Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Juščenko trvá na vstupu Ukrajiny do NATO

25. května 2009  14:17
Juščenko trvá na vstupu Ukrajiny do NATO
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko si je jist, že dříve nebo později si Ukrajinci uvědomí nutnost vstupu do NATO pro jejich zemi. „Ukrajinci jsou stejně chytří jako ostatní Evropané a dosáhneme toho, čeho dosáhli ostatní, což je kolektivní bezpečnostní systém, který není namířen proti nikomu,“ vysvětlil Juščenko.

Ukrajina usiluje o vstup do Severoatlantické aliance od ledna 2005, kdy byl prozápadní Viktor Juščenko zvolen jejím prezidentem. Průzkumy veřejného mínění však ukazují, že většina Ukrajinců je stále proti přistoupení Ukrajiny k Alianci.

Čtěte také:
Ukrajinskému členství v NATO brání nestabilita
Ukrajina předloží první národní program pro integraci do NATO

Zdroj: Tehran Times (Írán)  

---

V Afghánistánu zabaveno 92 tun drog
Alianční a afghánské jednotky během razie objevily a zabavily 92 tun opia, semínek máku a dalších drog. Operace proběhla v provincii Hílmand poté, co z oblasti odešli civilisté, aby alianční letouny mohly provést přesné nálety na skrýše drog. Akce vážně poškodila klíčové drogové centrum a velitelskou základnu povstalců v Afghánistánu.

Ve městě Marja, které se nachází jihozápadně od provinčního hlavního města Laškar Gáh, byly zabaveny také chemikálie pro výrobu heroinu, zbraně a materiály pro výrobu bomb. Provincie Hílmand je baštou afghánského Talibanu a zároveň je hlavním producentem opia, ze kterého se vyrábí heroin a hašiš, které putují na trhy celého světa. Z Afghánistánu pochází až 90 % světového opia. Taliban si obchodem s drogami ročně vydělá miliony dolarů.

Během této operace bylo zabito 60 povstalců, kteří se nekoordinovaně snažili bránit proti aliančním a afghánským silám, píše se ve společném vyjádření amerických a afghánských sil.

Čtěte také:
Jižní Afghánistán se zmítá v tuhých bojích
Problémy Afghánistánu: Drogy, korupce, kriminalita a apatie

Zdroj: American Chronicle (USA)  

---

Pákistán: NATO nám musí pomoci v boji s terorismem
Předseda pákistánského senátu Farooq Naik žádá členské země NATO o poskytnutí ekonomické a vojenské pomoci a sdílení zpravodajských informací s Pákistánem, aby Islámábád mohl účinněji bojovat s terorismem.

Farooq Naik o pomoc požádal během svého setkání s předsedou Parlamentního shromáždění NATO a americkým kongresmanem Johnem Tannerem na schůzce Parlamentního shromáždění NATO v norském Oslu. Naik zdůraznil klíčovou roli Pákistánu v globální válce s terorismem.

Informoval též Tannera o probíhající vojenské operaci proti Talibanu v údolí Swat a přilehlých oblastech a dodal, že tato akce má plnou podporu pákistánského parlamentu, občanské společnosti a médií.

Čtěte také:
V Oslo začíná letní zasedání poslanců z NATO
Pákistán rozšiřuje spolupráci s NATO

Zdroj: Daily Times (Pákistán)  

---

České Gripeny v Pobaltí poprvé v akci
Čeští piloti stíhaček Jas-39 Gripen, kteří nyní střeží vzdušný prostor pobaltských států se poprvé dostali do akce. Češi zasahovali proti civilnímu letadlu, které narušilo bezletovou zónu na hranici Litvy a Ruska a které zpozorovali devět minut po jeho vzletu. Čeští piloti Roman Svoboda a Jiří Čermák pak letadlo s německými znaky sledovali až do jeho přistání poblíž Klajpedy.

Protože se Čechům nepodařilo navázat s tímto letadlem spojení, kontrolní středisko jim nařídilo letět blízko letounu a zjistit, zda na jeho palubě neprobíhá něco neobvyklého.

Čtěte také:
Dánské letectvo střeží vzdušný prostor Pobaltí

Zdroj: Baltic Review (Litva)

---

Rusko nepřijme plány na rozšíření NATO
Moskva nepřijme plány na posunutí alianční vojenské infrastruktury blíže k ruským hranicím, varoval mluvčí ruského ministerstva zahraničí Andrej Něstěrenko.

„Plány na rozšíření vojenské infrastruktury NATO k ruským hranicím jsou pro nás nepřijatelné. Na druhou stranu jsme však připraveni vyvinout s Aliancí vztahy založené na rovných podmínkách, které budou prospěšné pro bezpečnost celé euroatlantické oblasti,“ prohlásil Něstěrenko.

Podle nové ruské bezpečnostní strategie pro období do roku 2020 bude ruská zahraniční politika otevřená a předvídatelná.

Čtěte také:
Americká studie navrhuje přemístit F-16 blíže Rusku
Rusko vítá konec tlaku na rozšíření Aliance

Zdroj: B92 (Srbsko)

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.