Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Karzáí: NATO vytváří v Afghánistánu „paralelní“ vlády

26. listopadu 2008  14:36

Karzáí: NATO vytváří v Afghánistánu „paralelní“ vlády
Afghánský prezident Hamid Karzáí kritizoval USA a další země, že vytvářejí „paralelní vlády“ na afghánském venkově, jak uvedl při návštěvě delegace Rady bezpečnosti OSN. Karzáí zároveň po mezinárodní komunitě požaduje časové rozmezí ukončení války v Afghánistánu a klade si otázku, proč i po vynaložení tolika peněz a zapojení mnoha zemí zůstává Taliban tak silný.

Mezinárodní síly vytvořily na venkově vojenské provinční rekonstrukční týmy, jejichž hlavní úlohou není boj, ale rekonstrukce a rozvoj. Tyto takzvané provinční rekonstrukční týmy, neboli PRT, podkopávají regionální vlády, prohlásil Karzáí. „Problém je v tom, že mezinárodní komunita vytvořila paralelní vládu k fungující afghánské. PRT se v určitých částech země staly paralelní strukturou guvernérovi provincie,“ řekl týmu OSN.

Karzáí bude příští rok usilovat o znovuzvolení. V současnosti stupňuje snahu naklonit si hlasy  konzervativních afghánských kmenů.

Čtěte také:
Vojáci v Lógaru převzali medaile NATO
Čeští vojáci v Uruzgánu jsou v pořádku
Japonsko zváží účast v Afghánistánu

Zdroj: AP (USA)

---

Gates asi bude ministrem obrany i za Obamy
Ministr obrany USA Robert Gates souhlasil s tím, že zůstane ve svém úřadu i po zvolení nového amerického prezidenta Baracka Obamy, který převezme prezidentství v lednu. „Vsazené peníze směřují tímto směrem a je pravděpodobné, že tato dohoda je již hotova,“ prohlásil blízký zdroj týmu Baracka Obamy.

Budoucí americký prezident plánuje zveřejnit jména členů svého národního bezpečnostního týmu začátkem příštího týdne. Tato skupina bude složena z obou politických stran. Skoro jistě v ní bude senátorka Hilary Clinton (jako ministryně zahraničí) a generál James L. Jones, který bude poradcem pro národní bezpečnost.

„Pokud je to pravda, půjde o obdivuhodný národněbezpečnostní tým,“ prohlásil nejmenovaný představitel Pentagonu.

Zdroj: The Washington Post (USA), Defense News (USA)

---

Jones navrhl misi NATO na Západním břehu Jordánu
Hlavní kandidát na pozici poradce pro národní bezpečnost v administrativě budoucího amerického prezidenta Baracka Obamy údajně navrhl vyslání jednotek Severoatlantické aliance na Západní břeh Jordánu, kde by měly nahradit izraelské bezpečnostní síly. Zmiňovaným poradcem by se měl stát generál James Jones.

„Přítomnost jednotky NATO by byla báječná, nicméně v praxi by taková jednotka nedisponovala zpravodajskými informacemi, které jsou nutné pro zabránění útokům,“ prohlásili představitelé Izraele.

Izrael proti tomuto plánu rovněž namítá, že na jejich bedrech musí zůstat hlavní část bezpečnostních kontrol, jelikož největší města jsou ze Západního břehu napadnutelná jak možnými ostřelováními, tak sebevražednými útoky. Izrael také chce, aby budoucí palestinský stát byl odzbrojený. Také by v účinnosti zůstaly izraelské kontroly hranic a stanice systému včasného varování.

Čtěte také:
Íránský představitel: V případě napadení zničíme Izrael
Bude NATO chránit Izrael?

Zdroj: CNS News (USA)

---

NATO: Suverenitu Pákistánu respektujeme
Severoatlantická aliance ujistila Pákistán, že alianční jednotky respektují jeho suverenitu a nemají mandát k překročení hranice do jiné země, uvedl po návratu z návštěvy Velké Británie a Belgie Nisar A. Memon, který byl v čele pákistánské senátní delegace.

Útoky na území Pákistánu budí vážné znepokojení kvůli narušení suverenity země. Škodami z útoků zároveň trpí nevinní lidé, uvedla delegace při setkání s představiteli NATO.

Pákistánská delegace v Evropě rovněž zmínila vzrůstající problém pěstování makovic v Afghánistánu, jehož následkem dochází k nárůstu teroristických operací v postiženém regionu.

Čtěte také:
NATO vyšle další vojáky k ochraně hranic
Pákistánští senátoři odmítli pozvání na schůzku NATO
Afghánistán volá po dalších jednotkách

Zdroj: Dawn (Pákistán)

---

Gruzie vidí naději v Obamově podpoře členství země v NATO
Velvyslanec Tbilisi u OSN očekává, že budoucí americký prezident Barack Obama zachová silnou podporu USA ambicím Gruzie na vstup do Severoatlantické aliance.

Zároveň gruzínský velvyslanec Irakli Alasania připustil, že oficiální pozvání ke vstupu do NATO bude možná trvat delší dobu, než bývalá sovětská republika očekávala.

Čtěte také:
USA dál podporují vstup Gruzie do NATO
Saakašvili chce plán členství v NATO

Zdroj: Reuters (Velká Británie)


 

vtl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.