Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Lavrov chce prošetřit roli NATO v Libyi

25. října 2011  17:26
Zbraně ze skladišť svrženého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího | foto: NATO

Lavrov chce prošetřit roli NATO v Libyi

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je potřeba zanalyzovat, zda byly akce Severoatlantické aliance v Libyi v souladu s mezinárodním právem. "Když státy NATO začaly implementovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, tvrdily, že je jejich cílem ochrana civilního obyvatelstva. Nemluvily o potřebě odstranění Kaddáfího či o změně režimu, avšak nyní je vše jinak," prohlásil Lavrov.

Lavrov také upozornil na alianční útok na Kaddáfího konvoj, který podle něj přesáhl rámec mandátu OSN, jež autorizoval vytvoření bezletové zóny nad Libyí. "Není zde žádná spojitost mezi bezletovou zónou a útoky na pozemní cíle, jakým byl tento konvoj," tvrdí ruský ministr. Lavrov dodal, že v tomto specifickém případě zároveň nejde hovořit o ochraně civilistů.

Ruský ministr se zároveň pozastavil nad smrtí libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Uvedl, že přestože Kaddáfí ztratil svoji legitimitu již před dlouhou dobou, je nutné prošetřit okolnosti diktátorovy smrti.

Čtěte také:
Lavrov: Zásah v Libyi způsobil smrt mnoha civilistů

Zdroj: China Daily (Čína)

---

Velitel NATO přiblížil útok na Kaddáfího konvoj
Severoatlantická aliance nevěděla, že se Muammar Kaddáfí nachází v konvoji, který ujížděl z obleženého města Syrty a byl následně zasažen aliančním letadlem. "Viděli jsme konvoj, ale netušili jsme, že se v něm nachází Kaddáfí. Ve skutečnosti jsem byl překvapen, že se Kaddáfí nachází v okolí Syrty," informoval velitel mise NATO v Libyi Charles Bouchard.

Podle Boucharda byl útok na konvoj nařízen, protože se věřilo, že se konvoj pokusí spojit s ohnisky odporu v Baní Walíd na západě země. Alianční letadla měla za úkol konvoj rozdělit a zpomalit či zastavit. NATO svého cíle dosáhlo, dodal Bouchard.

Čtěte také:
Západ: Kaddáfího smrt je pro Libyi milníkem

Zdroj: Boston Globe (USA)

---

Koaliční síly v Afghánstánu zneškodnily 200 povstalců
Desetitisíce afghánských a aliančních vojáků provedly ve východní části Afghánistánu dvě operace zaměřené proti Hakkáního skupině, které je přisuzována většina útoků v Kábulu. Při operacích bylo zabito nebo zadrženo okolo 200 vzbouřenců. Minimálně 20 ozbrojenců bylo členy přímo Hakkáního skupiny, zbytek tvořili Talibánci a členové ostatních povstaleckých skupin.

Mezi zadrženými a zabitými byli velitelé Hakkáního skupiny i vzbouřenci odpovědní za výrobu výbušnin. "Odstranění středně postavených velitelů významně naruší vzbouřenecké operace a sníží schopnost Hakkáního skupiny koordinovat a provádět útoky proti bezpečnostním silám i afghánskému obyvatelstvu," uvedl mluvčí NATO v Afghánistánu Carsten Jacobson.

Hakkáního skupina je původně z Pákistánu, ale operuje převážně ve východoafghánských provinciích Paktia, Paktika a Khost. Američtí i afghánští představitelé již dříve požadovali po pákistánské vládě, aby proti Hakkáního skupině na své straně hranice postupovala rázněji.

Čtěte také:
V afghánsko-pákistánském pohraničí začala protipovstalecká ofenziva

Zdroj: Fox News (USA)

---

NATO své vojáky v Libyi nechce
Severoatlantická aliance neplánuje v Libyi rozmístit své jednotky poté, co ukončí svoji vojenskou misi, uvedla mluvčí NATO Oana Lungescu. "Komplexní operaci jako je Jednotný ochránce (Unified Protector) nelze zrušit lusknutím prstu. Zabere to nějaký čas. Nemáme však v plánu udržovat ozbrojené síly v sousedství Libye po ukončení operace," informovala Lungescu.

Alianční mluvčí zároveň připomněla, že Severoatlantická rada učinila již minulý týden předběžné rozhodnutí o ukončení libyjské mise na konci října. Očekává se, že formální rozhodnutí bude učiněno během příštích několika dnů.

Čtěte také:
NATO ukončí operaci v Libyi 31. října

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Castro odsoudil NATO za libyjskou operaci
Bývalý kubánský lídr Fidel Castro odsoudil Severoatlantickou alianci kvůli její roli při svržení libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. "Brutální vojenská aliance se stala nejproradnějším nástrojem represe v historii lidstva," prohlásil. Castro zároveň kritizoval Kaddáfího zabití a následné zacházení s jeho tělem, které bylo "vystaveno jako válečná trofej".

Alianční intervence v Libyi byla od svého počátku častým terčem Castrovy kritiky. Castro zároveň chválil Kaddáfího za jeho odpor proti NATO i Spojeným státům.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

mdo natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.