Češi důvěřují nejvíce armádě a nejméně církvím, ukázal výzkum CVVM

24. října 2012  14:42
Česká veřejnost nejvíce důvěřuje armádě, ukázaly výsledky výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Naopak nejmenší důvěře se těší církve.  
Armáda se dlouhodobě těší největší důvěře veřejnosti. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Do výzkumu se počátkem září zapojilo 1 036 lidí. Z vybraných institucí Češi nejvíce důvěřují své armádě - 60 procent důvěřuje a 29 nedůvěřuje. Proti poslednímu průzkumu, který proběhl na jaře, je to nárůst o tři procentní body.

Průzkum CVVM ukázal, že podobně jako armáda je na tom rozhlas, kterému důvěřuje 60 procent a nedůvěřuje 35 procent dotázaných. Policii věří 56 procent Čechů, což je dvouprocentní nárůst. Televize si pohoršily o čtyři procentní body, důvěřuje jim 52 procent lidí. Neziskovým organizacím důvěřuje rovná polovina dotázaných.

Dalším instituce už se v průzkumu přes padesátiprocentní hranici důvěry nedostaly. Patří mezi ně soudy, tisk, banky nebo odbory. Statisticky vyrovnané podíly důvěřujících a nedůvěřujících lze vypozorovat v případě odborů (41/43 procent). V případě tisku pak podíl nedůvěřujících nad důvěřujícími převažuje jen mírně (45/52 procent). Nejmenší důvěře se dlouhodobě těší církve (20/71 procent).

Podrobnější analýza ukázala, že policii, soudům, církvím a médiím (tisku, televizi i rádiu) méně důvěřují muži než ženy. Důvěra v soudy, policii, armádu či banky pak roste s deklarovanou životní úrovní. "Naopak lidé, kteří deklarují špatnou životní úroveň častěji důvěřují odborům," uvádí se v závěrech výzkumu. Z hlediska věku lidé nad 60 let méně důvěřují armádě, více odborům a církvím. Z hlediska dosaženého vzdělání se odpovědi respondentů příliš neliší.

Vývoj důvěry v armádu, policii a soudy podle CVVM se dlouhodobě vyvíjí. Aktuální postoje veřejnosti ke všem uvedeným složkám jsou výrazně příznivější, než byly během devadesátých let.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.