natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Itálie otevřela sicilskou základnu pro údery amerických dronů v Libyi

    24. února 2016  8:59
    Itálie po měsících vyjednávání "otevřela" leteckou základnu Sigonella na Sicílii pro údery amerických bezpilotních strojů na cíle islamistů v Libyi a dalších místech severní Afriky. Využití základny pro protiteroristické operace ale podle Říma "není předehrou k vojenské intervenci".  

    Bezpilotní letoun Predator | foto: US Air Force

    Podle premiéra Matea Renziho umožní Itálie nově starty vyzbrojených amerických bezpilotních prostředků se sicilské základny na ochranu amerických speciálních jednotek operujících proti teroristům z takzvaného Islámského státu v Libyi a na dalších místech na severu Afriky.

    Technicky vzato působí americké drony ze základny Sigonella už od roku 2011. Dosud však nesměly být vyzbrojeny a mohly startovat jen do průzkumných a monitorovacích misí.

    Islamisté v Libyi

    Islámský stát využívá chaosu, který v zemi panuje od svržení diktátora Muammara Kaddáffího v roce 2011. V současnosti zde působí dvě vlády, podporované frakcemi bývalých rebelů a islamisté si v zemi zřídili několik výcvikových základen.

    Při posledním americkém náletu na jeden z nich podle úřadů „pravděpodobně“ zemřel Nuraddín Šúšán, strůjce loňských útoků v sousedním Tunisku. Při dvou teroristických akcích v Národním muzeu a turistickém letovisku tehdy zahynulo šedesát lidí.

    Každý start navíc bude podléhat rozhodnutí italské vlády, respektive ministerstva obrany, které tak bude posuzovat oprávněnost úderu případ od případu.

    Podle premiéra Renziho smí být vyzbrojené drony nasazeny jen k čistě obranným účelům, útočné operace povolení nedostanou. „Plně podporujeme naše mezinárodní spojence v opatřeních proti teroristům,“ uvedl Renzi.

    Podle šéfa italské diplomacie Paola Gentiloniho ale nelze souhlas Říma chápat jako „předehru k vojenské intervenci“ koalice na severu Afriky. „Kromě toho si nemyslím, že se povolení specificky týká Libye, ale protiteroristických operací obecně,“ prohlásil.

    Dohoda s italskou vládou je i tak v Bílém domě a Pentagonu považována za důležitý krok ke zvýšení vojenského tlaku na islamisty mimo území Sýrie a Iráku. Američané před několika dny bombardovali výcvikový tábor islamistů na západě země poblíž hranic z Tuniskem.

    Washington delší dobu počítá s tím, že by Itálie měla sehrát jednu z hlavních rolí ve formující se koalici s Británií a Francií pro vojenský zásah proti teroristům z Islámského státu v Libyi. Tajné služby odhadují počet islamistických bojovníků v Libyi na šest tisíc.

    Premiér Matteo Renzi italskou pomoc přislíbil. Vyloučil ale, že by se do přímých náletů zapojilo italského letectvo. Italští politici navíc podmiňují mezinárodní intervenci mandátem libyjské vlády národní jednotky, která však navzdory diplomatickému úsilí mnoha zemí kvůli soupeření politických frakcí a ozbrojených milicí v Tripolisu na jedné straně a v Tobruku na straně druhé, neexistuje.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media