Kurz přežití: novináře čeká vysvobození ze zajetí

30. dubna 2008  4:46
Ve Vyškově vrcholí speciální kurz přežití pro novináře, studenty a humanitární pracovníky. Po několika dnech výcviku na účastníky kurzu čeká závěrečné vysvobození ze zajetí.  

"Jak pokračuje praktické vyvedení účastníků kurzu speciální přípravy pro krizové situace, stupňuje se i míra zátěže," konstatoval jeden z organizátorů Jan Šulc.

Účastníci kurzu mají za sebou několik dní uprostřed lesů vojenského prostoru na Vyškovsku. Po teoretické přípravě si zkoušejí vědomosti v praxi. Pro autentičnost organizátoři zasadili výcvik do fiktivního státu BA, ve kterém hrozí vypuknutí občanské války.

Ve skupinách účastníci například museli přepravit sebe i svou výstroj na improvizovaných vorech přes vodní plochu, strávit noc ve vybudovaných přístřešcích v lese, zprostředkovat mírovou konferenci znesvářených stran nebo absolvovat dlouhý pěší přesun.

Během něj museli projít několika kontrolními stanovišti a řešit vzniklé situace na území fiktivního státu. Například zachránit zraněného dřevorubce v lese, který šlápl na nevybuchlý granát, nebo si sjednat průchod přes území ovládané ozbrojenci, kteří drží v zajetí rukojmí a před očima účastníků kurzu je "popraví".

"Záleží jen na účastnících, jestli se pokusí zajatce nějak vysvobodit, nebo jestli budou chtít oblastí bezpečně projít a nepřidělávat si možné potíže," uvedla organizátorka kurzu Jana Jelínková.

Ministerstvo obrany pořádá takový kurz přeží každoročně, letos už počtrnácté. Podobným výcvikem mají možnost ve Vyškově projít i čeští diplomaté a na pobyt v misích tam připravují vojáci i civilní personál NATO.

Během desetidenního výcviku chtějí vojáci novináře, studenty a humanitární pracovníky naučit, jak zvládat krizové situace ve válečných oblastech.

Vrcholem kurzu je tradičně závěrečná fáze, při které účastníci čelí enormní zátěži, přepadům, únosům a výslechům. Kurz pak skončí vysvobozením účastníků ze zajetí.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.