Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ministři zahraničí NATO o summitu v Rize

20. dubna 2006  15:09

Ministři zahraničí NATO o summitu v Rize
Ministři zahraničí všech 26-ti zemí NATO uspořádají neformální setkání v bulharském hlavním městě Sofii ve dnech 27.-28. dubna, oznámila centrála NATO. Očekává se, že na setkání bude diskutována politická agenda nadcházejícího summitu aliance v lotyšské Rize v listopadu tohoto roku. Kromě jiných otázek budou ministři pravděpodobně projednávat i návrhy na více strukturovaný vztah NATO s některý zeměmi mimo euro-atlantickou oblast, konkrétně s Austrálií a Novým Zélandem.

Další body, které by měly být na setkání projednávány, jsou pak možnosti výcvikové iniciativy pro zainteresované partnery ze Středního východu, což by jim umožnilo rozvíjet způsobilost vést moderní mírové mise. Dále se bude jednat o situaci na Balkáně, včetně rozhovorů o budoucím statusu Kosova, a též o pokroku, kterého země usilující o vstup do aliance dosáhly.

Během setkání se ministři NATO neformálně setkají také se svými protějšky z Ruska a Ukrajiny. Jelikož se jedná o neformální setkání, „nebudou zde přijata žádná rozhodnutí“, uvedla centrála NATO. „Cílem je umožnit ministrům, aby volně diskutovali o klíčových otázkách politické agendy aliance a o přípravách na summit v Rize,“ uvádí tisková zpráva.

Zdroj: People’s Daily Online (Čína)

---

Pohraničníci SNS připravují společné operace
Jednotky pohraničních stráží Společenství nezávislých států (SNS) letos uskuteční společné operace na tádžicko-afghánských hranicích a v Kaspickém a Černém moři. Dohodli se na tom velitelé pohraničních stráží SNS na svém zasedání v běloruském Minsku. Šéf úřadu Rady velitelů pohraničních stráží SNS, generál Alexander Manilov, uvedl, že společná operace na tádžicko-afghánských hranicích byla naplánována na srpen 2006. Jejím cílem je zabránit tomu, aby zbraně, drogy a ilegální migranti pronikali přes hranice zemí SNS z Afghánistánu. Podle něj se operace budou účastnit pohraničníci z Ruska, Uzbekistánu, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Rada též projednávala návrh Ruska a Kazachstánu ohledně spojených operací proti nelegálnímu rybolovu v Černém a Kaspickém moři.

Zdroj: ITAR-TASS (Rusko)

---

Vyslanec v Bosně vyzval OSN k ukončení její role v zemi
Vrcholný mezinárodní vyslanec v Bosně Christian Schwarz-Schilling vyzval OSN, aby ukončila kontrolu nad touto zemí. Schwarz-Schilling před Radou bezpečnosti OSN uvedl, že je čas, aby Bosna převzala odpovědnost jako „normální evropský demokratický stát“. Byla to první Schwarz-Schillingova zpráva Radě od jeho nástupu do této pozice letos v únoru. Jeho úřad byl zřízen za účelem dohledu nad uskutečňováním Daytonské mírové dohody, která roku 1995 ukončila bosenskou válku.

Schwarz-Schilling, který funkci převzal od britského diplomata lorda Ashdowna, vyjádřil před Radou bezpečnosti naději, že bude posledním vyslancem a že jeho úřad bude v roce 2007 uzavřen. „Bosna a Hercegovina je nyní v pozici, kdy může dát Evropě i světu signál, že je připravena stát se plnohodnotným partnerem v euro-atlantických strukturách,“ řekl.

Vyzval též mezinárodní společenství, aby „se drželo zpátky a nechalo činit rozhodnutí bosenské autority“. Dále vyjmenoval seznam svých priorit pro rok 2006. Jsou jimi reforma ústavy, všeobecné volby v říjnu a další rozhovory s EU ohledně asociační a stabilizační dohody. Bosna směřuje k členství jak v Evropské unii, tak v NATO. Premiér země, Adnan Terzič sdělil Radě bezpečnosti, že jeho vláda podporuje plány Schwarz-Schillinga a usiluje o hlubší integraci do Evropy.

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Arménsko-ruské vojenské vztahy by se měly rozvíjet
Úroveň arménsko-ruské vojenské spolupráce je velmi vysoká a pokrývá širokou škálu oblastí, uvedl v interview pro ruský list Krasnaja Zvězda arménský ministr obrany Serge Sargsyan. „Neměli bychom se zastavit u toho, čeho jsme dosáhli. Naopak bychom měli neustále rozvíjet tyto vtahy," prohlásil ministr. Dodal, že Arménie v žádném případě neplánuje rozvíjet takové vztahy s NATO, které by byly na úkor arménsko-ruské spolupráce.

Zdroj: PanArmenian (Arménie)

---

Síly ISAF obdržely členský status pro Tripartijní komisi
Tripartijní komise ve složení Pákistán, Spojené státy a Afghánistán udělila jednotkám NATO ISAF plný členský status pro tuto komisi. Setkání v pákistánském Rawalpindi bylo 16. setkáním této Tripartijní komise, zřízené po vypuzení talibanského režimu z Afghánistánu v roce 2001. „Delegáti diskutovali otázku bezpečnosti na hranicích a odsouhlasili zlepšení komunikace a součinnost v této oblasti, se zvláštním důrazem na rozšíření přeshraniční spolupráce podél afghánsko-pákistánské hranice,“ stojí v prohlášení vydaném po tomto setkání.

Účastníci setkání vyzdvihli „stále pozitivnější pokrok v komunikaci a sdílení informací“ mezi Afghánistánem, Pákistánem, koaličními jednotkami a silami ISAF. Pákistán pozval kontingent afghánské armády, aby se připojil k nadcházejícímu vojenskému cvičení Spojených států a Pákistánu v květnu tohoto roku, pokračovalo prohlášení. Pákistán na setkání zastupoval zástupce náčelníka generálního štábu, generál Ahsan Saleem Hyat. Vyjednávací tým Spojených států vedl velitel koaličních jednotek v Afghánistánu, generál Karl Eikenberry a afghánskou stranu pak zastupoval náčelník generálního štábu afghánské armády, generál Bismullah Khan. Zástupci aliančních jednotek ISAF na setkání působili jako pozorovatelé.

Zdroj: Dawn (Pákistán)

jnd natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.