natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Lídři stran: Pro bezpečnost jsou nejdůležitější EU a NATO

    30. května 2006  9:22
    Bezpečnost je jedním z důležitých témat volebního klání. Jak vidí otázku bezpečnostní problematiky a českých zájmů v zahraničí lídři pěti politických stran? Pro natoaktual.cz odpovídají Mirek Topolánek, Jiří Paroubek, Miroslav Kalousek, Jan Kasl a Martin Bursík.  

    Mirek Topolánek
    ODS klade podle předsedy Mirka Topolánka největší důraz na českou zahraniční politiku, která by měla být důsledně realistická, praktická a střízlivá, musí respektovat naše geografické, geopolitické a demografické postavení, musí být přiměřená naší velikosti a významu, našemu ekonomickému potenciálu, ale v případě potřeby musí projevit dostatek odvahy, ofenzivního jednání a tvořivosti místo tradičního opatrnického vyčkávání.

    Za nejdůležitější v tomto směru považuje šéf ODS členství Česka v EU a NATO. "Z hlediska zajištění bezpečnosti ČR považujeme euroatlantický bezpečnostní prostor za nedělitelný a v kontextu šířících se bezpečnostních hrozeb a rizik (mezinárodní terorismus, zbraně hromadného ničení) považujeme posilování transatlantického jádra demokratické civilizace za nezbytné," tvrdí Topolánek.

    Jeho strana zároveň podporuje výraznější převzetí odpovědnosti evropských členů NATO za společnou transatlantickou bezpečnost. "Žádný evropský projekt v obranné a bezpečnostní oblasti však nesmí vést k oslabení NATO, být jeho alternativou či dokonce protiváhou," upozorňuje Topolánek. - celé znění čtěte zde

    Jiří Paroubek
    Předseda ČSSD Jiří Paroubek považuje za nejdůležitější členství České republiky v NATO a posilování společné evropské bezpečnostní a obranné dimenze na jedné straně a reformu Armády České republiky na straně druhé.

    "Malá, moderní a mobilní – to jsou výstižná označení vlastností, kterými mají naše transformované ozbrojené síly disponovat," konstatuje Paroubek s tím, že nejdůležitějším úkolem nepřestává být obrana území České republiky před vnějším ohrožením či napadením, i když nic takového v současného době nehrozí.

    "V našem současném světě, kdy prakticky vše souvisí se vším, však obrana našeho území nemůže začínat a končit na našich hranicích," tvrdí šéf ČSSD.

    Sociální demokracie proto podle něj bude klást i nadále značný důraz na personální stabilizaci a zajištění náležitého odměňování příslušníků bezpečnostních složek, odpovídající náročnosti práce a rizikům, jimž jsou při své práci vystaveni. - celé znění čtěte zde

    Miroslav Kalousek
    Podle lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska patří bezpečnost patří mezi hlavní zájmy českých občanů. "Stále více se přitom ukazuje, že zajištění naší bezpečnosti se neobejde bez intenzivní evropské spolupráce," říká předseda KDU-ČSL.

    Některé jevy ohrožující bezpečnost, jako jsou ilegální imigrace, organizovaný zločin a terorismus mají přeshraniční charakter a jejich potírání proto podle něj vyžadují společný postup na evropské úrovni.

    Za důležité proto lidovci podle Kalouska považují zejména rozvoj institucionálního rámce policejní a soudní spolupráce. "Jsme pro integraci Europolu do struktury EU a pro posílení Eurojustu - systému spolupráce mezi veřejnými žalobci a státními zástupci z členských států. Za velmi účinný nástroj k zajištění bezpečnosti, i proti ilegálním přistěhovalcům nebo obchodu s drogami, pak považuje důslednou ochranu vnějších hranic EU.

    Severoatlantickou alianci vnímá jako důležitou vazbu je důležitá pro stabilitu a bezpečnost nejenom v Evropě, ale i ve světě. Vedle vojenské složky transatlantického partnerství je však podle něj třeba rozvíjet i vzájemnou ekonomickou a politickou spolupráci.

    "Jsme toho názoru, že evropská obranná politika nesmí být budována s ambicí nahradit nebo vytěsnit transatlantickou spolupráci, ale s cílem doplnit ji o schopnost Evropy samostatně řešit regionální konflikty na svém území," dodává Kalousek. - celé znění čtěte zde

    Martin Bursík
    Pro zelené stojí těžiště zahraniční a bezpečnostní politiky koncept rozšířené bezpečnosti. Zdůrazňuje řešení konfliktů civilními prostředky, rozvojovou spolupráci, boj s chudobou, ochranu životního prostředí, zasazuje se za lidská práva, demokracii, nenásilí, vytváření právního státu a podporuje  dialog kultur a náboženství.

    "Oddělená bezpečnost již neexistuje. Čelit se těmto hrozbám preventivními válkami či kulturními střety považují zelení za špatné, pošetilé a kontraproduktivní," tvrdí předseda Strany zelených Martin Bursík.

    Podle ně i přes tvrzení odpovědných úředníků i ministrů Česká republika podporuje vývozem zbraní porušování lidských práv v řadě zemí.  "To je v rozporu s principy Kodexu chování EU při vývozu zbraní. Zelení budou usilovat o to, aby Česká republika přestala vyvážet zbraně do zemi porušujících lidská práva a aby veškerý vývoz zbraní podléhal přísné veřejné kontrole," konstatuje Bursík.

    Zelení považují za bezpečnostní prioritu prohloubení projektu evropské bezpečnostní a obranné politiky. Úspěch této politiky bude závislý na celkovém vývoji EU, především na rozvoji společné zahraniční politiky. Podle Bursíka budou Zelení usilovat o to, aby evropské bezpečnostní síly v budoucnu mohly nahradit NATO v Evropě.

    "Zelení prosazují, aby se státy EU i v bezpečnostní a obranné politice výrazněji řídily zájmy společné evropské zahraniční politiky a aby vůči USA vystupovaly sebevědoměji, a to i v rámci NATO, zvláště bude-li zahraniční politika Spojených států nadále tak jednostranná a z řady závažných důvodů sporná, jak je tomu v rámci tzv. boje proti terorismu po 11. 9. 2001," dodává Bursík. - celé znění čtěte zde

    Jan Kasl
    Podle výkonného místopředsedy SNK-ED Jana Kasla v těchto volbách zahraničněpolitická témata netvořila významnou část předvolební kampaně i programů politických stran jako v předcházejících letech. "Nedochází k hysterickému vybičovávání protiněmeckých nebo protievropských nálad, ani nejsou znovu 'stavěni protiameričtí a protialianční strašáci'" soudí Kasl.

    Hlavní pozornost v zahraniční politice chce jeho strana věnovat geograficky i hodnotově nejbližší oblasti, tedy Evropskou unii.

    "V globálním měřítku nevýznamná ČR může svá suverénní práva i politiky na globálním poli prosazovat nejlépe právě skrze společný evropský projekt," konstatuje Kasl s tím, že SNK Evropští demokraté dlouhodobě podpoří rozvoj samostatné evropské diplomacie. Unie má totiž podle něj dnes daleko větší zahraničně politickou váhu než jednotlivé členské státy.

    Za přirozené spojence při zajištění stabilního, aktivního a sebevědomého postavení České republiky v Evropě a ve světě považuje strana členské státy EU, Spojené státy americké a Stát Izrael.

    Sebevědomé působení ČR v NATO se musí projevit v tlaku na restrukturalizaci aliance ve sbor rychle přemístitelných a nasaditelných, dlouho působících, malých a efektivních jednotek s přímou odpovědností velitelů na všech úrovních. "Zároveň musí být NATO připraveno působit jako dlouhodobý stabilizační a rekonstrukční partner," tvrdí Kasl. - celé znění čtěte zde

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media