Co psala světová média o Severoatlantické alianci

McKiernan: Jih Afghánistánu potřebuje posily

9. března 2009  13:55
McKiernan: Jih Afghánistánu potřebuje posily
Koaliční síly v Afghánistánu nevyhrávají v rozlehlých oblastech na jihu země, prohlásil velitel aliančních a amerických jednotek v této oblasti, generál David McKiernan. Podle něj se tak děje ne vinou koaliční strategie, ale nedostatkem vojáků, kteří by ji naplňovali. Americká vláda se již rozhodla poslat do jihoafghánské provincie Hílmand další posily. Zatím na jihu Afghánistánu operují převážně britští vojáci.

„Myslím, že americké posily, jejichž většina bude rozmístěna právě na jihu země, by zde letos mohly změnit bezpečnostní podmínky,“ vyjádřil naději generál McKiernan a dodal, že aliančním jednotkám se daří vyhrávat nad povstalci zejména na severu a západě země, ale na jihu a částečně na východě Afghánistánu nejsou tak úspěšní.

Čtěte také:
NATO a USA zapojí více Afghánců do operací
Kanadský generál: V Afghánistánu jsou potřeba další vojáci

Zdroj: BBC(Velká Británie)  

---

Biden jedná se spojenci o Afghánistánu
Americký viceprezident Joe Biden bude v Bruselu jednat s aliančními partnery o Afghánistánu a Pákistánu, protože se blíží dokončení revize americké strategie pro tyto dvě země. Za poslední měsíc jde již o druhou Bidenovu cestu do Evropy, což ukazuje, jak vážně Američané berou revizi válečné strategie pro Afghánistán a Pákistán.

„Nepůjde jen o prázdné mluvení. Konzultace myslíme vážně a na oplátku očekáváme konkrétní nápady a konkrétní pomoc,“ nechal se slyšet vysoce postavený představitel Obamovy administrativy. Biden bude hovořit se Severoatlantickou radou, generálním tajemníkem NATO Jaap de Hoop Schefferem a představiteli belgické vlády.

Revize americké strategie pro Afghánistán a Pákistán má být hotova před začátkem summitu NATO na začátku dubna.

Čtěte také:
Gates: Není možné stanovit konec ISAF
Biden: I nadále budeme pomáhat Afghánistánu

Zdroj: AFP (Francie)

---

Británie, Francie a Německo podporují Rasmussena na post šéfa NATO
Velká Británie, Francie a Německo podpoří při volbě nového generálního tajemníka NATO dánského premiéra Anderse Fogha Rasmussena. Současný generální tajemník Jaap de Hoop Scheffer odejde z funkce letos v červenci a německý list Süddeutsche Zeitung napsal, že kancléřka Angela Merkel, premiér Gordon Brown a prezident Nicolas Sarkozy se dohodli na podpoře Dána Rasmussena.

Mluvčí německého parlamentu nicméně prohlásil, že Severoatlantická aliance o Schefferově nástupci stále jedná a dosud neučinila žádné rozhodnutí. Mezi dalšími uchazeči o post šéfa NATO se objevují jména polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského, norského ministra zahraničí Jonase Gahr Stoerea a bývalého britského ministra obrany Dese Browna.

Premiér Anders Fogh Rasmussen vytrvale odmítá, že by se premiérského křesla mohl vzdát již letos a nastoupit do funkce v Alianci. Kdyby v NATO skutečně uspěl, jeho středopravicová Liberální strana by musela vybrat nového dánského premiéra.

Čtěte také:
Sikorski blíže kandidatuře na generálního tajemníka NATO
Dánský premiér údajně nejvážnějším kandidátem na šéfa NATO

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Francie může získat vysoké posty v NATO
Francie dostane jeden z nejvyšších postů v Severoatlantické alianci a zlepší pozici Evropy v této organizaci, pokud se vrátí do jejích velitelských struktur, zdůraznil francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner před zahájením parlamentního hlasování právě o tomto návratu.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy by měl tento týden oznámit, zda je jeho země připravena znovu vstoupit do integrovaného aliančního velitelství, které plánuje a řídí alianční operace. Proti tomuto návratu je francouzská opozice a také někteří členové Sarkozyho vlastní strany UMP. Podle nich by tímto krokem Francie ztratila svoji schopnost vystupovat jako protiváha Spojených států.

Podle ministra Kouchnera Spojené státy již souhlasily, aby Francie vedla Velitelství NATO pro transformaci sídlící ve Virginii a regionální velitelství v Lisabonu, pokud by se navrátila do vojenských struktur Aliance, ze kterých vystoupila za prezidenta Charlese de Gaulla.

Čtěte také:
Francie nejednotná ve svém přístupu k NATO
Sarkozy už chystá návrat do vojenských struktur NATO

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Craddock chválí spolupráci NATO, Afghánistánu a Pákistánu
„Vítáme zlepšující se vztahy mezi Afghánistánem a Pákistánem a doufáme, že se budou zlepšovat i nadále,“ řekl vrchní velitel aliančních sil v Evropě americký generál Bantz Craddock pákistánským novinářům v Bruselu.

Podle jeho slov pomáhá zlepšující se spolupráce mezi Severoatlantickou aliancí, Afghánistánem a Pákistánem aliančním silám ISAF lépe kontrolovat afghánské hranice. „Musíme se snažit o zavedení politických setkání této tripartity, nejen vojenských,“ dodal na závěr Craddock.

Zdroj: Daily Times (Pákistán)

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.