natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Kosovo – poslední díl seriálu

    10. prosince 2007  12:04
    Po neúspěchu plánu hlavního vyjednávače a bývalého finského prezidenta Ahtisaariho rozhodla tzv. Trojka (USA, Rusko, EU) o pokračování rozhovorů o budoucím statusu Kosova, přičemž jako další poslední a konečný termín k ukončení rozhovorů byl stanoven 10. prosinec 2007. Představitelé kosovských Albánců se již několikrát nechali slyšet, že pokud nedojde v rozhovorech k žádoucímu posunu, vyhlásí jednostranně nezávislost.  

    Vítěz  kosovských listopadových voleb Hašim Thači nezávislost Kosova prozatím nevyhlásil snad jen díky tlaku Spojených států amerických čekajících na souhlasnou reakci ze strany Evropské unie.

    EU ve svém postoji jasno nemá
    Evropská unie však zůstává, podobně jako i v jiných otázkách, rozpolcena. Členské státy mající problémy s iredentou či asertivními etnickými minoritami na svém území (či mající tradičně dobré vztahy se Srbskem) se staví ke kosovské nezávislosti odmítavě či rezervovaně.

    V krátkodobém časovém horizontu tak nelze očekávat uznání Kosova Francií (problematika Korsiky), Španělskem (problém Baskicka), Slovenskem a Rumunskem (maďarská menšina), Kyprem (řecko-turecký konflikt), či Řeckem (obava ze spill-over do Makedonie a Epiru).

    Ostatní státy jiné řešení než nezávislost pro Kosovo nevidí a předpokládá se brzké uznání z jejich strany. Evropské státy vkládají velkou naději do slovinského předsednictví Evropské unie a doufají, že postjugoslávské Slovinsko znalé balkánských poměrů situaci vyřeší. Ty realističtější již však pochopily, že kvadraturu kruhu vyřešit nelze.

    Jaké scénáře lze tedy očekávat?
    Kosovo s největší pravděpodobností vyhlásí nezávislost ještě v prosinci 2007 či v lednu 2008. Jednostranné vyhlášení nezávislosti uznané Spojenými státy (v případě 120denního moratoria cca v květnu) může vyvolat i emoce v jihosrbském Preševském údolí a podnítit aktivitu místní ilegální ozbrojené formace AKSh.

    Nezávislost Kosova spojená s nestabilní situací v jihovýchodním Srbsku se následně může stát důvodem k vyhlášení výjimečného stavu srbským parlamentem, rozpuštění vlády a sestavení přechodné vlády národní jednoty, ve které není vyloučena účast radikálů ze SRS.

    Nelze vyloučit posílení a aktivizaci silových složek v oblasti Preševa, Medvedje a Bujanovace, jakož i blokádu srbsko-kosovských hranic. Nelze podceňovat ani další případné kroky ze strany srbského premiéra Vojislava Koštunici, jenž několikrát prohlásil, že pokud Albánci vyhlásí jednostrannou nezávislost, je třeba jasně říci, že NATO bombardovalo Srbsko za účelem vytvoření loutkového státu řízeného Severoatlantickou aliancí

    Kosovo může ovlivnit i sousední Bosnu
    Jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova nemusí mít pouze dopad v samotném Srbsku, ale i v sousední Bosně a Hercegovině. Když v loňském roce vyhlásila Černá Hora nezávislost na základě výsledků referenda, nechal se její dlouholetý prezident a premiér, předseda SNSD Milorad Dodik slyšet, že obyvatelstvo Republiky srbské má rovněž právo na sebeurčení. Situace v Bosně je o to komplikovanější, že nejen srbská entita provádí politiku obstrukce procesu vytváření jednotné BaH (sporné články ústavy svazující RS se Srbskem, téměř identické státní symboly jako Srbsko, srbská státní hymna apod.), ale i zástupci chorvatského etnika nesouhlasí ani s Daytonskou mírovou smlouvou, ani se současným centralizačním procesem a požadují spravedlnost a rovnoprávnost - rozdělení chorvatsko-muslimské federace a vytvoření třetího celku v rámci Bosny a Hercegoviny.

    Situace v Kosovu tak může a nemusí mít dopad na dění v Bosně a Hercegovině. Politika cukru a biče by mohla přinést své ovoce. Bosna a Hercegovina jako poslední stát v regionu podepsala na počátku prosince Stabilizační a Asociační smlouvu s Evropskou unií a zavázala se k reformě policie, veřejnoprávních medií, lepší spolupráci s Haagem i k ekonomickým reformám.

    Vysoký představitel pro Bosnu a Hercegovinu Miroslav Lajčák zanechal po sobě za šest měsíců velký kus práce, nepodařilo se mu však jediné - přesvědčit představitele BaH o setrvání v rámci jednoho státu. Zda-li bosenští politici uvěří slibům Evropské unie a zapomenou na sliby dané svým etnicky vymezeným voličům, je otevřenou otázkou.

    Nestabilitu nelze vyloučit
    Nezávislosti Kosova již patrně nelze zabránit, což si již delší dobu uvědomují i političtí představitelé Srbska. Jaký dopad nejen na dění v regionu bude mít jednostranné vyhlášení nezávislosti, resp. uznání Kosova Spojenými státy americkými, lze jen předjímat. Je však nutné, aby mezinárodní společenství počítalo i s reálnými scénáři nové vlny nestability na balkánském poloostrově.

    Věra Stojarová
    Autorka působí na Katedře politologie
    Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media