Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Janukovyč plánoval vojensky zasáhnout proti demonstrantům

25. února 2014  15:43
Protesty na Ukrajině. Ilustrační foto. | foto: Flickr / Ivan Bandura

Janukovyč plánoval vojensky zasáhnout proti demonstrantům

Dokumenty nalezené v rezidenci bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče potvrzují, že hlava státu měla v plánu vojensky zasáhnout proti protestujícím na Majdanu. Podle objevených dokumentů měl nově zvolený náčelník generálního štábu Jurij Iljin svolat jednotky z Dněpropetrovsku, Nikolajeva a Očakiva do Kyjeva, přičemž dostal od ministra obrany Pavla Lebeděva volnou ruku v použití zbraní.

Vše nasvědčuje tomu, že bývalý náčelník generálního štábu Vladimír Zamana byl minulý týden vystřídán Iljinem právě proto, že odmítl na Majdanu zasáhnout.

Kam dál?
NATO pochválilo ukrajinskou armádu (23.1. 2014)

Zdroj: Polskie Radio (Polsko)

---

Blokáda konvojů NATO byla nelegální, rozhodl pákistánský soud

Nejvyšší soud v pákistánském Péšávaru označil blokádu konvojů Severoatlantické aliance v provincii Chajbar Paštúnchwá za nelegální. Provinční vláda v listopadu loňského roku na pěti různých místech vystavěla zátarasy s rozsáhlým zázemím a znemožnila dodávky NATO mezi Pákistánem a Afghánistán na protest proti útokům bezpilotními letouny.

Političtí aktivisté kontrolovali dokumenty o zboží, které putovalo do Afghánistánu, a umožnili průjezd pouze tehdy, pokud se nejednalo o zásoby pro misi ISAF. Protest začal poté, co si útok amerického dronu v Pákistánu loni v listopadu vyžádal několik obětí.

Kam dál?
Blokády konvojů NATO v Pákistánu nás netrápí, říká velvyslanec USA (13.1. 2014)

Zdroj: The News (Pákistán)

---

Generálové NATO a Ruska zůstanou kvůli Ukrajině v kontaktu

Nejvyšší velitel amerických a aliančních sil NATO v Evropě generál Philip Breedlove se v telefonickém rozhovoru s ruským náčelníkem generálního štábu generálem Valerijem Gerasimovem shodl, že budou jeden druhého informovat o aktuálním vývoji situace na Ukrajině.

„Ohledně Ukrajiny se oba generálové shodli, že budou situaci bedlivě sledovat a jeden druhého informovat,“ prozradil mluvčí velitele NATO. Agentura Interfax dále uvedla, že Gerasimov i Breedlove jsou vývojem událostí na Ukrajině znepokojeni.

Zdroj: Reuters (USA)

---

USA zvažují, že v Afghánistánu zřejmě nezůstane ani jeden americký voják

Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance se tento týden sejdou v Bruselu, aby prodiskutovali budoucí vojenskou přítomnost v Afghánistánu. Schůzka se odehraje v době, kdy americký prezident reálně zvažuje variantu, že by v této středoasijské zemi nezůstal ani jeden americký voják. Ministrům navíc začíná být čím dál více jasné, že afghánský prezident Hamíd Karzáí bezpečnostní dohodu, která by umožňovala vojákům zůstat, stejně nepodepíše.

Afghánské prezidentské volby jsou plánovány na duben letošního roku, ale vzhledem ke složitosti volebního systému bude vítěz znám pravděpodobně až na konci léta. Stávající prezident Karzáí již kandidovat nemůže, Spojené státy se tedy spustily do přesvědčování možných úspěšných uchazečů, aby smlouvu podpořili.

Kam dál?
Rasmussen: Afghánistán předáme, ale čekají nás další mise (28.1. 2014)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Airbus žádá odškodné za zrušenou objednávku Eurofighteru

Airbus žádá po německé vládě odškodné ve výši 900 milionů eur za zrušení objednávky sedmatřiceti letounů Eurofighter. Stanovení této částky je údajně výsledkem uzavřeného parlamentního jednání o rozpočtu, kde byla zrušená objednávka předána právníkům. Airbus ani německé ministerstvo výši částky nepotvrdilo.

Konsorcium Eurofighter je společným programem společnostní Airbus Group, BAE Systems a italské Finmeccanica. Německá vláda si původně měla koupit 180 jejich letounů. O tom, že si jich objedná o 37 méně, rozhodl už dříve bývalý ministr obrany Thomas de Maziere.

Kam dál?
Německo prochází největší reformou armády v historii (17.5. 2013)

Zdroj: Defense News (USA)

zuk; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.