IDET patří mezi největší zbrojní veletrhy

2. dubna 2007  11:10
Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET se za osm svých dosavadních ročníků stal jednou z nejvýznamnějších evropských i světových akcí. "Stěžejním tématem letošního IDETu bude obrana proti mezinárodnímu terorismu," říká v rozhovoru vedoucí manažer veletrhu Karel Torn.  

Hned první otázka možná trochu troufalá, ale potvrdí IDET letos, že se v současnosti řadí mezi největší evropské veletrhy?
Určitě ano. I přesto, že minulý ročník byl rekordní po všech stránkách, tak data naznačují nárůst např. u výstavní plochy na 106 procent, očekáváme větší expozice Spojených států, Německa a Slovenska, řadu novinek připravujeme také v rámci doprovodného programu např. zasedání České euroatlantické rady, svou účast potvrdila řada významných osobností včetně premiéra Miroslava Topolánka.

Každý ročník je zaměřen na určitou oblast obranných technologií. Jaká je nosná myšlenka toho letošního, devátého ročníku?
Stěžejním tématem letošního IDETU je obrana proti mezinárodnímu terorismu, který je tématem číslo jedna celosvětového obranného systému. Ze zkušeností minulých let a současného dění ve světě si civilizovaný svět zatím nemůže dovolit nebýt připravený vůči případnému nebezpečí ze strany vnějšího agresora.

S tím souvisí také druhé stěžejní téma veletrhu, což je sbližování armádních a bezpečnostních struktur a třetí představovanou oblastí je úkol a funkce  armádních složek při přírodních a průmyslových katastrofách.

V čem bude IDET 2007 stejný jako předešlé ročníky a v čem se naopak od nich bude lišit?
Osmý mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET 2005 byl jak jsem již uvedl historicky rekordní.  Rozloha celkové výstavní plochy se tehdy oproti předešlým ročníkům zvýšila o 60% na 48804 m2.

Špičkové technologie představilo 286 firem z 26 zemí. Branami brněnského výstaviště prošlo celkem 27419 návštěvníků, což je o 5622 více než v roce 2003. K letošnímu 19. březnu se počet přihlášených firem vyšplhal již na 240, přičemž registrujeme zájemce ze 24 zemí.

Zvýšená pozornost se letos obrací na přibližování funkce klasické policie a klasické armády a využití vojenské výzbroje a výstroje pro policejní složky a v souvislosti s dalším rozšiřováním EU očekáváme účast zástupců z nových členských zemí.

Již přívlastek  mezinárodní dává tušit, že i na letošním ročníku bude silné zastoupení vystavovatelů ze zahraničí?
To je pravda, účast potvrdili firmy z desítek zemí. Pokud jde o zahraniční firmy, pak očekáváme větší národní oficiální expozice mj. USA, Francie, Německa či Slovenska. Návštěvníci uvidí např. Patrii, Lockheed-Martin, Rafael, Saab Microwave Systems, Raytheon, Diehl, Rheinmetall, Iveco a řadu dalších.
Co se týče návštěv ze zahraničí, letos odešla pozvánka ministryně obrany do 69 zemí celého světa. Pozváni jsou vždy ministr obrany dané země a dále vždy konkrétní osoby na pozici náčelníka generálního štábu a národního ředitele pro vyzbrojování. Jako už tradičně do Brna přiletí speciál z Bruselu, který přiveze jednotlivé národní zástupce akreditované v centrále NATO, zástupce Evropské obranné agentury a další významné hosty.

A co čeští vystavovatelé? Nenechali se zahanbit?
Z českých firem obranného průmyslu jsou již dlouho přihlášeny všechny klíčové – jmenovat mohu např. Tatru, Omnipol, VOP 025 Nový Jičín, VOP 026 Šternberk, SVOS Přelouč, E-COM Slavkov či společnou expozici Czech NBC Teamu. Své zastoupení na letošním IDETU bude mít i NAMSA, logistická agentura NATO, jejíž přítomnost na veletrhu představuje velkou šanci pro přítomné firmy, jak rozšířit své pole působnosti.

Jak bude vypadat letošní účast Armády České republiky?
Účast Armády ČR dozná proti té minulé určitých změn. Armáda tentokrát bude v nejmodernějším pavilonu F a na volné ploše Z a M. Prezentovat se zde budou jako každý IDET všechny důležité armádní složky. Nemění se také princip, který zaručuje, že v armádním pavilonu bude vystavovatelům a zahraničním delegacím k dispozici prakticky každý, kdo v Armádě ČR rozhoduje o akvizicích. Armáda se rovněž bude podílet na odborném doprovodném programu včetně dynamických ukázek techniky na terénním polygonu.

Můžete prozradit Váš tip, co nebo kdo bude největším tahákem letošního ročníku?
Nyní už to můžu prozradit. Svou účast potvrdil americký brigádní generál Robert Crear, velitel Mississippi Halley Division, který velel rozsáhlým záchranným akcím v New Orleans po hurikánu Katrina a který se kromě jiného přijede podívat na unikátní expozici protipovodňových opatření.

Určitě připravujete i řadu zajímavých akcí v rámci doprovodného programu?
Na odborném doprovodném programu se kromě organizátorů veletrhu podílejí i Asociace obranného průmyslu ČR, AFCEA ČR, Armáda ČR, Univerzita obrany Brno a další instituce.

Pokud bych měl vyzdvihnout nějaké akce, pak bych se rád zmínil o konferenci CATE, v jejímž rámci proběhne např. 8. mezinárodní symposium o zbraňových systémech, konference Vojenské technologie, konference Simulace a distanční vzdělávání, konference Bezpečnost a ochrana informací, 9. odborný seminář Materiály a technologie ve výrobě speciální techniky, mezinárodní konference Ekonomika, logistika, ekologie v ozbrojených silách nebo konference Příprava profesionálů v obranných a bezpečnostních silách z pohledu společenských věd a jazykového vzdělávání.

Česká pobočka AFCEA organizuje Mezinárodní konferenci ITTE, po šesté pořádá Česká protipovodňová asociace ve spolupráci s Veletrhy Brno, a.s. praktické ukázky protipovodňových opatření. Návštěvníci budou moci opět sledovat řešení nejrůznějších situací, kdy vodní živel přímo ohrožuje lidské životy a majetky.

Na co Vy se osobně těšíte?
Kromě již uvedených částí programu IDETU 2007 jsem zvědav na premiérové představení  firem ze sdružení NBC, které se zabývá ochranou proti nukleárním, biologickým, chemickým, jaderným a radiologickým zbraním. A samozřejmě kromě dalších také na první osobní setkání s novou ministryní obrany Vlastou Parkanovou.

Už přemýšlíte, jak za dva roky oslavíte kulaté výročí veletrhu?
Nezlobte se, ale to teď stejně nemohu prozradit. Nejdříve je nutné zanalyzovat IDET 2007 po jeho skončení a dále sledovat evropskou konkurence. Pro nás je nejdůležitější, aby si IDET udržel pozici nejprestižnějšího veletrhu obranných technologií v novém prostoru NATO a tomu podřídíme všechny naše aktivity.

Pavel Boháč natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.