Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Jsme připraveni přispívat do NATO, říká makedonská ministryně obrany

12. února 2019  14:21
Spor o název blokuje i pozvánku Makedonie do NATO. Skopje, Ilustrační foto.
Makedonie (ilustrační snímek) | foto: NATO Photos

Jsme připraveni přispívat do NATO, říká makedonská ministryně obrany

„Bez stabilních a prosperujících balkánských států nemůžeme mít stabilní Evropu. Věříme, že naše členství v Severoatlantické alianci prokáže, jak se balkánské země posunují kupředu a region jihovýchodní Evropy se stává mírovějším, lépe prosperujícím,“ uvedla ministryně obrany Severní Makedonie Radmila Šekerinska.

„Makedonie je po mnoho let partnerem NATO. I bez členství v organizaci jsme přispěli více než 4 000 lidmi do různých aliančních misí, což je v zásadě více než 50 % našich domácích sil,“ dodala ministryně.

Kam dál?
NATO podepsalo „historickou“ dohodu s Makedonií (7.2. 2019)

Zdroj: Euronews (Francie)

---

O vliv ve východním křídle NATO budeme bojovat, slibuje Pompeo

O obnovení vlivu ve východním křídle Severoatlantické aliance budeme bojovat, prohlásil ministr zahraničí Spojených států Michael Pompeo. Především pak v zemích, jako je Maďarsko, kde vládní kaňky na demokracii vedly ke zmrazení vztahů, což umožnilo Rusku a Číně rozšířit svůj vliv, upozornil ministr. Před nebezpečím sklouznutí do ruské sféry varoval Pompeo Budapešť při příležitosti první návštěvy ministra zahraničí USA v zemi od roku 2011.

Zabraňte Číně, aby zde vytvořila své „předmostí“, které by mohlo Maďarsko zadlužit „hospodářsky i politicky,“ apeloval ministr.

„Nesmíme nechat Putina vrazit klín mezi přátele v NATO,“ řekl Pompeo novinářům před večeří s premiérem Viktorem Orbánem. „Maďaři ze své historie vědí až příliš dobře, že autoritářské Rusko nebude nikdy přítelem svobody a suverenity menších států,“ připomněl ministr Pompeo.

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Rušení signálu GPS při cvičení NATO je velkým problémem, říká Norsko

Rušení signálu GPS, jaké bylo zaznamenáno loni v Norsku při velkém cvičení Severoatlantické aliance, „je obzvláště znepokojivé“ pro armádu a „představuje hrozbu také pro civilní letectví v době míru,“ uvádí norská zpravodajská služba.

Rušení signálu „nepředstavuje pouze novou výzvu“ pro členy NATO, podotýká služba ve své výroční zprávě. Schopnosti Ruska promítat svou moc „v míru, krizi a válce dále porostou,“ varují zpravodajci.

Kam dál?
Norské ministerstvo obrany: Rusko rušilo signál během cvičení NATO (14.11. 2018)

Zdroj: Business Insider (USA)

---

Austrálie podepisuje s Francií zásadní dohodu o ponorkách

Rekordní dohodu o dodávce ponorek podepsali po téměř dva roky trvajícím a strastiplném vyjednávání představitelé Francie a Austrálie. Dle dohody se Austrálie zavazuje uhradit 31,4 miliardy euro za dodávku 12 nových vojenských ponorek od společnosti Naval Group, podporované Francií.

„Tímto jsme si zajistili čelní pozice v oblasti nejnovějších plavidel a palebné síly,“ uvedl premiér Scott Morrison.

„Zaplatíme příliš mnoho za plavidla, která nebudou mít velkého využití,“ oponoval v době vypsání tendru člen Strategického a obranného centra Australské národní univerzity profesor Hugh White.

Kam dál?
Japonsko pořizuje nové zbraně jako reakci na vzestup Číny (16.1. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

USA a Jižní Korea podepisují dohodu o sdílení výdajů na obranu

Dohodu o rozdělení nákladů spojených s přítomností armády Spojených států v Jižní Koreji podepsali zástupci Washingtonu a Soulu. Rozepře mezi spojenci tak byla urovnána před nadcházející schůzkou prezidenta USA Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Roční dohoda nicméně pouze dočasně řeší problém, který za své vlády Trump často akcentuje – spojenci se musí více podílet na nákladech spojených s americkými základnami na své půdě. Soul letos přispěje na náklady 925 miliony dolarů, což je o 8,2 % více než loni.

Kam dál?
Severní Korea připravuje další setkání s Trumpem (24.1. 2019)

Zdroj: The New York Times (USA)

voj; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.