smlouvy INF, alianční přítomnost v Afghánistánu a výdaje na obranu.

Kam dál?
Stoltenberg tlumí spory mezi spojenci před blížícím se 70. výročím NATO (2.4. 2019)

Zdroj: NATO

---

Litva odsoudila námořníka ruského původu za špionáž

Litevský soud odsoudil námořníka ruského původu na sedm let ve vězení za špionáž pro Moskvu. Tento litevský občan měl předávat ruským zpravodajcům utajené informace o infrastruktuře ve městě Klajpeda v letech 2015-2017. Ruské velvyslanectví odmítlo situaci komentovat.

Jedná se o poslední ze série špionážních kauz mezi těmito sousedícími zeměmi. V březnu Litva odsoudila šedesát sedm příslušníků sovětské armády a KGB za válečné zločiny z počátku devadesátých let.

Kam dál?
Litva odsoudila sovětský personál za masakr z roku 1991 (28.3. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Německo po kritice z USA ujišťuje o svém závazku k NATO

Německý ministr zahraničí Heiko Maas se snažil zmírnit kritiku, která zaznívá především z USA, ohledně německého závazku k Severoatlantické alianci. „Uděláme svoji část práce, abychom zajistili, že NATO může čelit všem výzvám budoucnosti,“ prohlásil Maas na setkání ve Washingtonu. I podle ministryně obrany Ursuly von der Leyen nemůže země „dovolit žádné pochyby o solidaritě“ ke spojencům.

Německý parlament také schválil návrh vládní strategie pro NATO, který má posílit německý závazek k Alianci. Návrh však prošel hlasováním jen těsnou většinou kvůli nepřítomnosti koaličních poslanců.

Kam dál?
USA jsou frustrovány nízkými výdaji Německa na obranu (2.4. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Pompeo chce jednotné NATO, ale kritizuje spojence

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval členy Severoatlantické aliance, aby byli jednotní i přes trvající rozpory. Ministr se ve svém proslovu ke spojencům ve Washingtonu zaměřil opět na výdaje na obranu. „Je důležité, aby svým občanům vysvětlili, proč je kolektivní odstrašení nezbytné,“ prohlásil k lídrům, kteří nechtějí zvyšovat výdaje kvůli odporu voličů.

Pompeo také jednal se svým tureckým protějškem o zastavení prodeje stíhaček F-35 Turecku. „Jsem si jistý, že najdeme cestu kupředu,“ oznámil po jednání. Na povrch vypluly i spory s Kanadou, kdy kanadská ministryně prohlásila za absurdní, že USA v minulém roce Kanadu označily za hrozbu národní bezpečnosti kvůli clům na ocel.

Kam dál?
Pence se během výročí NATO opřel do Německa a Turecka (4.4. 2019)

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Kongres schválil konec amerického zapojení ve válce v Jemenu

Americký kongres schválil rezoluci, která nařizuje prezidentu Donaldu Trumpovi, aby „odvolal ozbrojené síly USA z nepřátelských aktivit, které se odehrávají v Jemenu“. K odvolání armády by podle rezoluce mělo dojít do třiceti dnů. Někteří zákonodárci považují americkou podporu saúdské koalici v Jemenu za protiústavní. „Dnes jsme se postavili válce a hladomoru,“ prohlásil senátor Bernie Sanders.

Rezoluce prošla senátem a nyní míří do Bílého domu, který ji nejspíše bude vetovat. Text je podle něj „chybný“ a poškodil by vztahy s regionálními partnery, včetně Saúdské Arábie. Jedná se však o historický krok, kdy se odvolání vojáků poprvé dostane až k prezidentovi.

Kam dál?
Americký senát schválil zastavení podpory pro Saúdy v Jemenu (14.3. 2019)

Zdroj: France24 (Francie)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.