Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Makedonie: Rusko musí pochopit, že neexistuje alternativa k NATO a EU

18. července 2018  13:15
Makedonský premiér Zoran Zaev s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem | foto: NATO Photos

Makedonie: Rusko musí pochopit, že neexistuje alternativa k NATO a EU

Rusko si musí uvědomit, že pro Makedonii neexistuje jiná cesta než plnohodnotné členství v Severoatlantické alianci a Evropské unii, uvedl makedonský předseda vlády Zoran Zaev. Reagoval na dotaz novináře na možné spojení ruského ministerstva zahraničí a obvinění ruských obchodníků z účasti na destabilizaci Makedonie.

Strategickým cílem státu je spolupráce s Ruskem, doplnil premiér Zaev. „Jsme malou zemí a budeme pracovat na přátelských vztazích s našimi sousedy a všemi zeměmi na světě, což dělá z dneška historickou chvíli, neboť zahajujeme prověřovací proces vstupu do EU,“ prohlásil předseda vlády.

Kam dál?
Makedonie dostala pozvánku do NATO. Spojenců bude 30 navzdory Rusku (11.7. 2018)

Zdroj: B92 (Srbsko)

---

Španělsko musí kvůli novým ponorkám nečekaně předělat přístav v Kartágu

Příběh nové ponorky španělského námořnictva získává další rozměr – nejdříve to byla vysoká váha plavidla, která zabraňovala plavidlu plout na hladině a vyžádala si prodloužení stroje o 10 metrů. Nárůst rozměrů ovšem ponorce S-80 Plus brání vplout do námořní základny Kartágo v Murcii. Do rozšíření přístavu bude muset ministerstvo obrany investovat 16 milionů eur.

Vládu čeká v nejbližší době hlasování o dalším navýšení nákladů na novou techniku. Předpokládaná cena za pořízení čtyř ponorek činí 3,9 miliardy eur a oproti původnímu plánu se téměř zdvojnásobila.

Zdroj: El País (Španělsko)

---

Bulharsko letos předpokládá výdaje na obranu 1,56 % HDP

Bulharsko v letošním roce pravděpodobně dosáhne výdajů na obranu ve výši 1,56 % HDP, udávají data Severoatlantické aliance. Téměř třetina prostředků bude vynaložena na nákup vybavení, růst výdajů na obranu se od roku 2014 zněkolikanásobil a přesahuje o téměř 9 % průměrný cíl stanovený Aliancí.

Zatímco celkové výdaje na obranu konstantně rostou, při přepočtu na obyvatele zůstávají v Bulharsku za posledních sedm let mezi nejnižšími v Evropě.

Kam dál?
Norsko obnovuje závazek ke zvýšení výdajů na obranu (16.7. 2018)

Zdroj: Novinite (Bulharsko)

---

Cestou na summit vstoupilo Putinovo letadlo do prostoru NATO, tvrdí Estonsko

V průběhu letu z Ruska do Finska, kde proběhlo setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem, vstoupil letoun ruského prezidenta bez povolení do vzdušného prostoru Severoatlantické aliance, uvedla estonská armáda. Stalo se tak v oblasti Baltského moře, v místě, kudy často prolétávají ruské vojenské stíhací letouny.

Ve vzdušném prostoru NATO strávil Iljušin Il-96 zhruba 50 vteřin a zaletěl cca 2,7km do estonského území, uvedl mluvčí estonské armády Roland Murof. Transpondér letounu byl zapnut, nebyl však vyplněn letový plán a neproběhl kontakt s estonskou kontrolou letového provozu. Na dotazy ohledně trasy letu Kreml nereagoval.

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Trump oceňuje schůzku s Putinem, byla údajně „ještě lepší“ než summit NATO

Summit v Helsinkách s ruským prezidentem Vladimirem Putinem proběhl „ještě lépe“ než schůzka se spojenci ze Severoatlantické aliance minulý týden v Bruselu, oznámil prezident USA Donald Trump. Prohlášení pronesl jen den poté, co otevřeně zpochybnil zjištění vlastních zpravodajských služeb, že Rusko se vměšovalo do voleb v USA v roce 2016. Putin trval na tom, že Moskva má ruce čisté. Můj summit NATO byl „skvělý“, uvedl Trump a informace o urážkách a nedobrém přijetí své kritiky označil za falešné zprávy.

Kam dál?
Trumpova vyjádření na cestě Evropou jsou plná nepřesností (17.7. 2018)

Zdroj: Global News (Kanada)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.