Liberečtí chemici budou chránit summit NATO v Rize

5. října 2006  5:57
Čeští armádní chemici se budou podílet na ochraně listopadového vrcholného summitu NATO v lotyšské Rize. Žádost o vyslání specialistů už schválila česká vláda.  

Podle ministerstva obrany bude v Lotyšsku působit 27 vojáků, kteří se budou podílet na zajištění ochrany proti chemickým, biologickým, radiologickým a jaderným zbraním.

Mise v Lotyšsku potrvá od 21. listopadu do 4. prosince. Náklady na misi uhradí česká strana. Vojáci budou součástí mnohonárodního uskupení, které bude chránit představitele členských zemí aliance.

Vrcholná schůzka Severoatlantické aliance se letos poprvé koná na území bývalé sovětské republiky. Do lotyšské Rigy se od 28. do 29. listopadu sjedou vrcholní představitelé NATO, prezidenti a ministři.

Předchozí summit NATO se uskutečnil v červnu 2004 v tureckém Istanbulu. Předtím hostila vrcholnou schůzku v roce 2002 Praha.

Česko se na ochranu proti chemickým a jaderným zbraním specializuje v rámci sil NATO. Liberecká jednotka se už na podobných akcích podílela. V roce 2004 chránili čeští specialisté summit NATO v tureckém Istanbulu a předtím i letní olympiádu a paralympiádu v Řecku. - více zde

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.