Na Hradě přísahali noví vojáci, prezident jmenoval generály

28. října 2012  21:37
U příležitosti 94. výročí vzniku samostatného Československa jmenoval prezident republiky Václav Klaus Pražském hradě dva nové generály. Na Hradčanském náměstí také složilo slavnostní přísahu 446 nových vojáků.  
Slavnostní vojenská přísaha nových profesionálů na Hradčanském náměstí (28. října 2012) | foto: Armáda ČR

Do hodnosti brigádního generála jmenoval prezident dosavadního šéfa vyzbrojování Pavla Bulanta ředitele vojenského zdravotnictví Božetěcha Jurenku. Do hodnosti generálmajora byl navíc povýšen zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák. "Věřím, že to budete považovat za další motiv a inspiraci," uvedl Václav Klaus po ceremoniálu.

Na Hradčanském náměstí také za přítomnosti prezidenta a nejvyšších státních a armádních představitelů slavnostně složilo přísahu 446 nových vojáků. Věrnost České republice přísahalo 299 studentů prvního ročníku Univerzity obrany a vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy a 147 dalších nových příslušníků české armády, kteří právě zvládají základní výcvik.

Mezi nováčky je i šestice úspěšných českých sportovců, členů Armádního sportovního centra Dukla, Pavel Maslák, Jakub Holuba, Jaroslav Radoň, Filip Dvořák, Lukáš Trefil a Josef Dostál.

Prezident Klaus jim v projevu připomněl, v novodobých dějinách naší země došlo ke dvěma nejrozsáhlejším válečným konfliktům všech dob. A díky československým vojákům, kteří nasazovali své životy "jejich vlast na dlouhou dobu či možná navždy nezmizela z politické mapy světa," řekl Klaus.

"Všichni Vaši předchůdci také skládali vojenskou přísahu a tento akt nebrali jen jako nutnou formalitu. Považovali jej za veřejné vyjádření svého osobního přesvědčení a svého odhodlání bojovat za svobodu, demokracii a suverenitu naší země," dodal.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.