Co psala světová média o Severoatlantické alianci

McChrystal: ISAF jsou na půli cesty

7. října 2011  16:56
Americký generál Stanley McChrystal | foto: Ministerstvo obrany USA

McChrystal: ISAF jsou na půli cesty

Po deseti letech bojů v Afghánistánu zůstávají Spojené státy americké a jejich alianční spojenci daleko od dosažení svých cílů v této zemi, uvedl bývalý velitel koaličních sil ISAF generál Stanley McChrystal. Válka v Afghánistánu stála podle OSN jen za posledních pět let životy více než 10 000 civilistů a zemřelo v ní celkově více než 2 500 zahraničních vojáků. Většinu z nich představují Američané. Konflikt se stal nejdelší válkou v americké historii, a předčil tak i válku ve Vietnamu.

"Nevěděli jsme dost a stále nevíme všechno. Většina z nás včetně mě měla velmi povrchní znalosti o situaci v Afghánistánu a jeho historii. Měli jsme až děsivě zjednodušenou představu o nedávných afghánských dějinách, o posledních padesáti letech Afghánistánu," uvedl McChrystal s tím, že USA a jejich spojenci jsou nyní "lehce za polovinou cesty vedoucí k dosažení vojenských cílů v Afghánistánu".

Nejtěžším úkolem je podle McChrystala vybudování legitimní afghánské vlády, které by obyčejní Afghánci mohli věřit a která by vyvážila vliv Talibanu.

Čtěte také:
Afghánci protestují proti zahraničním vojákům

Zdroj: BBC(Velká Británie)

---

Lavrov: Zásah v Libyi způsobil smrt mnoha civilistů
Zásah Severoatlantické aliance v Libyi zvýšil počet civilních obětí tohoto konfliktu, domnívá se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, podle něhož jsou tvrzení centrály NATO v Bruselu, že alianční intervence zachránila život mnoha Libyjcům, pouze "zbožným přáním".

"Naši západní partneři si zvolili cestu podpory jedné ze stran libyjského konfliktu, což zvýšilo počet obětí mezi libyjskými civilisty. Rezoluce OSN volala po opatřeních, která by ochránila Libyjce, ale výsledek byl trochu jiný," prohlásil Lavrov.

Čtěte také:
Rusko s Čínou vetovaly rezoluci o Sýrii
Libyjci ze Syrty viní NATO z genocidy

Zdroj: RT (Rusko)

---

NATO bude chránit Libyjce i nadále
Severoatlantická se nechystá ukončit své bojové operace v Libyi navzdory tomu, že válka v této zemi se zvolna zklidňuje, uvedl americký ministr obrany Leon Panetta.

Po dvou dnech schůzek zavládla mezi ministry obrany členských zemí NATO shoda na tom, že jednotky loajální plukovníku Kaddáfímu stále představují významnou hrozbu zejména pro životy libyjských civilistů.

Alianční velitelé budou analyzovat bezpečnostní situaci v Libyi a politickým představitelům doporučí, kdy by operace v Libyi měly skončit. "Je velmi důležité, abychom dělali správná rozhodnutí," dodal Panetta.

Čtěte také:
Neshody v Alianci ohledně konce mise v Libyi

Zdroj: Boston.com (USA)

---

Asad: Pokud NATO napadne Sýrii, zaútočíme na Izrael
Damašek by na jakoukoli intervenci Severoatlantické aliance proti Sýrii zareagoval útokem na Izrael, řekl údajně syrský prezident Bašár Asad tureckému ministru zahraničí Ahmetu Davutogluovi, který byl v Damašku na návštěvě.

"Pokud budou proti Damašku podniknuta nějaká bláznivá opatření, nebudu potřebovat víc než šest hodin na to, abych přemístil stovky raket do Golanských výšin a vystřelil je na Tel Aviv," prohlásil Asad podle íránské agentury Fars.

Asad také pohrozil aktivací jednotek Hizballáhu v Libanonu, které by zahájily krycí palbu na židovský stát, "jakou si izraelské špionážní agentury nikdy ani nepředstavovaly". Asad dále pohrozil útoky na americké cíle v regionu.

"Všechny tyto věci se stanou během tří hodin, ale během dalších tří hodin by Írán napadl americké vojenské lodě v Perském zálivu, a americké a evropské zájmy by tak byly napadeny společně," zdůraznil své výhrůžky Asad.

Čtěte také:
Rusko s Čínou vetovaly rezoluci o Sýrii

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Operace NATO v Libyi přispěla k vetování zásahu v Sýrii
Za ruským a čínským vetem pod rezolucí OSN o Sýrii nebyly jen vážné rozpory ohledně tvrdých zákroků Bašára Asada vůči syrským civilistům, ale také obavy, že dokonce i sankce by mohly vést k opakování alianční kampaně v Libyi.

Výsledkem je, že i po sedmi měsících od povstání Syřanů proti Asadovu režimu je Rada bezpečnosti OSN rozdělená a neschopná přijmout právně závaznou rezoluci, která by se postavila proti násilí v Sýrii. Současná situace je naprosto jiná, než jaká panovala na půdě OSN v březnu, kdy Rada bezpečnosti kvůli vývoji v Libyi poprvé ve své historii přijala rezoluci opravňující použití síly k ochraně civilistů před násilím jejich vlastní vlády.

Zdroj: AP (USA)

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.