natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Mattis: Obchodní spory s Evropou nepoškodí naše bezpečnostní vztahy

    7. června 2018  16:16

    Americký ministr obrany James Mattis na zasedání ministrů obrany Aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

    Mattis: Obchodní spory s Evropou nepoškodí naše bezpečnostní vztahy

    Spory USA s evropskými zeměmi ohledně dovozních cel by neměly poškodit vojenské a bezpečnostní vztahy uvnitř Severoatlantické aliance, prohlásil americký ministr obrany Jim Mattis. Nová protekcionistická opatření prezidenta Donalda Trumpa pobouřila spojence. Kanada je označila za „naprosto nepřijatelná“ a Evropa hrozí protiopatřeními. Podle Mattise je ale předčasné tyto spory nazývat obchodní válkou a bezpečnostních vztahů by se zatím neměly dotknout.

    Ministr se také vyjádřil k otázce Ruska, na jehož odstrašení by se podle něj měla Aliance ještě více zaměřit. Zároveň je však podle něj důležité pracovat s ním na zlepšení vztahů, což se ale v praxi ukázalo být velmi obtížné.

    Kam dál?
    Nový ministr zahraničí USA tlačí na spojence kvůli výdajům na obranu (30.4. 2018)

    Zdroj: ABC News (Austrálie)

    ---

    NATO odmítlo prohlášení Kataru o členství v Alianci

    Severoatlantická aliance překazila naděje Kataru, že by se stal jejím členem. „Podle článku 10 Washingtonské smlouvy se mohou členy NATO stát pouze evropské státy,“ uvedl představitel Aliance. Toto prohlášení přišlo poté, co katarský ministr obrany oznámil, že země chce získat plnohodnotné členství v NATO. Představitel Aliance nicméně potvrdil, že „Katar je cenným a dlouhodobým aliančním spojencem“.

    Kam dál?
    Ministr obrany Kataru: Chceme plnohodnotné členství v NATO (7.6. 2018)

    Zdroj: Politico (Belgie)

    ---

    Nové iniciativy mají zvýšit připravenost Aliance

    Severoatlantická aliance je teď nejsilnější ve své historii a nové iniciativy by měly ještě posílit její připravenost, uvedl generální tajemník Jens Stoltenberg. „Vysoká připravenost je stěžejní ve stále nepředvídatelnějším světě,“ vysvětlil. To je také klíčovým tématem setkání ministrů obrany států NATO v Bruselu.

    Nové iniciativy zahrnují zřízení dvou nových velitelství: v americkém Norfolku a německém Ulmu. Další novinkou je plán „30-30-30-30“, který by měl od roku 2020 zajistit připravenost jednotlivých složek sil NATO k nasazení do třiceti dnů „Jde o zvýšení připravenosti existujících složek každého jednotlivého spojence,“ vysvětlil Stoltenberg.

    Kam dál?
    USA prosazují plán na posílení Evropy „30-30-30-30“ (6.6. 2018)
    V německém Ulmu vznikne nové velitelství NATO (1.6. 2018)

    Zdroj: Ministerstvo obrany USA (USA)

    ---

    NATO potřebuje velitelství v Pobaltí, tvrdí lotyšský NGŠ

    V Pobaltí by mělo být zřízeno alianční velitelství společných sil, které by posílilo bezpečnost v regionu, domnívá se lotyšský náčelník generálního štábu generál Raimonds Graube. Efektivní velitelská struktura bude nutná v případě, že baltské státy budou odříznuty od zbytku Aliance, uvedl Graube. Lotyšská armáda již pracuje na tom, aby byla pro alianční potřeby dostatečná infrastruktura. Lotyšsko například staví vojenské letiště, které by bylo připraveno rychle přijmout alianční pomoc v případě krize.

    Přítomnost NATO v regionu měla dosud podle Graubeho spíše koordinační charakter. Ten ale není dostačující k vedení obranných operací. Konflikt v těchto zemích by měl vážný dopad na integritu celé Aliance, tvrdí generál.

    Kam dál?
    NATO se v Pobaltí musí zaměřit na posílení, tvrdí odborníci (4.6. 2018)

    Zdroj: ERR (Estonsko)

    ---

    Německo by v reakci na kyberútok mohlo nasadit ozbrojené složky

    Německo má právo vojensky zasáhnout v odpovědi na budoucí možné kyberútoky, uvedla německá vláda. „Kyberoperace může být za určitých podmínek považována za ozbrojený útok podle článku 51 Charty OSN,“ píše se ve vládní odpovědi na dotaz poslance. „Spolková republika může reagovat všemi možnými vojenskými prostředky,“ pokračuje odpověď. Jaké prostředky by byly použity, závisí na individuálních okolnostech, zahrnuta je však i možnost nasazení armády.

    Pro některé experty je toto prohlášení překvapivé vzhledem k tradiční německé zdrženlivosti v otázce nasazení armády. „S kybernetickými útoky nemáte 100% jistotu, kdo je vlastně provedl,“ podotkl tazatel a opoziční politik Stephan Thomae z FDP.

    Kam dál?
    Nejnaléhavější závazek v NATO nejsou 2 % HDP, nýbrž lepší kybernetická obrana (5.6. 2018)

    Zdroj: Handelsblatt (Německo)

    kpa; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media