Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Merkel odmítá žádost USA o odstoupení od jaderné dohody s Íránem

18. února 2019  23:34
Německá kancléřka Angela Merkel. | foto: NATO Photos

Merkel odmítá žádost USA o odstoupení od jaderné dohody s Íránem

Německá kancléřka Angela Merkel se postavila za jadernou dohodu s Íránem a odmítla žádosti Spojených států, aby od ní evropské státy odstoupily. Ve svém nezvykle vášnivém projevu v Mnichově prohlásila, že tato dohoda je nejlepším způsobem, jak ovlivnit Írán v řadě otázek od výroby raket po terorismus. Podle Merkel i přes rozpory Evropa a USA sledují stejný cíl a chování Íránu v nich vzbuzuje obavy.

Kancléřka mimo jiné kritizovala další jednostranná rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, jako například stažení sil ze Sýrie, odstoupení od smlouvy INF nebo návrhy na rychlý odchod USA z Afghánistánu.

Kam dál?
Trump: Armáda by měla zůstat v Iráku a „dohlížet na Írán“ (4.2. 2019)

Zdroj: New York Times (USA)

---

Gruzínský premiér oceňuje politiku otevřených dveří NATO

Premiér Gruzie Mamuka Bachtadze chválí Severoatlantickou alianci za to, že umožní Severní Makedonii, aby se stala jejím členem. „Vidíme, že NATO praktikuje politiku otevřených dveří, a to je jediná správná odpověď na výzvy přicházející z Ruské federace,“ uvedl Bachtadze v rozhovoru během Mnichovské bezpečnostní konference.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v souvislosti s přijetím Severní Makedonie uvedl, že „dveře NATO zůstávají otevřené zemím, které splní standardy Aliance“. „Budeme dále podporovat Gruzii, aby se přibližovala k členství v NATO,“ dodal Stoltenberg. Vstupu Gruzie a Ukrajiny do NATO výrazně oponuje Rusko.

Kam dál?
NATO zintenzivňuje svou spolupráci s Gruzií (24.1. 2019)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

---

Británie rozšíří nasazení v Arktidě, aby chránila NATO před Ruskem

Britské síly zvýší svou přítomnost v Arktidě, aby chránily severní část Severoatlantické aliance před Ruskem. Prohlásil to britský ministr obrany Gavin Williamson. Královská námořní pěchota spustila program, v jehož rámci se bude přes tisíc britských vojáků účastnit každoročních cvičení spolu s norskou armádou. Program je plánován na deset let a měl by vést k vytvoření jednotky o síle brigády.

Williamson také oznámil, že Británie svou novou letku protiponorkových letounů nasadí poprvé v průběhu příštího roku v Arktidě.

Kam dál?
Rusko odporuje plánům na zvýšení britské přítomnosti v Arktidě (2.10. 2018)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Španělsko odmítlo americkou žádost, aby země NATO nahradily USA v Sýrii

Španělsko odmítlo žádost Spojených států, aby spojenci Severoatlantické aliance vyplnili místo po americkém stažení ze Sýrie. „Španělsko a většina zemí nejsou připraveny se zapojit na místo USA, které o svém stažení rozhodly unilaterálně a překvapivě,“ uvedl španělský ministr zahraničí Josep Borell.

Ministr také kritizoval způsob, jakým americký viceprezident Mike Pence tento požadavek vznesl. „Žádosti mezi zeměmi se nedělají skrze tiskové konference,“ prohlásil Borell. Pence vzkázal přes reportéry, že USA žádají členy NATO o poskytnutí „zdrojů, podpory a personálu“, aby nedošlo k opětovnému vzestupu organizace Islámský stát po odchodu amerických sil ze Sýrie.

Kam dál?
USA stáhnou své síly ze Sýrie do konce dubna, uvádí zpráva (8.2. 2019)

Zdroj: Time (USA)

---

Německo vytýká Trumpovi jeho kritiku výdajů NATO

Severoatlantická aliance je o slušnosti a spolehlivosti, ne jen o penězích a příspěvcích, uvedla německá ministryně obrany Ursula von der Leyen na Mnichovské bezpečnostní konferenci. Reagovala tím na tlak amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby evropské země rapidně zvýšily výdaje na zbrojení. Von der Leyen však zároveň uznala, že tlak na zvýšení německých výdajů je oprávněný.

Na začátku konference vyšla zpráva, podle níž by evropští spojenci museli zvýšit výdaje na obranu o 38 %, aby dosáhli cíle 2 % HDP na obranu do roku 2024. Americké příspěvky v současné době tvoří 70 % celkových aliančních výdajů na obranu.

Kam dál?
NATO zvýší výdaje na obranu o 100 miliard dolarů, díky Trumpovi (28.1. 2019)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.