Králové extrémního armádního závodu letos nepřijedou

11. ledna 2008  11:33
Extrémní armádní závod Winter Survival přijde o favority. Na start závodu se totiž letos nepostaví rakouští horalé ze Školy horských vůdců a záchranářů v Saalfedenu, kteří dokázali vyhrát poslední čtyři ročníky tohoto unikátního závodu v zimním přežití.  

"Bohužel, čtyřnásobní šampioni závodu letos nepřijedou," konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která každoročně extrémní závod organizuje.

Armáda připravuje závod v zimním přežití Winter Survival na přelom ledna a února. Mezinárodní mistrovství se opět pojede v Jeseníkách.

Do obtížného čtyřdenního klání se přihlásila dvacítka tříčlenných družstev z domácích armádních jednotek, ale také ze zahraničí. Na startu se tak objeví tříčlenné týmy z Německa, Belgie, Slovinska, Polska a Slovenska.

"Slovenské družstvo bude z elitního 5. pluku speciálního určení ze Žiliny, Belgičané do závodu opět vyšlou tým z výcvikového střediska Para-Commandos v Marche-les-Dames a z Německa přijdou závodníci z 233. praporu horských myslivců," uvedl Pazdera.

Během fyzicky i psychicky vyčerpávajícího závodu budou v rámci mnohakilometrových přesunů vojáci zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněného, na lyžích absolvují měřené výstupy a sjezdy, štafety, střelbu z pistole a vzduchovky, házení útočným nožem na cíl, v noci přespí ve volné přírodě a budou plnit praktické úkoly spojené se zkouškou psychické odolnosti.

Vrcholem celého závodu bude tradičně dvoudenní vytrvalostní etapa. Šedesát kilometrů nepřístupným horským terénem musí závodníci absolvovat s veškerou výbavou na zádech a přitom splnit řadu disciplín.

Podrobné popisy jednotlivých úkolů zatím nechtějí organizátoři zveřejňovat, aby se soutěžní týmy nemohly předem na záludnosti závodu připravit. - vše o loňském závodě zde

Lubomír Světnička natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.