Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Maďarsko oznámilo podmínky pro odblokování rozhovorů NATO-Ukrajina

17. července 2019  15:12
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. | foto: NATO Photos

Maďarsko oznámilo podmínky pro odblokování rozhovorů NATO-Ukrajina

Maďarsko ukončí své veto rozhovorů mezi Ukrajinou a Severoatlantickou aliancí, pokud Ukrajina vrátí Maďarům na ukrajinském území právo studovat v rodném jazyce. V tom případě Maďarsko také poskytne 50 milionů eur na výstavbu hraniční infrastruktury.

Podle maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártó může dojít k posunu ve vztazích až po ukrajinských parlamentních volbách. „Máme plán na zlepšení těchto vztahů, ale budeme potřebovat asistenci ukrajinských autorit,“ uvedl Szijjártó.

Kam dál?
Maďarsko by nemělo blokovat rozhovory NATO s Ukrajinou, říká zvláštní americký vyslanec (31.5. 2019)

Zdroj: MENAFN (Jordánsko)

---

Alianční zákonodárci omylem zveřejnili polohu amerických jaderných zbraní v Evropě

Zpráva určená pro Parlamentní shromáždění Severoatlantické aliance potvrdila umístění amerických jaderných zbraní v Evropě. Dokument, jehož autorem je kanadský senátor Joseph Day, obsahoval informaci o konkrétních základnách v Belgii, Itálii, Německu, Nizozemsku a Turecku, kde mají být zbraně umístěny.

Následně byla publikována druhá verze zprávy, která namísto jaderných zbraní zmiňuje jen letouny se schopností tyto zbraně nést. Podle autora dokumentu byla první verze pouze návrhem a všechny informace „pocházely z otevřených zdrojů“.

Zdroj: Washington Post (USA)

---

Stoltenberg varuje před bezpečnostními hrozbami v síti 5G

Generální tajemník Severoatlantické aliance uvedl, že zatím není jasné, zda by sdílení utajených informací mezi členy NATO mohlo být ohroženo rozdílnými přístupy členských států k čínské firmě Huawei a k jejich bezdrátové síti 5G. Síť 5G umožní rychlejší přenosy dat a propojení sítí, které se tím stanou více náchylné k napadení.

Spojené státy již zakázaly firmě Huawei přístup do své sítě 5G, ale například Německo chce přístup umožnit, pokud bude firma splňovat bezpečnostní požadavky. USA hrozí, že se zeměmi, které Huawei nezablokují, přestanou sdílet citlivé informace.

„Nemyslím, že potřebujeme stejný postup u každého spojence,“ uvedl Stoltenberg. Podle něj je však potřeba stanovit minimální standardy a vybudovat „odolné telekomunikační sítě“.

Kam dál?
Stoltenberg varuje před průmyslovou špionáží (16.7. 2019)

Zdroj: The Globe and Mail (Kanada)

---

Litva z obav před Ruskem modernizuje svou obranu

Litva modernizuje své obranné schopnosti z obav před militarizací západního Ruska a Kaliningradu a narůstajícího ruského vlivu v sousedním Bělorusku. Ve výdajích na obranu dosáhla Litva cíle 2 % HDP Severoatlantické aliance v roce 2018 a svůj obranný rozpočet plánuje navýšit až na 2,5 % do roku 2030.

Země chce utratit 25 % obranných výdajů na modernizaci ozbrojených sil, a to skrze nový centralizovaný systém akvizic. K posledním vojenským nákupům patří pořízení bojových vozidel pěchoty Boxer, systému vzdušné obrany NASAMS a německých houfnic PzH2000.

Kam dál?
Alianční air policing je pro bezpečnost Pobaltí zásadní (17.6. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Útok hackerů v Bulharsku ohrozil data pěti milionů občanů

Během útoku hackerů na Národní finanční agenturu v Bulharsku došlo k úniku dat, oznámil bulharský ministr vnitra Mladen Marinov. Útočníci tvrdí, že získali data pěti milionů bulharských občanů, která rozeslali médiím.

Emailová adresa hackerů pochází z Ruska a útočníci požadují rezignaci bulharského ministra financí. Podle Marinova může útok souviset s rozhodnutím země k nákupu amerických stíhaček F-16.

Zdroj: Radio Bulgaria (Bulharsko)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.