Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Izrael: O zakázku na nové letiště se mohou ucházet jen země NATO

25. ledna 2019  14:18
Letiště (ilustrační snímek) | foto: U.S. Pennsylvania National Guard

Izrael: O zakázku na nové letiště se mohou ucházet jen země NATO

Izrael podle zpráv místních médií omezil tendr na výstavbu nového mezinárodního letiště jen pro členy Severoatlantické aliance, kvůli obavám z čínského vlivu. „Čínský vliv v Izraeli je nebezpečný zejména v oblasti strategické infrastruktury a investic ve velkých společnostech,“ uvedl ředitel izraelské zpravodajské služby Šin Bet Nadav Argaman. Podle informací této služby není čínské zapojení podrobeno dostatečnému dohledu.

Čína je třetím největším obchodním partnerem Izraele a vyhrála v zemi mnoho veřejných soutěží na vybudování infrastruktury. S čínským zapojením v Izraeli vyjadřují nespokojenost také Spojené státy, které vedou s Čínou obchodní spory.

Kam dál?
Čína nahrazuje USA na trhu s drony na Blízkém východě, říká zpráva (19.12. 2018)

Zdroj: i24NEWS (Izrael)

---

Německé námořnictvo se vojensky vrací do Baltského moře

Německé námořnictvo uvedlo do služby první důstojníky, kteří povedou nové baltské námořní velitelství. Důstojníci vytvoří malou buňku, která bude k dispozici velitelské struktuře Severoatlantické aliance. Tento zatím symbolický krok ukazuje váhu, kterou Německo přisuzuje Baltskému moři jako oblasti možného střetu s Ruskem. „Baltské moře získalo v posledních letech nevídanou strategickou důležitost,“ uvedl velitel námořnictva admirál Andreas Krause.

Centrála tohoto velitelství bude umístěna v přístavním městě Rostock na severovýchodě Německa. Německé námořnictvo také plánuje modernizaci flotily, včetně čtyř nových korvet pro mělké vody, které budou vhodné k nasazení Baltském moři.

Kam dál?
Německo stáhne lodě ze středomořské operace EU Sophia (23.1. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

---

NATO ukázalo schopnost jednat, říká polský prezident

Polský prezident Andrzej Duda prohlásil, že Severoatlantická aliance prokázala v posledních letech svůj význam. „Těžká rozhodnutí přijatá na summitech ve Walesu a ve Varšavě změnila způsob, jakým je NATO vnímáno v dnešním světě,“ řekl Duda po setkání s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Jensem Stoltenbergem. Zapojením sil ve východním křídle podle něj Aliance ukázala schopnost jednat a adaptovat se na měnící se bezpečnostní prostředí.

Duda se Stoltenbergem také diskutovali o zapojení polských vojáků v zahraničních misích, spolu s možností rozšíření polského nasazení na výcvikovou misi v Iráku. Tento návrh chce Duda projednat s premiérem a ministrem obrany.

Kam dál?
„Svět stále potřebuje NATO,“ píše německá ministryně obrany (22.1. 2019)

Zdroj: Radio Poland (Polsko)

---

Stoltenberg: Nová ruská raketa snižuje práh užití jaderných zbraní

Nová ruská raketa porušuje smlouvu se Spojenými státy a snižuje práh pro užití jaderných zbraní, varuje generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg. „Rusko porušuje tuto smlouvu. Vyvinuli a nasadili nové střely, které jsou mobilní, těžko detekovatelné a poskytují jen krátký čas pro varování. Tím snížili práh pro užití jaderných zbraní,“ prohlásil tajemník.

Cílem smlouvy INF mezi Ruskem a USA je odstranění všech raket středního a krátkého doletu. Kvůli této ruské střele se však americký prezident Donald Trump rozhodl, že od smlouvy odstoupí. Stoltenberg naopak uvedl, že NATO udělá vše pro to, aby smlouva zůstala zachována.

Kam dál?
Rusko testuje novou raketu k zastrašení Evropy (28.12. 2018)

Zdroj: CNBC (USA)

---

Proč někteří republikáni hlasovali proti zákonu o NATO?

Americká Sněmovna reprezentantů schválila drtivou většinou rezoluci, která zabraňuje prezidentu Donaldu Trumpovi vystoupit ze Severoatlantické aliance. Dvacet dva republikánských poslanců však hlasovalo proti tomuto zákonu i přesto, že mnoho z nich členství v NATO podporuje. „Cílem této rezoluce nebylo posílit naši Alianci, ale pokárat prezidenta, a přestože podporuji NATO, nebudu hrát tyto hry,“ prohlásil kongresman Jody Hice.

I další poslanci chápou tento zákon jako způsob, jak svázat prezidentu Trumpovi ruce. Republikán Mark Meadows se vyjádřil, že v debatě padaly osobní útoky, které neměly s členstvím v Alianci nic společného.

Kam dál?
Američtí zákonodárci schválili zákon zabraňující odchodu z NATO (23.1. 2019)

Zdroj: Military Times (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.