natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Pouštní bunkry ukrývají Saddámovy chemické zbraně, Irák je nechá zlikvidovat

    30. srpna 2012  14:21
    Irák nechá zlikvidovat poslední zbytky chemických zbraní, které pocházejí z dob vlády popraveného diktátora Saddáma Husajna. Ve dvou podzemních bunkrech v poušti asi 80 kilometrů severozápadně od Bagdádu leží v bývalé hlavní továrně na chemické zbraně zásoby bojových látek VX, Sarin nebo Tabun.  

    Bunkry ve tvaru kříže v poušti poblíž irácké Samarry | foto: natoaktual.cz

    S likvidací má pomoci britská armáda, respektive vědečtí specialisté z vojenských laboratoří DSTL (Defence Science & Technology Laboratory). Iráčany do konce roku důkladně vycvičí jak zbytky chemických zbraní zneškodnit. Britskou přípravou pak projde i zdravotnický personál, který má při likvidaci s nebezpečným materiálem v oblasti na techniky dohlížet.

    "Jsme rádi, že můžeme Iráku pomoci špičkovými odbornými znalostmi a kvalitní přípravou iráckých pracovníků, kteří se zapojí do tohoto obtížného a nebezpečeného úkolu," konstatoval náměstek pro britské ozbrojené síly Nick Harvey.

    Mezinárodní úmluva o chemických zbraních, ke které se Irák připojil v roce 2009, vyžaduje, aby byly všechny zbývající zásoby zničeny.

    Bunkry ve tvaru kříže v poušti poblíž irácké Samarry

    Jen z bunkrů v al-Muthanna poblíž Samarry

    Snímek z archivu CIA zachycuje komplex al-Muthanna poblíž Samarry po operaci Pouštní bouře v roce 1991.

    Irák deklaroval, že zbývající zásoby chemických zbraní, pocházející z 80. let minulého století, jsou neprodyšně uzavřeny a hlídány ve dvou podzemních bunkrech komplexu al-Muthanna, v poušti jižně od města Samarra. Rozsáhlý areál byl hlavní továrnou na výrobu chemických látek a munice za vlády Saddáma Husajna.

    Experti předpokládají, že jde o starou nebo poškozenou munici s bojovými látkami, kanystry s jedy a další blíže nespecifikovaný kontaminovaný materiál.

    Tajný projekt 922

    V továrně budované od roku 1975 a ukryté pod nálepkou státní civilní chemické společnosti, se naoko vyráběla hnojiva. Ve skutečnosti zde ale nechal Saddám Husajn vyrábět tisíce tun bojových látek, které Irák prokazatelně v 80. letech použil ve válce proti Íránu i proti kurdské menšině na severu země.

    Nebezpečí v irácké poušti

    Tabun - extrémně toxická organická nervově paralytická sloučenina ze třídy organofosfátů. Čirá, bezbarvá kapalina bez chuti a se slabou ovocnou vůní. Mezi účinky patří nervozita, úzkost, stažení zornic, tečení z nosu, slinění, dušnost kvůli stažení průdušek, pocení, ztráta vědomí, křeče, svalová paralýza. Smrt může nastat do deseti minut poté, co se do těla dostane kritické množství látky.

    Sarin - látka označovaná jako GB působí velice rychle na centrální nervovou soustavu. Podle intenzity zasažení nastane zúžení zornic, pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dýchací obtíže, kašel, zvracení, pocit úzkosti a neklid. Při větším zasažení dochází ke křečím. Způsobuje obrnu dýchacích svalů a zástavu srdce.

    VX - bezbarvá až nažloutlá kapalina bez zápachu. Proniká do těla skrz kůži, oči a dýchací cesty. U zasažené osoby nejprve vyvolává nevolnost a kašel. Poté ochromuje dýchací svaly, což vede k silným křečovitým bolestem a končí smrtí. Smrtelná dávka je mezi 1 mg při vdechnutí a 10 mg při absorpci kůží.

    Ačkoliv uskladněné látky pravděpodobně už ztratily svou počáteční smrtící účinnost, půjde o nebezpečný podnik. Iráčané totiž v komplexu v rámci tajného projektu s označením "922" v minulosti prokazatelně vyráběli nervově paralytické látky jako Sarin, Tabun nebo VX a experimentovali zde i s Anthraxem, Ricinem a Botulotoxinem.

    Britské ministerstvo obrany upozornilo, že jde o staré zásoby, vyrobené zřejmě ještě před první válkou v Perském zálivu v roce 1991 i americkou invazí do Iráku v roce 2003, kdy zbraně hromadného ničení v arzenálu irácké armády byly hlavní záminkou pro vojenský zásah USA a spojenců. Po válce se ale žádný arzenál chemických zbraní i přes několikaměsíční pátrání nenašel. Dnes některé spekulativní teorie hovoří o tom, že část včetně technologií mohla být tajně převezena do Sýrie.

    Podle oficiální zprávy americké tajné služby CIA byla valná část zařízení al-Muthanna zničena nebo těžce poškozena nálety během operace Pouštní bouře v první válce v zálivu. Ne úplně. Velké zásoby jedovatých látek bombardování přežily v bunkrech ve tvaru kříže. V oblasti bylo celkem 30 takových krytů. Při náletech byl zničen jen jeden a další dva těžce poškozeny.

    Drtivá většina látek i zařízení pak byla v letech 1992 až 1994 zničena a rozebrána pod dohledem inspektorů OSN v komplexu, kam byly sváženy chemické zbraně z dalších částí země. "Šlo o 30 tisíc kusů munice, 480 tisíc litrů chemických látek a více než 2 miliony litrů chemických prekurzorů," uvádí zpráva CIA z roku 2007.

    Bunkry poškozené koaličním bombardováním se zhroutily a některé další pak Iráčané rozebrali. Dva z "křížových" bunkrů napěchovaných chemickými zbraněmi byly uzavřeny. Jejich zničení bylo vyhodnoceno za příliš nebezpečné. A přežily až dosud.

    "Obsah bunkrů byl označen OSN, ale nikdy úplně. Munice uvnitř bunkrů byla poškozena bombardováním, požáry, netěsnící střelivo a fyzické poškození činí prostředí uvnitř bunkrů extrémně nebezpečným," konstatuje zpráva CIA.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media