Jaký byl rok s gripeny? Odpovídal velitel stíhačů

18. dubna 2006  12:35
Přesně před rokem dostali piloti v Čáslavi první nové nadzvukové stíhačky Jas-39 Gripen. Pro ně samotné i pro celé vzdušné síly to byl svátek. Splnily moderní stroje jejich očekávání? Jaký byl rok s gripeny? V on-line rozhovoru odpovídal velitel čáslavské základny Jiří Verner.  

OTÁZKY A ODPOVĚDI ČTĚTE ZDE

Na den přesně před rokem přistálo v Čáslavi první šest nových stíhaček Jas-39 Gripen. Tehdy skončila éra sovětských stíhaček v českých barvách.

Velitel čáslavské základny Jiří Verner v on-line rozhovoru odmítl, že by nové nadzvukové letouny byly "jen hračkami" několika pilotů. Na otázku, zda Česká republika potřebuje stíhací letouny, odpověděl: "Ano, rozhodně jsem o tom přesvědčen."

Za rok služby mají gripeny za sebou několik ostrých vzletů. Naposledy piloti s gripeny startovali dokonce dnes ráno k dopravnímu letounu Boeing 737 vietnamských aerolinií, který nekomunikoval s řízením letového provozu.

"Good job," komentoval ranní akci v on-line rozhovoru Verner. Čeští stíhači po navázání spojení letoun doprovodili na hranice s Německem. - více zde

Nové letouny pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika pronajala od Švédska na deset let zhruba za 19,6 miliard korun. Celkem mají vzdušné síly čtrnáct gripenů - 12 jednomístných s označením C a dva dvoumístné cvičné s označením D.

Od počátku července pak gripeny začaly v rámci aliančního systému kolektivní ochrany NATINEADS nepřetržitě střežit vzdušný prostor nad Českem. Ve službě nahradily zastaralé stroje MiG-21.

Celý rok probíhal výcvik pilotů. Letos bude mít armáda k dispozici už 21 stíhačů. Letka gripenů tak má být kompletní.

Několikatýdenním přeškolením na nové stíhačky prošel i Jiří Verner, který vystudoval Air War College v Alabamě a velitelem čáslavské základny je od roku 2001. Na kontě má přes dva tisíce letových hodin v různých typech letounů.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.