Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Kvůli volbám Německo do Afghánistánu vyšle další vojáky

17. února 2009  15:29
Kvůli volbám Německo do Afghánistánu vyšle další vojáky
Německo plánuje vyslat do Afghánistánu dalších 600 vojáků. Podle nejmenovaného zdroje z diplomatického sboru Severoatlantické aliance mají dodatečné jednotky zajistit větší bezpečnost afghánských prezidentských voleb naplánovaných na srpen letošního roku. Posily, které zvýší celkovou velikost německého kontingentu na zhruba 4 100 osob, by měly dorazit šest týdnů před volbami a zůstat zde i pro případné druhé kolo voleb v září.

Srpnové volby budou klíčovým testem jak pro současného afghánského prezidenta Hamída Karzáího, tak pro společnou misi Severoatlantické aliance a Spojených států, jež má za úkol stabilizaci země a upevnění autority doposud slabé centrální vlády v Kábulu.

Čtete také:
Afghánské prezidentské volby se opozdí
NATO chce afghánské volby příští rok
Rozdíly jih vs. sever mohou ovlivnit afghánské volby

Zdroj: AFP (Francie)  

---

Kanada otevřela střelnici pro afghánskou armádu
Kanadští a afghánští vojenští představitelé v pondělí slavnostně uvedli do provozu novou střelnici poblíž letiště v Kandaháru. Vojenský objekt v hodnotě jednoho milionu dolarů má zlepšit střelecké schopnosti rozvíjející se afghánské armády a pomoci jí s přechodem na novější pušky západního typu.

Afghánská armáda stále používá hlavně pušky typu Kalašnikov, jež jsou v zemi hojně rozšířeny. Pozvolna se ale přechází na standardní alianční zbraně, jako například kanadská automatická puška C7 nebo americká puška typu M16. Kanaďané Afgháncům zatím darovali 2 500 pušek.

Podle aliančních důstojníků je třeba pozvednout přesnost střelby afghánské armády na úroveň její odvahy a velitelských schopností, které jsou už teď vynikající. Povaha bojů, jež nyní afghánská armáda společně s aliančními jednotkami svádějí s povstalci, prý vysokou přesnost střelby také vyžaduje.

Zdroj: The Vancouver Sun (Kanada)  

---

MacKay: V Afghánistánu se rozhodne o budoucnosti NATO
Kanadský ministr obrany Peter MacKay prohlásil, že pokud někteří členové Severoatlantické aliance v Afghánistánu nezvýší své úsilí, je v sázce celá budoucnost NATO. „Potřebujeme otevřenou diskuzi o budoucnosti NATO,“ uvedl MacKay ve svém projevu v Královském institutu mezinárodních vztahů v Londýně.

Podle něj je Afghánistán pro NATO testem toho, zda dokáže zvládnout svoji nejzákladnější misi v 21. století a v globálním kontextu vůbec. „Pokud Aliance nedokáže zastrašit nebo porazit reálnou fyzickou hrozbu, jíž její členové čelí, a skutečně tak přispět k budování bezpečnosti pro širší mezinárodní společenství, musíme se sami sebe ptát, k čemu je vlastně NATO dobré?“

Ministr také podotkl, že důraz, který na misi v Afghánistánu klade nová americká administrativa, u některých aliančních spojenců vyvolal předvídatelnou úlevu. Podle něj to tyto státy pochopily jako šanci nečinně přihlížet a říci si: “Dobrá, Američané to zvládnou.“

Někteří experti spojení mezi afghánskou misí a osudem Aliance vidí jako příliš velkou nadsázku. Podle nich NATO jinde vykonává celou řadu dalších užitečných funkcí. Dodávají ale, že všechny státy nevidí Afghánistán jako jednoznačnou prioritu, a to i díky malé podpoře ze strany veřejnosti.

Čtete také:
Kanada: Stále platí, že z Afghánistánu se stáhneme v roce 2011
Scheffer žádá více Evropanů v Afghánistánu
Milliband: NATO se v Afghánistánu dostalo do „slepé uličky“

Zdroj: Ottawa Citizen (Kanada)  

----

Dánský premiér údajně nejvážnějším kandidátem na šéfa NATO
Předseda dánského kabinetu Anders Fogh Rasmussen má největší šanci stát se generálním tajemníkem Severoatlantické aliance. Agentuře RIA Novosti to v pondělí sdělil nejmenovaný diplomat blízký Alianci. Rasmussen v minulosti podobné spekulace ze strany médií vyloučil s tím, že v Dánsku jeho práce dosud neskončila a že by chtěl ve volbách počtvrté obhajovat premiérské křeslo.

Belgický list Le Soir už dříve informoval o tom, že nejvážnějšími kandidáty na post šéfa Aliance jsou současný polský ministr zahraničí Radek Sikorski, který to popřel, a právě Fogh Rasmussen, jenž podporoval americkou invazi do Iráku a ve svém novoročním projevu se zmínil o aliančních operacích.

Čtěte také:
Sikorski popírá zájem o funkci šéfa NATO 
Slovenský ministr šéfem NATO? 
Nový šéf NATO? Objevují se stále nová jména  

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

OSN: Civilní ztráty v Afghánistánu vzrostly o 40 %
Počet úmrtí mezi afghánským civilním obyvatelstvem vzrostl v minulém roce o 40 % na 2118 obětí, uvádí se ve výroční zprávě OSN zveřejněné v úterý. Podle ní má 55 % úmrtí na svědomí Taliban, smrt 829 civilistů (39 %) ale podle Spjených národů zavinili příslušníci amerických, aliančních, nebo afghánských jednotek. Oproti roku 2007 to představuje nárůst o 31 %. Zbylých 130 úmrtí nemohlo být zcela přesně objasněno.

Ztráty na životech v řadách civilistů jsou hlavním zdrojem napětí mezi Spojenými státy a afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. Ten v poslední době vystupňoval svoje požadavky na alianční a americké jednotky, aby se těchto incidentů během operací vyvarovaly.

Čtěte také:
Afghánský prezident kritizoval NATO a USA
Během operací ISAF loni zemřelo na sto civilistů

Zdroj: AP(USA) 

vtr natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.