natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Je na čase vybrat nástupce letounů AWACS

    17. června 2019  22:30

    Letoun včasné výstrahy AWACS na čáslavské základně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    Je na čase vybrat nástupce letounů AWACS

    Pokud Severoatlantická aliance nezačne v dohledné době s výběrem letounů, které nahradí stárnoucí flotilu Boeingů E-3A AWACS, přezdívaných „oči na obloze“, výrazně stoupnou náklady, které bude Aliance muset vynaložit, aby si s nimi spojené schopnosti udržela, varují někteří přední alianční představitelé.

    Alianční letouny E-3A pocházejí z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Na rozdíl od většiny alianční techniky je neprovozují jednotlivé členské státy ale Aliance jako celek. Prodloužení životnosti stárnoucích letadel tak, aby mohla létat až do roku 2035, bude stát 750 milionů dolarů.

    Na dalších 250 milionů pak vyjdou dodatečné úpravy a náhradní díly. Objevují se proto hlasy o jejich nahrazení novějšími letouny. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o E-7, které již provozuje Turecko a Velká Británie.

    Kam dál?
    Evropský summit v Rumunsku střeží letouny AWACS a italské stíhačky (9.5. 2019)

    Zdroj: Reuters (Velká Británie)

    ---

    Alianční air policing je pro bezpečnost Pobaltí zásadní

    Litva, Lotyšsko a Estonsko se musí vyrovnávat s rostoucí, a dle nich stále agresivnější, aktivitou Ruska. Směřují proto k rozšíření spolupráce v oblasti ochrany vzdušného prostoru. Důležitou roli v tomto plánu hraje alianční letecká mise, která v Pobaltí funguje od roku 2004 a kterou odborníci považují pro bezpečnost těchto států za zásadní. Pobaltské země totiž nedisponují vlastními nadzvukovými stíhacími letouny.

    Podle místních analytiků došlo od roku 2014, tedy od ruské anexe Krymu, ke znatelnému nárůstu porušování pravidel vzdušného provozu, a to především ze strany ruských vojenských letadel. Nejčastějšími prohřešky jsou vypnuté odpovídače a špatně podané letové plány.

    Robustní systém protivzdušné obrany však pobaltským státům stále chybí. Hlavní překážkou je dle některých odborníků absence společné akviziční politiky.

    Kam dál?
    Spojenci zkouší obranu Pobaltí. Američané nasazují obnovenou 2. flotilu (7.6. 2019)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Indie jako nový významný spojenec USA?

    Dva přední američtí senátoři předložili pozměňovací návrh na změnu zákona o vývozu zbraní. To by Indii zařadilo mezi přední spojence USA, jakými jsou země NATO, Izrael, Austrálie, Nový Zéland nebo Jižní Korea. Pokud návrh projde, znamenalo by to významný posun v americko-indických vztazích.

    Status hlavního obranného partnera by Pentagonu umožnil do Indie prodávat vysoce citlivý vojenský materiál. Vzhledem k tomu, že pozměňovací návrh předložili senátoři z obou hlavních amerických stran a že již dříve Spojené státy podepsaly s Indií dohody o komunikaci, kompatibilitě a bezpečnosti a o výměně geografických informací, očekává se, že změna zákona projde.

    Kam dál?
    Indie chce zbraňové systémy s umělou inteligencí (21. 5. 2018)

    Zdroj: The Economic Times (Indie)

    ---

    Trump nejspíše na Blízký východ vyšle další vojenské jednotky

    Očekává se, že národní bezpečnostní tým prezidenta Donalda Trumpa tento týden projedná otázku vyslání dalších vojenských jednotek na Blízký východ. Důvodem mají být útoky na ropné tankery, které se odehrály v minulém týdnu. Kdy rozhodnutí padne, zatím není jasné.

    Mezi nově vyslanými silami by měly být například baterie protiletadlových střel Patriot, stíhací letouny a lodě. O pozemních bojových silách se údajně zatím neuvažuje.

    „Patnáct procent světové ropy protéká Hormuzským průlivem, takže samozřejmě musíme připravit pohotovostní plány pro případ, že by se situace zhoršila, ale musíme také rozšířit náš příspěvek do řešení tohoto mezinárodního problému,“ okomentoval situaci zastupující ministr obrany Patrick Shanahan.

    Kam dál?
    USA: Poškození tankeru v Ománském zálivu má na svědomí Írán (14.6. 2019)

    Zdroj: CNN (USA)

    ---

    Čínská armáda V Džibutsku se chová nezodpovědně, tvrdí Američané

    Čínská armáda se dopustila „nezodpovědných činů“ vůči americkým silám umístěným na základně Camp Lemonnier v Džibutsku, tvrdí Američané. Camp Lemonnier je hlavní a největší americkou základnou v Africe. Pentagon si na čínské aktivity formálně stěžoval již loni, kdy mělo dojít k poranění pilotů způsobených lasery, kterými Číňané americké letadlo osvětlovali.

    Podle ředitelky americké zpravodajské služby pro Afriku Heidi Berg docházelo ze strany čínských vojáků ke snahám omezit pohyb v mezinárodním vzdušném prostoru, kdy pomocí laserů oslepovali americké piloty a drony. Dále mělo údajně docházet také k pokusům o vniknutí na americkou základnu. Stížnosti ovšem přicházejí i z čínské strany. Podle čínských představitelů prováděli Američané pomocí nízko letících letadel v okolí čínské základny špionážní operace.

    Kam dál?
    Pro USA je největší hrozbou Čína, říká americký ministr obrany (11.4. 2019)

    Zdroj: Washington Times (USA)

    natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media