natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Irák a konzistentní postoj ČR

    30. dubna 2003  6:46
    V den narozenin Saddáma Husajna se v Bagdádu uskutečnila konference o budoucnosti Iráku, na které se zúčastnili zástupci USA, Austrálie, Velké Británie, Španělska, Polska a České republiky. "Je to příležitost a velké ocenění za konzistentní postoj ke krizi v Iráku," řekl na margo české účasti na konferenci mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.  

    Účast na rozhovorech je pro Českou republiku nepochybně úspěchem a může zvýšit šance participace českých firem na obnově Iráku, není však jasné, z jakých důvodů byl český postoj k irácké válce označen za konzistentní.

    Přední čeští státníci se totiž ve svých vyjádřeních o Iráku diametrálně liší. Stačí zmínit stranický sjezd sociální demokracie a vyhlášení prezidenta Klause, které nekorespondují s oficiálními názory vládní garnitury.

    Právě Klaus jako nejvyšší ústavní činitel České republiky s novým "imidžem" lidového politika se dal na velmi riskantní cestu, která může vážně narušit vztahy ČR se Spojenými státy.

    Rozhovorů o obnově Iráků se naopak nezúčastnily některé evropské země, které na rozdíl od ČR bezvýhradně a konzistentně podporovaly tažení USA v Iráku. Jedná se především o Itálii, ale taktéž Rumunsko a Slovensko.

    Právě Slovensko přispělo relativně početnou jednotkou chemiků do společné česko-slovenské protichemické brigády, která stále operuje v oblasti a čelní představitelé státu nikdy nezpochybnili útok USA, proto by mohla vyvstat otázka, proč nebyla tato země pozvána na konferenci o budoucnosti Iráku.

    Otázku neúčasti Slovenska a dalších zemí by však jistě nebylo vhodné přeceňovat: rozhovory, které proběhly se týkaly téměř výhradně vzniku dočasné irácké vlády a ne hospodářské obnovy země. 

    Všechny státy, které útok na Irák podporovaly (vojensky, humanitárně či verbálně) určitě budou mít příležitost k aktivnímu zapojení v hospodářské přestavbě a demokratizaci Iráku.

    Nevyjasněnou otázkou také zůstává, do jaké míry se podaří civilnímu správci Iráku Jay Garnerovi sladit různé proudy irácké opozice s postojem Spojených států.

    Prvním varováním je avizované setkání významných šiitských a kurdských organizací bez přítomnosti zástupců Spojených států. Úspěšnost jakéhokoli přebudování Iráku je závislá právě na schopnosti USA nalézat kompromis s iráckou opozicí a ve vhodném čase přenechat vládu samotným Iráčanům.

    Peter Kolesár, autor je politolog natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media