Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Merkel naznačila, že Německo bude zvyšovat rozpočet na obranu

15. května 2018  16:22
Německá kancléřka Angela Merkel. | foto: NATO Photos

Merkel naznačila, že Německo bude zvyšovat rozpočet na obranu

Německá kancléřka Angela Merkel naznačila, že výdaje na obranu Německa se v následujících letech budou nejspíše zvyšovat, a naplnit závazek vůči NATO by tak v budoucnu nemělo být „úplně mimo představivost“. Angela Merkel připomněla, že Německo v minulosti vynakládalo na obranu mnohem více než současných 1,24 procenta HDP, a to bez nějakých potíží.

Merkel na konferenci s nejvyššími představiteli německé armády uznala, že současné výdaje na obranu mohou vyvolávat pochybnosti o „německé důvěryhodnosti“. „Proto bychom se tím měli zabývat,“ dovodila Merkel. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen na konferenci naopak zdůraznila, že spíše než na samotné finanční částky by se pozornost měla zaměřovat na celkový přínos státu. Německo totiž v porovnání s dalšími členskými státy NATO nasazuje velký počet vojáků do zahraničních misí.

Kam dál?
Německo využije vyšší příjem z daní na zvýšení výdajů na obranu (10.5. 2018)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Americký velvyslanec v Británii kritizoval Theresu May kvůli výdajům na obranu

Americký velvyslanec ve Velké Británii Woody Johnson kritizoval Velkou Británii kvůli nedostatečným výdajům na obranu a navrhl, aby vláda zvýšila tyto výdaje na úkor rozpočtu Národní zdravotní služby (NHS) s cílem udržení bezpečnosti a zachování pevných vazeb se Spojenými státy americkými.

Theresa May by měla podle Johnsona vyvážit výdaje na zdravotnictví, dopravu a vzdělání s výdaji na obranu a bezpečnost. „Zdravotnictví bude vždycky problémem, vzdělávání bude vždycky problémem, doprava a infrastruktura budou vždycky problémy, atd. Ale jak důležité je ubránit se? Přijel jsem do Velké Británie a mou misí zde je bezpečnost a prosperita. A opravdu nelze mít prosperitu, pakliže není zajištěna bezpečnost,“ řekl americký velvyslanec Johnson.

Kam dál?
Nový ministr zahraničí USA tlačí na spojence kvůli výdajům na obranu (30.4. 2018)

Zdroj: Express (Velká Británie)

---

Rusko se čím dál více zaměřuje na propagandu

Severoatlantická aliance věří, že se brzy uskuteční další schůzka Rady NATO-Rusko, na které by se poprvé mělo objevit i téma vzrůstajícího používání „hybridních nástrojů“, jako jsou propaganda a dezinformace, řekl Arndt Freytag von Loringhoven, náměstek generálního tajemníka NATO pro zpravodajské záležitosti a bezpečnost. Podle něj Rusko stupňuje využívání těchto nástrojů, aby tím vyrovnalo relativní slabost své armády. „NATO nechce studenou válku. Chce konstruktivní vztah s Ruskem, ale nemůže nechat hybridní útoky Moskvy na demokracie jiných států bez odpovědi,“ přiblížil postoj NATO von Loringhoven.

Kam dál?
Aliance se připravuje na jednání Rady NATO-Rusko (27.4. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Dunford přijel do Bruselu na jednání NATO

Generál Joseph Dunford, předseda sboru náčelníků štábů americké armády, přijel do Bruselu, aby se zúčastnil jednání Vojenského výboru NATO, od kterého se bude odvíjet konference ministrů obrany členských států NATO, která se bude konat příští měsíc, a také červencový summit NATO.

Na jednání bude probírána široká škála záležitostí týkajících se Aliance. Nejvyšší představitelé armád budou probírat Rusko a pokrok v politice odstrašení ve východní Evropě, dále také hrozby na Blízkém východě nebo v severní Africe, spolupráci NATO s Evropskou unií nebo změny ve velitelských strukturách NATO.

Zdroj: Ministerstvo obrany USA

---

Američané zachytili dva ruské bombardéry v okolí Aljašky

Stíhačky amerického letectva F-22 Raptor byly vyslány z Aljašky, aby vyprovodily dva ruské bombardéry Tu-95, které letěly nad mezinárodními vodami severně od Aleutských ostrovů. Vzdušný prostor USA při tom nebyl narušen. Takové incidenty nejsou v oblasti okolo Aljašky neobvyklé, hned několik takových se stalo loni v létě.

Tato ruská taktika je v mezinárodních vztazích vnímána jako mírná provokace a způsob testování protivníkových schopností vzdušné obrany a reakcí na incidenty ve vzdušném prostoru.

Kam dál?
Ruské bombardéry po dvou letech rejdily u Aljašky. Čtyři noci po sobě (23.4. 2018)

Zdroj: Alaska Public Media (USA)


abo; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.