Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Izrael může opět spolupracovat s NATO

27. prosince 2012  19:23
Turecko již nebude vetovat spolupráci Izraele s NATO | foto: Voice of Russia

Izrael může opět spolupracovat s NATO

Turecko částečně upustilo od veta ohledně izraelské účasti v partnerských programech Severoatlantické aliance. Děje se tak poté, co někteří členové NATO oznámili, že přestanou blokovat spolupráci s Egyptem, Tuniskem, Jordánskem, zeměmi Balkánu a Kavkazu.

I přes mnohé nevyřešené otázky Turkům nebude vadit izraelská účast v nevojenských programech NATO v roce 2013, jako jsou workshopy nebo různá setkání. K dohodě došlo před dvěma týdny na schůzce ministrů zahraničí členských zemí v Bruselu.

Turecko však předem upozornilo, že se jeho vojáci nikdy nesetkají s těmi izraelskými v žádné operaci.

Kam dál?
Turci zatrhli účast Izraele na summitu NATO v Chicagu (23.4. 2012)
Turecko blokuje otevření izraelského zastoupení při NATO (19.9. 2011)

Zdroj: Turkish Press (Turecko)

---

NATO prodloužilo smlouvu na Ruslany až do roku 2015

Severoatlantická aliance si bude pronajímat nákladní letouny An-124 Ruslan přinejmenším ještě další dva roky, oznámil před několika dny ukrajinský výrobce letadel. NATO v současnosti využívá šest těchto letounů pro svůj program SALIS (Strategic Airlift Interim Solution).

Země NATO se zavázaly, že budou využívat Ruslany minimálně 2 tisíce letových hodin ročně. Dva stroje má Aliance pronajaty trvale, další dva budou k dispozici na požádání do šesti dnů a zbývající dva do devíti, pokud jich bude zapotřebí. Program SALIS běží od března 2006. Za uplynulých šest let letouny Ruslan vykonaly více než 2100 letů a přepravily 120 tisíc tun vojenského i civilního nákladu po celém světě.

Kam dál?
OBRAZEM: Obří Ruslan doručí české vrtulníky do Afghánistánu (3.1. 2010)

Zdroj: Pan Armenian (Arménie)

---

Asad proti rebelům odpaluje stále více raket

Syrský prezident Bašár Asad v boji proti rebelům používá rakety Scud stále s větší oblibou. Zvýšený počet odpálených raket potvrdil minulý týden generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Použití raket označil za "zoufalé akty hroutícího se režimu" a vůbec celé Asadovo počínání za "politováníhodné".

Použití raket Scud proti rebelům ospravedlňuje rozmístění Patriotů na území Turecka, ačkoli tento krok kritizuje Sýrie, Írán i Rusko. "I když žádná Asadova raketa turecké území nezasáhla, existuje zde jisté nebezpečí," prohlásil Rasmussen. "Právě proto spojenci rozmístili Patrioty v Turecku – z čistě obranných důvodů," dodává.

Kam dál?
Asadovy jednotky použily proti rebelům rakety Scud (13.12. 2012)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Afghánská policistka zastřelila poradce NATO

Příslušnice afghánské policie v pondělí zastřelila člena poradenského týmu NATO v kábulském policejním ředitelství. Jedná se o první podobný útok, který provedla žena. Po incidentu se rozvířila debata o důvěře mezi spojeneckými a místními ozbrojenými složkami.

"Incident je ve fázi vyšetřování," oznámil mluvčí mise ISAF, Hagan Messer. "Poradce zemřel na následky zranění a afghánská policistka byla zadržena," dodal. Ke střelbě došlo v přísně střežené budově policejního ředitelství v centru Kábulu. Incident je zatím posledním z řady útoků na spojenecké vojáky provedených Afghánci, kteří nosí policejní nebo vojenskou uniformu.

Kam dál?
Společné operace NATO a afghánské armády pokračují navzdory vnitřním útokům (26.9. 2012)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Afghánské armádě chybí účty za 200 milionů dolarů

Celkem 201 milionu dolarů, které Severoatlantická aliance utratila mezi lety 2010 a 2011 za palivo pro afghánskou armádu, není možné nijak dohledat v účetnictví. Důležité finanční záznamy o nákupu totiž byly skartovány.

Už letos v září upozornil John Sopko, zvláštní generální inspektor pro rekonstrukci Afghánistánu (SIGAR), že finanční záznamy mizí. Auditoři tak nemají šanci zjistit, kolik se skutečně utratilo. Skartování dokumentů bylo navíc údajně zahájeno krátce poté, co americké ústřední velení v Afghánistánu vydalo rozkaz, že "nesmí v žádném případě dojít ke zničení nebo skartování finančních záznamů".

Zdroj: The Voice of Russia (Rusko)

zuk; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.