Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Itálie: NATO ukázalo, že je připraveno

22. února 2006  17:31

Itálie: NATO ukázalo, že je připraveno
Italský prezident Carlo Azeglio Ciampi v úterý při oslavě 40. výročí založení NATO Defense College (Univerzita obrany NATO) v Římě uvedl, že Severoatlantická aliance předvedla, že je připravena čelit dnešním mezinárodním hrozbám. "NATO prokázalo svou schopnost efektivně reagovat na moderní globální hrozby. Změnilo se z nástroje kolektivní obrany svých členů v bezpečnostní sílu schopnou zajistit světovou stabilitu," řekl prezident.

Podotkl také, že po více než padesát let bylo NATO zárukou bezpečnosti a stability v Evropě, ale dokázalo se též přizpůsobit měnícímu se světu při zápase s novými výzvami.

Ve své řeči Ciampi zdůraznil, že zatímco transatlantické vztahy jsou páteří NATO, atlantická aliance je zcela kompatibilní s cíly Evropské unie. „Transatlantická spolupráce bude využívat výhod silné, spojené a důvěryhodné Evropy, rovněž s ohledem na bezpečnost,“ dodal prezident.

Zdroj: People’s Daily Online (Čína)

---

NATO zvažuje intenzivní pomoc Dárfuru
Severoatlantická aliance zvažuje zintenzivnění pomoci mírové misi Africké unie v oblasti súdánského Dárfuru, jakožto výsledek amerických tlaků na větší zapojení mezinárodního společenství do řešení problému tamního etnického násilí.

Nicméně podle oficiálních zpráv zatím nejsou připraveny plány pro rozmístění jednotek. Diplomaté v pondělí potvrdili, že probíhají diskuze, jak rozšířit pomoc Africké unii v oblasti výcviku, přepravy a plánování mírové mise, jejíchž zatím 7 000 vojáků nedokázalo zastavit násilnosti a následnou humanitární katastrofu, jež má podle odhadů na svědomí 180 000 životů.

Americký prezident v pátek tuto situaci projednal s generálním tajemníkem NATO. Američtí senátoři také v pátek představili ve Washingtonu řešení, podle kterého by NATO mělo zřídit nad Dárfurem bezletovou zónu a vyslat do oblasti jednotky. Jak ale zdůrazňují představitelé Severoatlantické aliance, tento krok vyžaduje žádost OSN a  podporu Ruské federace a Číny v Radě bezpečnosti OSN a také Africké unie.

Mluvčí NATO James Appathurai podotkl, že NATO dosud neobdrželo žádnou oficiální žádost ze strany OSN ani Africké unie.

Zdroj: Sudan Tribune (Francie)

---

Gruzie i Ukrajina si na členství v NATO počkají
NATO zchladilo ukrajinské a gruzínské naděje na rychlé připojení k alianci s tím, že členství není možné, aniž by si země nejprve vyřešily své domácí krize.

Náměstek generálního tajemníka NATO pro veřejnou diplomacii Jean Fournet sdělil, že aliance není výhradně založena geografických či národních touhách, ale na dlouhodobém procesu, který vyžaduje, aby kandidátský stát vyhověl principům a pravidlům aliance.

„Aliance deklaruje, že je zastáncem politiky otevřených dveří. Přijímáme mezi sebe demokratické země, které jsou připraveny následovat smlouvu NATO,“ dodal Fournet.

Zdroj: UPI (USA)

---

Antraxový poplach v centru NATO zbytečný
Bílý prášek, který minulý týden v norském centru NATO vyvolal antraxový poplach, byl vyhodnocen jako neškodný. Prášek byl nalezen 14. února v dopise zaslaném do  NATO Joint Warfare Center v Stavangeru. Tato událost spustila poplach, který zahrnoval i lékařskou péči o civilní zaměstnance, kteří otevřeli dopis.

Mluvčí NATO Juergen Eise řekl, že policie nenašla stopy po antraxu ani žádné další nebezpečné látce. „Bylo to naprosto neškodné,“ a dodal, že zatím nemá informace o přesném složení prášku.

Několik dopisů s podezřelým práškem se v Norsku objevilo již v předchozích letech, ale nikdy nebyl zaznamenán výskyt smrtelného antraxu.

Zdroj: Chron (USA)

---

NATO: Síly v Iráku a Afghánistánu si vyměňují informace
Vojenské jednotky v Afghánistánu a v Iráku si vyměňují informace zpravodajských služeb ohledně změny taktiky Talibanem vedených bojovníků zahrnující sebevražedné bombové útoky, oznámilo NATO. Mluvčí sil ISAF uvedl, že výměna informací také pomůže určit způsoby, jak nejlépe předcházet povstáním.

„Sdílíme a přejímáme informace z Iráku, protože způsob útoků je totožný s těmi v Iráku,“ dodal mluvčí. Počátkem měsíce talibanský velitel Mullah Dadullah oznámil, že afghánská guerilla napodobuje taktiku svého iráckého protějšku.

Zdroj: Dawn (Pákistán)

sta natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.