Létající nosorožec dokroužil: v Česku skončily největší manévry

18. května 2009  14:20
Největší letošní vojenské manévry na území Česka skončily. Cvičení Flying Rhino, Létající nosorožec, mělo hned několik prvenství - letci například poprvé během cvičných letů použili laserem naváděné pumy, poprvé se takového cvičení zúčastnil i speciální průzkumný letoun AWACS.  
FOTOGRAFIE

Za uplynulé tři týdny odstartovali piloti na bojových letounech i vrtulnících na 630 cvičných misí a ve vzduchu strávili celkem přes 700 hodin, konstatovala mluvčí Společných sil Sabina Introvičová.

Speciální příloha natoaktual.cz ke cvičení Flying Rhino 

Do cvičení se zapojilo 3 500 vojáků z Británie, Česka, Dánska, Kanady, Litvy, Nizozemska a Slovenska a mělo prověřit hlavně letecké návodčí, kteří v boji navádějí letouny na cíle určené ke zničení.

Právě návodčí během manévrů provedli 980 navedení, při kterých si obhájili a někteří i zvýšili své bojové kvalifikace. "Udrželi si tak vysokou prestiž mezi spojeneckými leteckými návodčími. Potvrdili svoji schopnost efektivně navádět spojenecké letouny různými způsoby odrážejícími mnohočetné bojové situace," uvedla Introvičová.

Cvičení mělo letos i několik prvenství. Vůbec poprvé byla v rámci scénáře společného cvičení pozemních i vzdušných sil shozena na cíl laserově naváděná puma GBU nesená letounem L-159.

"Schopnost použití přesné munice je naprosto nezbytná pro nasazení v soudobém ozbrojeném konfliktu. Letka L-159 tímto udělala významný krok k případnému nasazení do zahraniční operace," řekla Introvičová.

Poprvé se také zapojil speciální průzkumný letoun aliančního systému včasné výstrahy AWACS, jehož posádka během cvičných misí komunikovala s letouny plnícími jednotlivé úkoly a současně předávala informace o celkové situaci ve vzdušném prostoru do velitelského a řídícího centra.

Podle Introvičové byl Létající nosorožec nejrozsáhlejším cvičením na našem území nejen pro českou armádu, ale i pro ozbrojené síly Velké Británie. Do cvičení se totiž zapojily takřka dvě tisícovky britských vojáků, od letectva až po dělostřelectvo.

"Zkušenosti získané během cvičení použijeme při našem nasazení do mise v Afghánistánu již za pár měsíců. Tyto poznatky napomohou zefektivnit vedení operace, a tím i snížit počet civilních obětí," uvedl britský generál Robert Weighill, který cvičení řídil.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.